پرینت

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی خبرداد همه تدارکات برای اردوهای راهیان نور/از روایتگری تا اکران فیلم

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار کانون دفاع مقدس

جواد تاجیک مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی در خصوص جزئیات برنامه‌های اردوی راهیان نور امسال گفت: اردوهای راهیان نور مانند هر سال در بهمن و اسفند ماه با محوریت مناطق عملیاتی جنوب کشور برگزار می‌شود و ما در سیاست‌های جدید راهیان نور دانشجویی بنا داریم که انشالله راهیان نور غرب، شمال غرب و راهیان نور خلیج فارس را در برنامه بگنجانیم یعنی جریان دانشجویی به فضل خداوند در آینده به یک جریان دائمی در طول سال با فصل بندی مشخص در این محورها برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق فرهنگی که در دانشگاه‌ها  جا افتاده دانشجویان بیشتر ماه بهمن و اسفند را برای زیارت و بازدید از مناطق جنگی جنوب انتخاب می‌کنند و الان در اوج برنامه ریزی و هماهنگی این برنامه‌ها قرار داریم که تا کنون تعدادی از استان های ما همچون خراسان، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری، فارس و ... اعزام هایشان را از بهمن آغاز کرده و دور دوم را به بعد از برگزاری انتخابات موکول کرده‌اند چرا که نگاه  ما حضور حداکثری مردم و به ویژه دانشجویان در انتخابات است لذا خود دانشجویان در دانشگاه‌ها باهماهنگی روسای دانشگاه تصمیم گرفته‌Hند که بخشی از این اردوها را برای بعد از انتخابات بگذارند.

تاجیک با اشاره به سقف دو تا سه درصدی اعزام دانشجویان به راهیان خاطرنشان کرد: بنا است که در پایان برنامه ششم توسعه کشور، رقم اعزام‌ها را به سقف ده درصد آن هم نه فقط راهیان جنوب بلکه به همه عرصه هایی که عرض کردم برسانیم.

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی از افتتاح قرارگاه ملی راهیان نور شهید علم الهدی در سال جاری خبر داد و گفت: ما در جلسات این قرارگاه شهید به یک آیین نامه اجرایی رسیدیم که توسط وزارت علوم به همه دستگاه های آموزش عالی و دانشگاه‌ها ابلاغ شد. این آیین نامه محور حرکت راهیان نور دانشجویی قرار گرفته است و در آن مشخص شده که ده درصد دانشجویان در پایان برنامه ششم توسعه باید به راهیان نور اعزام شوند و به این رقم برسیم.

تقسیم اردوی راهیان نور به مناطق جنوب، غرب، شمال غرب و خلیج فارس

وی با تاکید بر اینکه دراین آیین نامه تعریف شده است که راهیان نور دانشجویی به چهار عرصه راهیان نور جنوب، راهیان نور غرب، راهیان نور شمال غرب و راهیان نور خلیج فارس تقسیم می شود افزود: این ۴ عرصه در حقیقت شامل ۷ استان می شود یعنی راهیان نور جنوب شامل خوزستان، راهیان نور غرب شامل ایلام و کرمانشاه، راهیان نور شمال غرب شامل کردستان و آذربایجان غربی و راهیان خلیج فارس شامل بوشهر و هرمزگان است.

تاجیک همچنین یادآور شد: قرار است غیر از این قرارگاه ملی که در سطح کشوری و با مسئولیت شخص وزیر علوم و دبیری رئیس سازمان بسیج دانشجویی تشکیل می شود، نمونه این قرارگاه را در سطح استان با مسئولیت رئیس دانشگاه مادر و دبیری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه استان و در شهرستان های بزرگ با همین کیفیت تشکیل دهیم. در همین راستا همچنین قرار است ستاد پشتیبانی راهیان نور دانشگاه با مسئولیت رئیس دانشگاه و دبیری بسیج دانشجویی در دانشگاه ها شکل گیرد هدف نیز شکل گیری یک کار جریان ساز، فراگیر و اثرگذار با مشارکت همه متولیان دانشگاهی است.  

