پرینت

بعد از یک سال از طرح تحول نظام سلامت…

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار و برنامه های معاونت

بعد از یک سال از طرح تحول نظام سلامت…

اکنون حدود یک سال از طرح تحول نظام سلامت می گذرد، طرحی که ۱۵ اردیبهشت سال ۹۳ توسط وزیر بهداشت به همه ی دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شد تا تحولی را در نظام سلامت ایجاد کنند.حال با گذشت تقریبی یک سال از این طرح می توان بهتر این طرح را ارزیابی و تحلیل کرد و نقاط ضعف و قوت آن را بررسی کرد.تحولی که به شدت به آن احساس نیاز می شد و به گفته بسیاری از کارشناسان، نظام سلامت به یک جراحی بزرگ نیاز داشت تا از وضعیت اسفبار و ورشکسته شده ی بیمارستانها جلوگیری کند. طرحی که با روی کار آمدن دولت جدید ایران  با هدف تغییر شرایط درمانی کشور و با انگیزه توسعه عدالت درمانی و دسترسی بیشتر مردم به خدمات سلامت در کشور با هشت هدف شروع گردید حال یک سال از این طرح می گذرد.هشت هدفی که وزارت بهداشت در پی آن بود تا سرو سامانی به نظام سلامت ایران دهد.

 

این هشت هدف عبارت بودند از:

۱٫کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در  بیمارستان‌های دولتی

۲٫برنامه ترویج زایمان طبیعی

  1. ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی
  2. حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم
  3. حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان‌های دولتی
  4. ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های دولتی
  5. برنامه حفاظت مالی از بیماران صعب‌العلاج، خاص و نیازمند
  6. نظارت بر حسن اجرای برنامه های تحول سلامت

حال اگر بخواهیم مهمترین نقاط قوت این طرح را بررسی کنیم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

۱)بعد از گذشت ۱۷ الی ۲۰ سال کتاب تعرفه خدمات پزشکی بازنگری شده و به روز شده است.همچنین ۴۰۰ کد خدمت وجود داشته که فاقد تعرفه بوده اند لذا تعرفه گذاری شده و به سطح خدمتی بیمه پایه اضافه شده است.

۲) در گروههای تخصصی جراحی و بیهوشی دریافتی نسبتا مناسب تر شده است.همچنین امکان ماندگاری پزشکان در بخش دولتی برای متخصصین بهتر شده است.در حالی که یکی از معضلاتی که در گذشته بیمارستانها با آن مواجه بودند کار کردن متخصیصین در بخش خصوصی و دغدغه آن ها برای کار در بخش خصوصی بود.که بعد از طرح تحول این روند به سمت بخش خصوصی با توجه به افزایش تعرفه ها و کار کردن در آن به شدت کاهش پیدا کرده است.

۳) انگیزه برای فارغ التحصیلان جهت رفتن به رشته های وابسته به اتاق عمل بیشتر شده است. بطور مثال در دو رشته جراحی توراکس و جراحی اطفال نسبت به قبل از طرح متقاضیان بیشتری به خود گرفته است.همچنین با اجرای این طرح فضای رقابتی جهت بالا بردن کیفیت خدمات و در نتیجه خرید راهبردی توسط بیمه ها را بیشتر فراهم نموده است.

سبد منابع بودجه عمومی دولت افزایش پیدا کرده است. GTP4) سهم نظام سلامت از

در سال ۲۰۱۲ سرانه بخش سلامت ۲۹۶ دلار و در سال ۲۰۱۴ سرانه ۴۳۲ دلار افزایش پیدا کرده است و این در جهت سرمایه گذاری بین نسلی در نظام سلامت لازم و موثر است.

حال نقاط ضعف این طرح را بررسی میکنیم.

۱) افزایش سرانه پرداختی حق بیمه مکمل: با وجود افزایش تعرفه ها سرانه پرداختی حق بیمه مکمل بالا رفته لذا پرداختی از جبیب مردم بالا رفته است.

۲) عدم توجه به سایر رشته ها در کتاب ارزشهای نسبی خدمات: نقطه تمرکز کتاب ارزشهای نسبی خدمات  رشته های جراحی بوده است و کماکان طب داخلی از محرومیت برخوردار بوده و تفاوت بین رشته ای که قرار بوده به حداقل برسد بیشتر شده است (به استثنای قلب و عروق).

۳)  دریافتی پایین سایر گروه های درمانی: دریافتی پیرا پزشکان، پرستاران و پزشکان عمومی در واقع کادر درمان بجز متخصص و فوق تخصص از افزایش کاملی بهره مند نبوده و در این راستا نیاز به بازنگری دارد.همچنین ۳۰۰ خدمت جدید وارد تعهد بیمه پایه شده است که فاقد راهنمای بالینی بوده و مکانیزمی جهت تقاضاهای القایی بیشتر نیز شده است!.

۴)عدم تمرکز منابع در بیمه ها: علی رغم ابلاغیه مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی که مدیریت منابع از طریق بیمه هاست منابع در بیمه متمرکز نشده است.

۵) عدم وجود گایدلاینها: بدلیل عدم وجود گادلاینها یا راهنماهای بالنی مبتنی بر سامانه درمان، تقاضای القایی و عوارض ناشی از آن زیاد شده که در این صورت بدلیل عدم رعایت اخلاق پزشکی عوارض نابهنجاری را در جامعه ایجاد خواهد کرد.

