پرینت

پژوهش؛ از کجا باید شروع کرد؟

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار و برنامه های معاونت

pejoheshدر طول چندین سال فعالیت و مواجهه با دانشجویان، به ویژه دانشجویانی که به تازگی شروع به تحصیل دانشگاهی نموده اند، همواره علاقه و شور و نشاط اولیه را جهت یادگیری پژوهش مشاهده کرده ام. چشم های پرسشگر و کنجکاوی که علاقمند به یادگیری هستند.

اما چه می شود که این علاقمندی پس از گذشت چند ترم، دیگر فروغ اولیه را ندارد؟

در پاسخ باید گفت، این موضوع یک پاسخ فلسفی و یک پاسخ ملموس دارد، از پاسخ فلسفی می گذریم (چرا که مستلزم پرداختن به مباحث پایه ای متعددی است)، اما پاسخ ملموس اینجاست که یک نهاد مشخص و یک برنامه منسجم جهت آموزش پژوهش در ابتدا و حمایت از پژوهش و پژوهشگر در قدم های بعدی وجود ندارد. معاونت های پژوهش دانشکده ها، تقریبا محلی برای صرفا رسیدگی به پایان نامه ها بدل شده اند، معاونت های آموزش دانشکده ها هم که به صورت مبنایی، پژوهش و بایستگی آموزش آن را به رسمیت نمی شناسند و معاونت های تحقیقات و آموزش دانشگاه ها هم درگیر مسائل کلان و تا حدودی خود ساخته ای هستند و فرصت رسیدگی به چنین موضوعاتی را ندارند.

در این میان، شاید تاسیس کمیته های تحقیقات دانشجویی، پاسخی به این نیاز بود، اما به دلائل متعدد (که بیان آنها خارج از اهداف این نوشتار هست)، تاکنون علی رغم کارهای بزرگ و تاثیر گذاری که در این مجموعه ها انجام شده، نتایج مورد انتظار پدید نیامده است.

پس از این مقدمه نسبتا طولانی، به اصل مطلب می رسیم، «برای یادگیری پژوهش از کجا باید شروع کرد؟»

 

در پاسخ باید گفت، جواب این سئوال، بسته به محل تحصیل هرکسی و امکانات موجود متفاوت هست، اما مجموعه ای از مهارتهای پایه مورد نیاز هست که هرکسی باید برای انجام پروژه های تحقیقاتی بر اونها مسلط باشه.

مهارت اول: آشنایی با دادگان (دیتابیس های علمی) و شیوه های جستجو در آنها

این مهارت به عنوان پایه ای ترین مهارت مورد نیاز جهت انجام یک پروژه تحقیقاتی محسوب می شود. این مهارت از سطحی ابتدایی مثل جستجوی یک موضوع ساده در مدلاین تا سطح پیشرفته جهت انجام جستجوی سیستماتیک مورد نیاز یک مطالعه مرور سیستماتیک یا متاآنالیز در دیتابیس های عمومی و تحصصی را شامل می شود.

مهارت دوم: روش شناسی (متدولوژی) پژوهش

هر مطالعه ای که در هر سطحی انجام شود، نیازمند یک روش متناسب با موضوع مدنظر هست. متدولوژی، از موارد ساده ای مثل آشنایی با انواع مطالعات شروع شده و تا موارد پیچیده ای نظیر طراحی مطالعات چند مرحله ای و بلند مدت را شامل می شود.

مهارت سوم: جمع آوری داده ها

هر مطالعه پژوهشی که اجرا می گردد، در نتیجه آن مجموعه ای از مقادیر جمع آوری می گردد (البته با کمی اغماض و کنار گذاشتن مطالعات کیفی)، که در واقع مواد خام، هر پژوهشی هستند.

مهارت چهارم: مهارت تجزیه و تحلیل (آنالیز) داده های جمع آوری شده

داده های جمع آوری شده باید، تحت یک سری تست های آماری قرار گیرند تا بشود آن ها را مورد تفسیر قرار داد. در واقع در این مرحله ما مجموعه ای از اعداد گنگ و نامفهوم را به مجموعه ای از مفهیم و اعداد معنادار تبدیل می کنیم. حال این تست ها می تواند منجر به گزارش یک میانگین ساده باشد تا تحلیل های پیچیده رگرسیونی و یا از یک جمع و تفریق ساده با ماشین حساب شروع شده تا به کار با نرم افزارهایی مثل SPSS، GPASS و یا STATA و R و بقیه ختم شود.

مهارت پنجم: مهارت مقاله نویسی

هر پژوهشی که انجام می شود، در نهایت باید گزارش و منتشر شود. عدم انتشار نتایج یک پژوهش به معنای انجام نشدن آن هست. تسلط بر این مهارت شما را در نگارش و چاپ نتایج مطالعه انجام شده یاری خواهد کرد.

البته 5 مهارت شمرده شده در بالا، به نوعی شکلی شماتیک و بسیار ساده از مهارت های مورد نیاز در طراحی و اجرای یک پروژه تحقیقاتی است و صرفا جهت آشنایی مقدماتی ذکر شد. در ذیل عناوین مجموعه مفصل تری از مهارت مورد نیاز آورده شده است:

مهارت های عمومی:

1) کار تیمی

2) حل مساله

3) برقراری ارتباط

4) نظارت

5) خلاقیت

6) مدیریت زمان

7) مدیریت استرس

8) مدیریت تصمیم

9) یادگیری

10) تسلط بر زبان انگلیسی

مهارت های تخصصی:

1) متدولوژی و انواع مطالعات

2) انواع پژوهش

3) طراحی پرسشنامه

4) نمونه گیری

5) آشنایی با دیتابیس های عمومی و تخصصی

6) جستجو در منابع و دیتابیس ها

7) برآورد بودجه

8) الویت بندی

9) خطاها و انواع آن

10) جمع آوری داده ها

11) حجم نمونه

12) نگارش مقاله و انواع مقالات

13) مطالعه مقاله

14) آشنایی با مجلات

15) چاپ مقاله در مجلات

16) آشنایی با END NOTE

17) طراحی اسلاید

18) طراحی پوستر

19) نگارش رزومه

20) سخنرانی و ارائه مطلب

21) سرقت علمی

22) اخلاق پژوهش: رضایت آگاهانه

22) اخلاق پژوهش: پژوهشهای بالینی

23) اخلاق پژوهش: انتشار نتایج

24) مالکیت فکری در پژوهش

25) آمار زیستی

26) کار با نرم افزارهای آماری

27) مباحث EBM نظیر استدلال بالینی و موشکافی مقالات

28) داوری

عبدالکریم مباشرجنت

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000