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی در ادامه توضیحات خود تصریح کرد: هدف ما از تشکیل این قرارگاه در کل کشور مشارکت همه در برگزاری اردوی راهیان نور است و اینکه همه از این کار دانشجویی حمایت کنند امسال با ابلاغ  این آیین نامه حرکت‌های جدیدی کلید خورد اما تا به آن نقطه مطلوب برسیم و این فرهنگ سازی صورت بگیرد تا همه به معنای واقعی پای کار بیایند و خودشان را دخیل و شریک بدانند طبیعتاً نیاز به فرهنگ سازی ، تلاش و پیگیری دارد

ابلاغ آیین نامه قرارگاه علم الهدی همه دانشگا‌ها را موظف به همکاری با اردوی راهیان نور کرد

وی اظهار داشت: یکی از تصمیماتی که در قرارگاه شهید علم الهدی گرفته شده این است که ما دست رئیس دانشگاه را برای حمایت از برگزاری اردوها باز بگذاریم و وظیفه تامین اعتبار، پشتیبانی و حمایت لازم از برگزاری این اردوها در اصل با همکاری سایر دستگاه ها بر عهده رئیس دانشگاه گذاشته شود قبلاً شاید به دلیل نبود اعتبارات فرهنگی و پیش بینی نشدن بودجه آن وهمچنین نبود یک آیین نامه مدون بعضی ها همکاری لازم را در جریان اردوهای راهیان نور نداشته اما با این ابلاغیه همه دانشگاه ها موظف شدند که نهایت همکاری را در برگزاری اردوها انجام بدهند.

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی در خصوص حمایت روسای دانشگاه‌ها از اردوهای راهیان نور نیز گفت: ما به مسئولین بسیج دانشجویی استان‌ها توصیه کرده ایم که کار را با تعامل جلو ببرند طبیعتاً اگر در این بستر قرارگاه و  ستاد استانی، شهرستانی و دانشگاهی کار را همدلانه جلو ببرند ما مشکلی نخواهیم داشت مگر این که به خاطر کمبود اعتبارات با مشکل مواجه شویم.

تفکیک صددرصدی دانشجویان دختر و پسر در اردوهای راهیان نور/ کاروان‌های هم زمان اعرام نمی‌شوند

وی در ادامه از تفکیک کامل دانشجویان دختر و پسر در اردوهای راهیان نور امسال خبر داد و افزود: امسال در سیاست‌های اعزام دانشجویان بنا بر تدبیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر تفکیک دانشجویان دختر از پسر در اردوها این امر در دستور کار قرار گرفت این در حالی است که در سال های گذشته این تفکیک به طور کامل نبوده و گاها به خاطر مشکلات پشتیبانی دانشگاه‌ها مجبور بودند که خواهران و برادران راهمزمان در با یک کاروان اعزام کنند اما امسال به طور صددرصد به این مسئله عمل خواهد شد.

تاجیک همچنین خاطرنشان کرد: ما زائران را از هم جدا می‌کنیم یعنی کاروان های ما تک جنسیتی هستند اما طبیعی است که مسئول کاروان باید برادر باشد. نکته دیگر اینکه همان طور که گفتم راهیان نور سه بخش است، یک بخش از آن مربوط به اعزام که توسط دانشگاه ها انجام می شود یک بخش حضور خادمین است که استان های ما آن هایی که درنواحی بسیج دانشجویی در مناطق جنوب اردوگاه دارند به صورت خادم افتخاری می پذیرد ودانشجویان می توانند ثبت نام کرده و برای خدمت در اردوگاه ها اعزام شوند یک از بخش دیگر از دانشجویان در شبکه ملی خادمین راهیان نور ثبت نام کرده اند و حضور پیدا می کنند و غالب این ها در همان شبکه ، با استان خودشان ارتباط دارند.

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی با اشاره به اعزام خادمین به مناطق جنگی جنوب اظهار داشت: برای اعزام ثبت نام کنندگان هم بررسی می شود و هم قرعه کشی یعنی به آن جایی که می رسند که نیاز است تعدادی جدا شوند و یا مجبور به قرعه کشی شویم ولی یک بررسی اولیه ای برای همه صورت می گیرد و خادمین صرفا از دانشجویان نیستند.

