پرینت

وزير بهداشت: رفع فقر و بيکاري از جاده توسعه علمي و فناوري مي گذرد+تصاویر

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار و برنامه های معاونت

دکتر سید حسن قاضي زاده هاشمي وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی امروز در دومين همايش مرجعيت علمي که در دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله (عج) برگزار شد، افزود: چون فرصتها زود از دست مي رود، بايد از هر فرصتي که داريم براي بيان آنچه در ذهن داريم استفاده کنيم، بنابراين مي خواهم امروز در اين همايش درباره وضعيت علمي مان صريح صحبت کنم.


وي گفت: بر اساس سندبالادستي چشم انداز 1404 ايران بايد به قطب منطقه و بالاترين موقعيت از نظر اقتصادي،اجتماعي، علمي برسد، طي سالهاي گذشته نيز حرکتهاي خوب و پرشتابي را به خصوص درحوزه توليد علم دنبال کرديم که کاملاً ضروري بود.

وزير بهداشت افزود: ما حتماً به خروجي تعداد مقالات نياز داشتيم، مسير را از اول انقلاب به لطف خدا و تشويق هاي امام راحل در 10 سال اول و بعد از آن مقام معظم رهبري در 26 سال گذشته به جلو آمديم و به ويژه آنکه همواره مسئله ارتقاي جايگاه علمي جمهوري اسلامي ايران از دغدغه هاي جدي رهبر معظم انقلاب بوده است.

وي ادامه داد: اين شتاب در توليد مقالات علمي بايد ادامه يابد اما نبايد به آن بسنده کنيم، بايد ابزارهاي لازم را براي رشد علمي فراهم کنيم، اگر رتبه ما در ISI افت کرده و به 29 رسيده بايد بدانيم که ديگران متوقف نمي شوند و سال آينده ممکن است در اين جايگاه هم نباشيم. البته در مورد رتبه ايران در اسکوپوس به نظرم رتبه 16 صحيح است.

قاضي زاده هاشمي ادامه داد: يکي از فاکتورهاي مهم در مرجعيت علمي تعداد ارجاعات به مقالات علمي است؛ گر چه از نظر تعداد مقالات ما بالاتر از خيلي از کشورهاي منطقه هستيم اما از نظر نوآوري و پتنت خيلي عقب تر هستيم و در توليد فناوري گاهي 100 رتبه با کشورهاي موفق اروپايي فاصله داريم.

وي گفت: بايد به اين مسائل بيشتر توجه کنيم، حتي از نظر جايگاه دانشگاههاي دنيا فقط يک دانشگاه ما جزو 500 دانشگاه برتر دنياست و با آنچه بايد باشيم، فاصله زيادي داريم.

وزير بهداشت افزود: در حوزه توليد نوآوري هم رتبه ما در منطقه تقريباً 14 است و حتي کشورهايي مثل تونس و امارات نيز از ما جلوتر هستند بنابراين هنوز نمي توانيم بگوييم مرجعيت علمي داريم. براي رسيدن به چنين جايگاهي بايد ابزار و لوازم کافي داشته باشيم.

وي ادامه داد: بايد حتماً براي رسيدن به اين قله هاي افتخار تلاش کنيم، کشورهايي که از نظر علمي موفق تر هستند در جنبه هاي ديگر نيز اقتدار پيدا مي کنند، همين کشورهايي مثل آمريکا و کشورهاي اروپايي با استفاده از موفقيتهاي علمي خود توانسته اند، به ساير کشورها سيطره خود را گسترش دهند و حتي در مسيري نادرست به آنها تعدي کنند.

هاشمي گفت: اگر ما مي خواهيم در حوزه مسائل اقتصادي، سياسي و اجتماعي مقتدر باشيم بايد ابزارهاي لازم را براي توسعه علمي فراهم کنيم، اگر بنا باشد فقر، اعتياد، بيکاري، بي اخلاقي، دروغ و تهمت رونق پيدا کند، نمي توانيم ادعا کنيم مرجعيت علمي داريم، يک جمع ايزوله نمي تواند به مرجعيت علمي برسد، بايد با جهان رابطه داشته باشيم تا به مرجعيت علمي برسيم.

وزير بهداشت افزود: ببينيد در همين دسترسي به مجلات بين المللي چه وضعي داريم، هنوز وزارت علوم نتوانسته اين مشکل را حل کند ما هم در اين زمينه گرفتار هستيم، آنها که در کشورهاي پيشرفته تلمذ کرده اند، مي دانند که بدون ارتباط با دنيا نمي توانيم موفق باشيم و استاداني که در همين کشور به موفقيت رسيده اند، بخشي از داشته هايشان را به خاطر تعامل با مراکز پيشرفته علمي دنيا به دست آورده اند.

