پرینت

گزارش تصویری اولین سالگرد تشییع و تدفین شهدای گمنام دانشگاه

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار کانون دفاع مقدس

AMAR9208

مراسم اولین سالگرد تدفین شهدای گمنام در سالن همایش های صدرا با حضور گسترده دانشجویان ، اعضای هیئت علمی و جمعی از کارکنان دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم دکتر جلالی، رئیس دانشگاه بقیه الله (عج) گفت: یکسال از تدفین این دو شهید گمنام بزرگوار می گذرد و حضور این شهدا در دانشگاه مایه ی نور و رحمت است. امروز می بینید که هر موسسه ی علمی و دانشگاهی آرزوی مقبره ی حداقل یک شهید را در مجموعه خود دارد. ان شا الله حضور شهدای عزیز در مجموعه ی علوم پزشکی بقیه الله باعث ارتقای معنویت ما بشود.

 

دکتر جلالی در ادامه افزود: از حضور شهدا به دو شکل می توان بهره مند شد. نخست بهره مندی ظاهری است که شامل مزار ایشان و مکان تدفین ایشان است و مهم تر از آن بهره مندی معنوی و ذاتی است. این مسئله عظمت عمل شهدا را به ما نشان می دهد. افرادی که از تمام هستی و آرزوهای دنیایی خود گذشتند. در ظاهر با ایمان بودن و پایبند بودن به احکام جهادی و عملی اسلام ساده است اما در باطن بسیار سخت است. اگر به تاریخ رجوع کنید متوجه خواهید شد که تعداد زیادی از افرادی که در صف باطل علیه سید الشهدا؛ امام حسین (ع) ایستادند اهل خواندن نماز بودند. افراد با ایمان واقعی افراد بصیر و با اعتقاد جهادی همچون شهدای عزیز ما هستند. همه ی شهدا افتخار یاری امام عصرشان را داشتند و ان شا الله این توفیق نصیب ما نیز بشود که بتوانیم از دین اسلام و حریم امامت و ولایت در عصر غیبت دفاع کنیم.

دکتر جلالی در پایان خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم به ارزشمند بودن کار شهدا بپردازیم می توان برای نسل جوان از شهید حججی نام برد. چه شد که این شهید بزرگوار اینچنین محبوب شد و حتی رسانه های خارجی نیز بسیار به خبر شهادت شهید حججی پرداختند؟ خب این مسئله به راحتی برای کسانی که در این مسیر نیستند قابل تفسیر نیست. این افراد برای رضای خدا قیام کردند و شهدای دیگر نیز اینگونه بودند. ان شا الله ما بتوانیم همان مسیر شهدا را طی کنیم.

سخنران دیگر این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دهقانی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه دانشگاه نیز گفت: ان شا الله ما بتوانیم از میراث شهدایمان دفاع کنیم و پرچم با عزتی که شهدای ما به ما امانت دادند را بتوانیم حفظ کنیم. کاری که امام و شهیدان ما انجام دادند همچون کار حضرت رسول اکرم (ص) بود. تلاشها و جهادهای امام خمینی (ره) و شهدای ما برای جلوگیری از استمرار دولت سلطه گری بود و توانستند با حرکت عظیم خود نظام حکومت اسلامی و تفکر اسلامی را جایگزین نظام سلطه کنند. کار بزرگی که شهدا و امام (ره) انجام دادند روشن کردن روزنه های امید بود.

حجت الاسلام دهقانی در ادامه افزود: در عصر کنونی که وارد دهه ی چهارم از انقلاب شدیم متاسفانه با افرادی مواجه می شویم که به جای حمایت از آرمانهای انقلاب و شهدا از استکبار حمایت می کنند. واقعا امروز مسئله ی اصلی کشور چیست؟ برخی ممکن است بگویند اقتصاد، برخی ممکن است بگویند قوانین و تصمیمات ما مشکل دارد و نیز برخی هم خصومت آمریکا را مشکل اصلی بدانند. همه ی اینها به نوعی هم می تواند درست باشد و هم محل مناقشه باشد. امروز با توجه به تحلیل ها و آنچه در رسانه ها می بینیم؛ مشکل اصلی بی هنری، وادادگی و انفعال و بی تفاوتی در برخی از امور مدیریتی کشور است. اثر این موضوع باعث خوشحالی دشمن و یاس از دین نزد بخشی از مردم جامعه است و همین مسئله باعث می شود برخی بگویند دین باید از حکومت جدا بشود و روحانیت بهتر است همچون زمان حکومت رضا خان بروند در مسجد و کاری به سیاست و مدیریت کشور نداشته باشند.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه درباره سیاستهای دشمن برای بد جلوه دادن نظام نزد افکار مردم گفت: بخشی از فشار های دشمن به خاطر پیشرفت ما است. ما توانستیم آمریکا را مایوس کنیم. آنها اکنون به این نتیجه رسیدند که باید از درون نظام به نظام ما لطمه بزنند؛ چرا که تحریم های بلند مدت هیچ نتیجه ای نداشت. اینجاست که باید حواس ما جمع باشد. شهدای ما این موضوع را متوجه شدند و راهکار درست را انتخاب کردند. یک روز دعوای قومیتی در کشور ما ایجاد می کنند، روز دیگر از دراویش حمایت می کنند و مسایل از این قبیل را ایجاد می کنند تا بتوانند بر ما مسلط شوند.

حجت الاسلام دهقانی در پایان خاطر نشان کرد: اگر امروز در کشور ما بیکاری و بی فرهنگی بیداد می کند من به نوبه ی خود از شهدا عذر خواهی می کنم. مهم انقلاب اسلامی و اندیشه های امام راحل و شهدا است. ما باید با بصیرت باشیم و عمل جهادی انجام دهیم. اگر نمی توانیم کار تولید کنیم از افراد اهل فن و توانمند استفاده کنیم تا مشکل بیکاری جوانان را بر طرف کنند. دائما همه ی مسایل را به دولت قبل متصل نکنیم. ولی فقیه ما می آید از مردم عذر خواهی می کند، اما هیچ یک از مسئولین ما از خود نمی پرسند که این مسئله به چه معنا است؟ بازماندگان دوران 8 سال دفاع مقدس و کسانی که دوران طاغوت را تجربه کردند نمی توانند این وضعیت را تحمل کنند. همه ی ما مسئول هستیم که بتوانیم مشکلات را برطرف کنیم. حضور شهدا در دانشگاه ما نعمت است. هر گاه به مشکل برخوردید از شهدا یاری بگیرید و با صبوری و هوشیاری و مدیریت درست سعی در رفع آن مشکل کنید.

گفتنی است در این مراسم حاج اسماعیل خلج مداح اهل بیت و دانشجو رضا امینی که در ششمین جشنواره فرهنگی سپاه رتبه ی اول تک خوانی را کسب کرده بود به اجرای برنامه پرداختند. همچنین مراسم با حضور در مزار شهدای گمنام و ادای احترام به دو شهید تدفین شده در دانشگاه به پایان رسید.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000