۲۷ هزار نفر برای روایتگری اردوهای امسال ثبت نام کردند

وی ادامه داد: امسال ظاهراً ۲۷ هزار نفر برای خادمی ثبت نام کرده اند که بیش از ۵۰ درصد آنها دانشجو هستند و از سنین و تخصص‌های مختلف و اقشار گونانگون در حقیقت ثبت نام داشته ایم. یک بخشی از دانشجویان در قالب خدمت افتخاری در مناطق و اردوگا ها حضور پیدا می کنند و بخش سوم راهیان نور دانشجویی مسئله روایت است یعنی ما مجموعه راویانمان دست به کار می شوند کسانی که در این عرصه دوره دیده اند، سازماندهی و برای روایت کردن در کاروان ها اعزام می‌شوند ما از سال ۷۹ تاکنون ۹ دوره آموزشی برگزار کرده ایم که قریب به هزار نفر در این۹ دوره شرکت کرده اند و آموزش دیده اند حدود ۲۰ درصد این ها امروز فعال درعرصه روایت گری هستند و جزء راویان حساب می‌شوند و بخشی از این ها دیگر باتجربه شده اند و در کاروان های دانشجویی استان خودشان  به صورت متمرکز در یادمان‌ها حضور پیدا می کنند یا در حقیقت به عنوان راویانی که در منطقه بر اساس تماس کاروان‌ها به آنها ملحق می‌شوند حضور پیدا می کنند و روایتگری می‌کنند.

تاجیک با اشاره به اینکه آخرین دوره آموزش روایتگری در منطقه شمال غرب در تابستان 94 برگزار شده است گفت: ۲۰۰ خواهر و برادر طی یک مرحله آموزشی تئوری در شهر سنندج به صورت جداگانه در دو اردوگاه مختلف حضور داشتند و اساتید بزرگی از فرماندهان دفاع مقدس و رزمندگان بومی استان و پیش مرگان کرد مسلمان برای آنها تدریس می کردند و چند روزی هم در حقیقت به عنوان اردوی عملی مناطق را بازدید کردند و نسبت به مناطق شمال غرب در دو استان کردستان و آذربایجان غربی توجیه شدند و مرحله تکمیلی آنها آذرماه در تهران برگزار شد.

شعار امسال «مدافعان اسلام»

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی شعار «مدافعان اسلام» را برای اردوهای راهیان نور جنوب امسال عنوان کرد و یادآور شد: امسال شعار مدافعان اسلام برای این اردوها انتخاب شد تا شعار محوری امسال باشد در حقیقت می خواهیم بگوییم که ارتباط بین شهدای زمان دفاع مقدس، شهدای هسته ای، شهدای امر به معروف، شهدای امنیت، شهدای مبارزه با اشرار، شهدای مدافع حرم، همه این‌ها پیوندی با یکدیگر دارند هم در فضای ملی و در هم فضای اسلامی پیوند بین فضای امروز مقاومت و فضای دیروز ما با این شعار مطرح می شود.

وی در همین راستا اظهار داشت: قرارگاه نور یک بسته فرهنگی برای اتوبوس‌های حامل دانشجویان در اردو راهیان پیش بینی کرده که شامل بروشور، کتاب، محصولات صوتی و تصویری حول محور شعار امسال است که حتی به راویان نیز در جسات توجیهی گفته شده که طبق همین محتواها صحبت کنند. همچنین امسال اردوهای خواهران به سمت بهره برداری تخصصی سوق پیدا می‌کند یعنی برنامه بازدید از مناطق، انتخاب راویان و محتوای  محصولات فرهنگی به این عزیزان با دانشجویان پسر فرق خواهد داشت یعنی بین محتوا تفکیک قائل شدیم.