وي ادامه داد: دانشگاههاي علوم پزشکي کشور هر کدامشان مأموريتهايي دارند، بخشي از مأموريت آنها توليد و پيشرفت علمي است اما همزمان بايد خدمات بهداشتي و درماني مطلوب و مورد نياز مردم را نيز ارائه کنند، بايد کنترل و نظارت بر آب و غذاي مردم نيز انجام دهند، اينکه ما آموزش پزشکي را از وزارت علوم جدا کرديم قطعاً کار درستي بوده و بسياري از کشورها به اين سيستم ما در نظام سلامت غبطه مي خورند چون افرادي در گروه پزشکي تربيت مي شوند که متناسب با نياز کشور است.

وزير بهداشت گفت: اما اتفاقي که افتاده اين است هر وقت رئيس دانشگاه يک فرد علمي و پژوهشگر بوده، بهداشت و درمان معطل مانده و هر وقت بهداشت و درمان مورد توجه قرار گرفته، پيشرفت علمي آسيب ديده است.

وي ادامه داد: رئيس دانشگاه علوم پزشکي بايد همزمان با رشد و توسعه علمي و فناوري به فکر تأمين پرستار و ماما، تسهيلات زايمان، توسعه اورژانس، رفع مشکلات بيمارستان، تعميرات ساختمان هم باشد و به نطر من انجام موفق هر دوي اين امور شدني نيست.

وي اضافه کرد: با اين وضعيت ببينيد حتي در دانشگاههاي علوم پزشکي يايتخت ما چند تا بيمارستان جديد ساخته ايم، تعدادشان از انگشتان دست هم کمتر است. استادان ما اگر وقتشان را براي آموزش بگذارند از خدمت به مردم عقب مي مانيم و اگر به خدمت بپردازند توسعه علمي جلو نمي رود، بايد در ساختار دانشگاههاي علوم پزشکي تجديد نظر کنيم.

هاشمي گفت: من نمي گويم اين اتفاق بايد در اين دوره بيفتد، ما اولويتهاي مهمتري داريم ضمن اينکه اين تصميمي بسيار چالش برانگيز خواهد بود و ما هم اکنون به اندازه کافي چالش داريم اما کشورهايي مانند ترکيه از مسير همين اصلاح ساختارها توانستند پيشرفت کنند. تقويت زيرساختهاي ترکيه باعث شده که اين کشور طي سالهاي آينده به دستاوردهاي بزرگتري در حوزه سلامت و توليد علوم مرتبط با آن نائل مي شود.

وي ادامه داد: اگر به علت ضعف ابزار و زيرساختها سالهاي آينده 3 يا 4 پله سقوط کرديم نبايد تعجب کنيم، مراکز آموزشي ترکيه اکنون جزو بهترين ها هستند، افرادي هستند که کارشان فقط آموزش و پژوهش است و افرادي نيز کارشان ارائه خدمت است ما هم بايد بيمارستانهاي آموزشي را از بيمارستانهاي درماني تفکيک کنيم.

وزير بهداشت اضافه کرد: ما اگر مي خواهيم به مرجعيت علمي برسيم، يکي از نيازهاي آن بودجه است، مسئله اي که سالهاست در قانون آمده و فرياد مي زنيم اما عملي نمي شود.

وي گفت: البته حتماً سياستگذاران و بودجه ريزان کشور هم علاقه مند هستند که از توليد علمي و فناوري کشور احساس غرور کنند اما شايد ما مطالب را درست منتقل نکرده ايم و با تمرکز بيش از اندازه به توليد مقاله و معرفي آن به عنوان توسعه علمي، آنها را به اين تصور رسانده ايم که همين کافي است.

قاضي زاده هاشمي افزود: طبق قانون بايد 3 درصد درآمد ناخالص کشور صرف بودجه تحقيقات و پژوهش بشود اما سالهاست که اين ميزان روي عدد 68 صدم مانده است در حالي که کل بودجه تحقيقات پزشکي کشور يک دهم و گاهي يک صدم اعتبار برخي دانشگاههاي بزرگ کشور هم نيست.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: تا اينجا مسير را خوب آمده ايم اما از اين پس بايد علاوه بر حفظ تعداد مقالات و ارتقاي آن، روي مطالعات گروهي، توليد فناوري، نوآوري و توليد پتنت و متعاقب آن توليد ثروت نيز جلو برويم و به قله هاي افتخار برسيم البته اين کار نياز به الزاماتي دارد که بايد سياستگذاران کشور مسير آن را هموار کنند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000