۶) عدم هماهنگی سازمانهای بیمه گر: بدیل عدم هماهنگی سازمانهای بیمه گر متاسفانه بیماران بیمه سلامت ایران در بیمارستانهای ملکی تامین اجتماعی پذیرش نمی گردند لذا بایستی در این مورد اصلاحات جامعی در درون سازمانهای بیمه گر صورت گیرد.همچنین نیروهای مسلح نیز با تعرفه خصوصی بیمار پذیرش می کنند و درنتیجه مردم از خدمات بیمه ای در بیمارستانهای نیروهای مسلح مرحوم گردیده اند.

۷) عدم سطح بندی پرداخت ها: پرداختها در بخش دولتی آموزشی سطح بندی نگردید است. پرداخت ها بر اساس حضور اساتید صورت می گیرد ولی کار توسط رزیدنتها انجام میشود.

۸) عدم استمرار نظارت دقیق بر اجرای طرح و مقطعی بودن نظارت: در ابتدای شروع هر طرحی به خاطر انجام صحیح و نتیجه یافتن اهدافش با نظارت جدی اجراء کنندگان آغاز می شود.طرح تحول سلامت طرحی نو و امید بخش است. بیمی که وجود دارد این است که نظارت ها مقطعی باشد و پس از مدتی نظارت ها کم رنگ شود و طرح از اهدافش دور شود.

۹) افزایش مراجعه کنندگان و کاهش کیفیت خدمات: سیستم سلامت کشور از دیر باز با کمبود نیروی انسانی مواجه است.با آغاز طرح تحول نظام سلامت بار مراجعه به مراکز افزایش یافته است.در برخی موارد در بعضی بیمارستانها این بار مراجعه تا ۴ برابر پیش از شروع طرح بوده است.کیفیت خدمات در طرح تحول به عنوان یک اصل اساسی باید مد نظر باشد.اجرای کیفیت بخشی به خدمات باعث افزایش کارآیی می گردد.اگر افزایش مراجعه کنندگان باعث کاهش کیفیت خدمات گردد طرح از اهدافش دور شده و چه بسا مشکلات جدیدی را باعث گردد.

۱۰) عدم توجه کافی به حوزه بهداشت و پیشگیری: مراقبت های اولیه بی شک پایه اصلی ارتقاء سلامت هر کشوری است.شروع طرح تحول سلامت در بیمارستانها و تاکید انجام خدمات در این حوزه باعث نگرانی هایی در حوزه بهداشت شده است.البته بسته هایی در این طرح در مورد بهداشت در نظر گرفته شده است اما واقعیت این است که این بسته های خدمات به اندازه خدمات درمان نمود نداشته است. اگر طرح صرفا بر خدمات بیمارستانی تمرکز یابد ممکن است سطح بهداشت و خدمات آن کم رنگ گردد.

۱۱) محقق نشدن بار مالی طرح در سالهای آینده: بار مالی طرح تحول سلامت برای کشور ایران که آغازی نو در رسیدگی به سلامت داشته است بسیار زیاد است.فراهم نمودن این بار مالی برای سیاست گذاران سلامت کاری بس سخت و دشوار است.این دولت برای افزایش رفاه و توجه به قشر کم درآمد کشور توجهی ویژه دارد و مردم نیز از طرح رضایت دارند،اما آنچه موجب نگرانی کارشناسان حوزه سلامت شده است این است که ممکن است بعد از اتمام کار دولت این طرح ادامه پیدا نکند و مهم ترین دلیل این امر عدم تحقق بار مالی برای اجرای طرح می باشد.

۱۲) عدم اجرای طرح پزشک خانواده و حذف این طرح:از سالیان گذشته یکی ازدغدغه های نظام سلامت اجرای پزشک خانواده در کشور بوده است.البته تلاش هایی در این زمینه صورت گرفت ولی به دلایل مختلف این طرح هیچ پیشرفت محسوسی نداشت.صاحب نظران سلامت از اینکه با اجرای طرح تحول نظام سلامت طرح پزشک خانواده اجرا نشود نگران هستند و معتقدند طرح پزشک خانواده در کنار طرح تحول نظام سلامت با اجرای درست سیستم اجرا مانع کاهش مراجعات غیرضروری و افزایش سطح سلامت عمومی می گردد.

۱۳) همراهی نکردن بیمه های کشور و تاخیر در پرداخت به بیمارستانها:کارشناسان حوزه های مختلف سلامت اعتقاد دارند باید بیمه های کشور گامی موثر و مفید برای همراهی با طرح تحول نظامت سلامت بردارند.توافق نمودن و اجرا نکردن آفت این طرح است.بیمه های کشور نیاز به اصلاح ساختار دارند.منابع مالی این طرح نیازمند توجه بیمه ها و همکاری مستمر آنها و پرداخت بدهی های معوق به دانشگاههای علوم پزشکی می باشد.

حالا با توجه به نقاط ضعف و قوت این طرح برای بهتر اجرا شدن و بر طرف شدن نقاط ضعف این طرح این موارد پیشنهاد می شود:

۱٫استمرار نظارت بر همه مراحل طرح و در صورت نیاز اصلاح فرآیندها

۲٫جلب نظر گروههای سیاسی و شخصیت های تاثیر گذار بر جامعه برای حمایت از ادامه اجرای طرح

۳٫جلب قانون گذاران برای ایجاد منابع مالی مختلف برای حمایت از طرح

۴٫استخدام کادر بهداشتی ، درمانی برای ارائه بهتر خدمات

۵٫توجه ویژه به ساختارهای بهداشتی و مراقبت های اولیه

۶٫برنامه های مستمر و مدون برای ارائه نتایج طرح و گفتگو با مخالفان اجرای طرح و استفاده از نظرات آنان برای بهبود طرح تحول

محمدرضا توکلی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی/دانشگاه علوم پزشکی اصفهان.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000