برنامه‌های ویژه برای دانشجویان دختر/ روایتگری زنان حماسه ساز در راهیان نور

تاجیک خاطرنشان کرد: مثلاً در بحث یادمان‌ها تاکید کرده ایم دانشجویان خواهر از نقاط حماسه ساز و زنانی که در آنها حماسه آفریدند بازدید کنند که این افراد حماسه ساز به 4 بخش زنان رزمنده و ایثارگر، آزاده، و جانباز تقسیم می شود تا آنها به عنوان راوی برایشان روایتگری کنند همچنین می خواهیم کتاب‌هایی را برای مسابقات کتابخوانی معرفی  کرده و شهرهای مقاومتی که در آنها زنان شهیده داده ایم همچون آبادان، خرمشهر، سوسنگرد، اندیمشک و دزفول را برای بازدید خواهران داشته باشیم.

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی در ادامه سخنان خود ضمن تاکید بر اینکه زنان شهیده ما قابلیت الگو شدن برای دانشجویان را دارند افزود: بازدید از گلزار شهدای خرمشهر و مزار کسانی چون خانم شهیده شهناز حاجی شاه، شهناز محمدی زاده و یا خانم شهیده مهربانو عبداللهی در گلزار شهدای آبادان می تواند به این الگو سازی کمک کند.

وی در این خصوص تصریح کرد: زنان خانواده شهدا و ایثارگران یعنی به طور مثال مادر شهید، همسر شهید، خواهر شهید یا همسران جانبازان که در واقع ایثارشان حتی پس از اتمام جنگ هم ادامه دارد و از جانبازی که در خانه زجر می کشد مراقبت می کنند در اردوی خواهران حضور یافته و یا کتاب های آنان در بسته فرهنگی در اختیار خواهران دانشجو قرار بگیرد و نقش زنان پشت جبهه و موضوع پشتیبانی زنان از جبهه در راهیان نور مطرح می شود.

مستند نیمه پنهان و ننه قربون در بسته فرهنگی خواهران

تاجیک خاطرنشان کرد: غیر از این طرح و بوروشورها با همکاری سازمان هنری رسانه‌ای اوج و پیشنهادی که ما دادیم قرار است دراین بسته فرهنگی مجموعه مستند «نیمه پنهان» با موضوع مدافعان حرم و مستند«ننه قربون» با موضوع پشتیبانی از جبهه و چند مستند دیگر برای دانشجویان خواهر قرارگیرد.

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی ضمن تاکید بر اینکه بازدید از مناطق جنگی همچون شلمچه، طلائیه، هویزه و ... طبق برنامه سال‌های گذشته برای دانشجویان وجود دارد گفت: تفاوت راهیان نور امسال این است که علاوه بر این مناطق دانشجویان خواهر از مناطقی که در آینده می‌تواند تاثیر بیشتری بر روی زندگی آنها داشته باشد بازدید خواهند کرد.

همکاری نیروی دریایی سپاه و نیروی هوایی ارتش با قرارگاه نور

وی از یک اتفاق جدید دیگر در اردوی راهیان نور امسال خبر داد و گفت: امسال با همکاری نیروی دریایی سپاه و نیروی هوایی ارتش تصمیم به تزریق روحیه حماسی به دانشجویان  به شکل جدیدی کرده ایم. این برنامه در جلسه هفته های اخیر ما تصویب شد و البته ظرفیت آن نیز برای امسال محدود است لذا با هماهنگی نیروی دریایی ارتش در نظر داریم که دانشجویان بتوانند از فضای موجود نیروی دریایی که در خرمشهر پایگاه دارد از نزدیک بازدید کنند و یا بعضی کاروان‌ها در اروند سوار شناور شوند و آنجا نقش نیروی دریایی ارتش در جنگ برای دانشجویان بیان شود.

راویان ارتش روایتگری می‌کنند

تاجیک در ادامه اعلام این خبر افزود: قرار است حتی خود راویان ارتش برای دانشجویان روایتگری داشته باشند و بخشی از کاروان‌ها با شناورهای سپاه منطقه اروند را بازدید  کنند و بتوانند در پایگاه هوایی دزفول نیز حضور پیدا کنند تا با روایتگری خلبانان زمان جنگ و همرزمان شهید بابایی با حماسه های نیروی هوایی و شهدای نیروی هوایی آشنا شوند آن جا همچنین می‌توانند هواپیماها را هم از نزدیک بینند اگر چه ما علاقه داشتیم که مانور هوایی و دریایی برای این‌ها برگزار شود ولی دوستان چون برنامه ریزی شان را از قبل کرده بودند زمان مانورها به ما نمی‌خورد هر سال پایگاه هوایی دزفول از ۲۸ اسفند تا ۱۱ فرودین مانور هوایی خود برگزار می‌کند ولی دانشجویان در آن زمان دیگر در منطقه حضور ندارند.

