پرینت

آیات حسینی

7i313ps4z3ro93cmfexx

سلام.رسیدن ماه عزای سیدالشهدا رو خدمت همه شما اهالی مکتب حسین و عزادار و صاحب خیمه این عزا حضرت حجت روحی و ارواح العالمین له الفدا تسلیت میگم.از امروز با عنوان ((آیات حسینی)) روزانه یک آیه شریفه از قرآن کریم رو که شان نزولش در خصوص کربلا و فرزند زهراست خدمتتون ارائه می شه.امیدواریم تو این مکتب و هیئت مثه علمدارمون تا آخرین لحظه جانبازی کنیم و با سرخی شهادتمون هم رکابی لحظه های سبز ظهور رو درک کنیم.انشاالله.

 

روز اول:سوره بقره آیه 84

و اذ اخذنا میثقکم لا تسفکون دمآوکم و لا تخرجون انفسکم من دیارکم ثم اقررتم و انتم تشهدون

ترجمه :

و هنگامی را که از شما پیمان گرفتیم که خون یکدیگر را نریزید و همدیگر را از سرزمین خود،بیرون نکنید.سپس شما اقرار کردید و بر این پیمان گواه بودید.

تفسیر:

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در شأن این آیه فرمودند:

و آن هنگام که پیمان از شما برگرفتیم که خونهایتان را نریزید؛درباره یهود است.آنان که پیمان خدا را شکستند و پیامبران الهی را تکذیب کردند و اولیا خدا را کشتند.

سپس فرمود آیا شما را آگاه نسازم از کسانی که همانند یهودیان این امت هستند؟

گفتند:بلی ای رسول خدا

سپس حضرت رسول صلوات الله علیه و آله فرمودند:

آنان گروهی از امت من هستند که گمان می برند بر آیین من می باشند و حال آن که فرزندان گرانمایه و نسل پاک مرا می کشند و شریعت و سنت مرا دگرگون می کنند و دست به خون دو فرزندم حسن و حسین می آلایند چنان که گذشتگان یهود،زکریا و یحیی علی نبینا علیهما و آلهما السلام را کشتند.

 

 

 

روز دوم:سوره بقره آیه 124

 

و اذ ابتلی ابراهیم ربه بکلمات فأتمهن قال انی جاعلک للناس اماما قال و من ذریتی قال لا ینال عهدی الظالمین

 

ترجمه :

 

به خاطر آورید هنگامی که خداوند ابراهیم را با وسایل گوناگونی آزمود و او به خوبی از عهده این آزمایشها برآمد.خداوند به او فرمود:(( من تو را امام پیشوای مردم قرار دادم.))ابراهیم عرض کرد((از دودمان من نیز امامانی قرار بده.))

 

خداوند فرمود:((پیمان من به ستمکاران نمی رسد.{وتنها آن دسته از فرزندان تو که پاک و معصوم باشند شایسته این مقامند.}))

 

تفسیر:

 

از امام صادق علیه السلام که در باره خدای عز و جل:((و اذ ابتلی ابراهیم ربه بکلمات فأتمهن )) سوال شد که این کلمات چه بود؟

 

آن حضرت فرمودند:این همان کلماتی بود که حضرت آدم (ع) از خداوند عز و جل دریافت نموده بود و بر اثر آن کلمات توبه اش پذیرفته شد.

 

حضرت آدم(ع) گفت:((أسألک بحق محمد و علی و فاطمه والحسن والحسین الا تبت علی)) به این معنا که تو را به محمد(ص) و علی(ع) و فاطمه(س) و حسن(ع) و حسین(ع) می خوانم که توبه مرا بپذیری و خداوند توبه اش را پذیرفت چرا که او بسیار توبه پذیر و مهربان است.

 

منبع:بحارالانوار،ج24،ص176،حدیث7-بصائر الدرجات،ص 21

 

 

 

روز سوم:سوره بقره آیه 143

 

و کذلک جعلناکم امه وسطا لتکونوا شهدا علی الناس و یکون الرسول علیکم شهیدا و ما جعلنا القبله التی کنت علیها الا لنعلم من یتبع الرسول ممن ینقلب علی عقبیه و ان کانت لکبیره الا علی الذین هدی الله و ما کان الله لیضیع ایمانکم ان الله بالناس لروف الرحیم (143)

 

ترجمه :

 

همانگونه که قبله شما یک قبله میانه است شما را نیز امت میانه ای قرار دادیم تا  بر مردم گواه باشید و پیامبر هم بر شما گواه است و ما آن قبله ای را که قبلا بر آن بودی تنها برای این قرار دادیم که افرادی که از پیامبر پیروی می کنند از آن ها که به جاهلیت باز می گردند مشخص شوند.و مسلما این حکم جز بر کسانی که خداوند آن هارا هدایت کرده دشوار بود.این را نیز بدانید که نماز های شما در برابر قبله سابق صحیح بوده است و خدا هرگز ایمان(نماز)شما را ضایع نمی گرداند زیرا خداوند نسبت به مردم رحیم و مهربان است.(147)

 

تفسیر:

 

از امام باقر(ع) درباره قول خدای تعالی:((و کذلک جعلناکم امه وسطا لتکونوا شهدا علی الناس و یکون الرسول علیکم شهیدا)) آمده است که در هر زمان از ما شاهد و گواهی هست.علی بن ابی طالب (ع) در زمان خود شاهد بود.امام حسن (ع) نیز شاهد زمان خود بود و امام حسین(ع) نیز شاهد مردم زمان خودش بود.

 

منبع:بحارالانوار،ج23،ص382،حدیث 74-کنز جوامع الفوائد،ص180

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000