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی عنوان کرد: امسال بعضی دانشگاه‌ها حتی جنبه علمی و نشاط را نیز در برنامه خود گنجانده اند مثلا دانشگاه علم و صنعت در برنامه خود بازدید از سد کرخه که نشان دهنده پیشرفت علمی کشور ناشی از جنگ تحمیلی است، بازدید از مجتمع پتروشیمی  ماهشر و یا پروژه هایی که در خوزستان توسط متخصصین ایرانی  انجام شده است را در برنامه دارد. همچنین در جنبه گردشگری بازدید از مناطقی مثل قلعه فلک وافلاک خرم آباد می تواند از جمله فضاهای سالمی باشد که روحیه نشاط  را بین دانشجویان ایجاد می کند.

اکران بادیگارد و ایستاده در غبار در خرمشهر یا آبادان

وی از اکران فیلم «بادیگارد» و «ایستاده در غبار» برای کاروان های دانشجویی در شهر خرمشهر خبر داد و افزود: این کار نیز به کمک سازمان رسانه ای اوج صورت خواهد گرفت و قرار است از ۱۹ تا ۲۵ اسفند که اوج کاروان های ما در آن تاریخ است ثبت نام از آنها انجام شود و یکی از سینماهای خرمشهر یا آبادان که دوستان ستاد مرکزی زحمت هماهنگی آن رامی کشند آماده اکران این فیلم ها برای دانشجویان شود. ما معتقدیم تا ۳ تا ۴ سال آینده باید این اتفاق بیفتد که اردوهای راهیان نور به طور کامل از جنبه تک بعدی بودن بیرون بیایند.

تاجیک اظهار داشت: تمامی برنامه هایی که عرض کردم برای اردوهای امسال اجرایی خواهد شد سال گذشته برای یک کاروان به صورت پایلوت اجرا شد و انصافا بیش از 80 درصد جواب گرفتیم چرا که این اردو برای دانشجویان دارای جنبه های مختلف حماسی، تاریخی، زیارتی، تفریحی و ... بود و ذهنشان پاک نمی شود.

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی همچنین به تدوین جدول بازه زمانی حضور راویان در مناطق جنگی  اشاره کرد و گفت: این جدول در راستای استفاده همه کاروان‌ها از روایان خبره زمان جنگ است چرا که ما این راویان را نمی توانیم برای همه کاروان ها بگذاریم اما طبق این جدول هر کاروانی که در منطقه ای حضور پیدا می کند می تواند با مراجعه به این جدول زمانی از راویان حاضر در آنجا بهره مند شود. این طرح بیشتر به دانشگاه ها و شهرستان هایی که از راویان کشوری محرومند کمک می کند.

نمایشگاهی برای ۳۶ دانشجوی مدافع حرم

وی اظهار داشت: به کمک  سازمان بسیج دانشجویی  امسال نمایشگاهی را از شهدای دانشجوی مدافع حرم در یکی از نقاطی که حضور دانشجویان پررنگ تر است دایر خواهیم کرد تا جایی را به صورت یک نماد و المان برای ادای احترام به ۳۶ دانشجوی شهید مدافع حرم داشته باشیم.

شرکت بیش از ۱۰۰ هزار نفر در اردوی راهیان نور سال ۹۴

تاجیک در پایان سخنان خود گفت: امسال یک ظرفیت ریلی فقط برای برخی استان های خاص یعنی  خراسان، سمنان، تهران، البر،  قم، مرکزی که دسترسی دارند خواهیم داشت و  این ها عمدتاً با قطار تا اندیمشک، اهواز، خرمشهر می روند ومابقی راه را با اتوبوس طی می کنند پیش بینی شده است که بیش از ۱۰۰ هزار نفر امسال در راهیان نور دانشجویی ۹۴ شرکت کنند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000