پرینت

راهنمای مناطق عملیاتی راهیان نور شمالغرب

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار کانون دفاع مقدس

راهنمای مناطق عملیاتی راهیان نور شمالغرب

 
 
 
جهت دریافت نسخه PDF روی تصویر زیر کلیک کنید.
  
     

سنندج(باشگاه افسران)
سنندج مرکز استان کردستان ایران است.این شهر از شمال با دیواندره، از شرق با قروه، از جنوب با کامیاران و از غرب با سروآباد و مریوان همسایه است. در اردیبهشت سال 1359 "باشگاه افسران" سنندج در محاصره ضدانقلاب قرار گرفت و تعدادی از رزمندگان مدت 22 روز در محاصره بودند که با مقاومت وصف ناپذیری ایستادگی کردند.عملیات پاکسازی سنندج در سه محور انجام شد و محاصره باشگاه افسران در هم شکست. مزار مطهر سه شهید این واقعه که یکی به زادگاهش منتقل شد به همراه چهار شهید گمنام، در این مکان مقدس قرار دارد. در حال حاضر "بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کردستان" در این مکان مستقر است.
 
جاده سنندج  مریوان
در طول جاده 125 کیلومتری سنندج – مریوان چند نقطه زیارتی و حماسی وجود دارد.
روستای " نگل" در 60 كيلومتري غرب سنندج، به دليل وجود يك جلد قرآن كه با خط كوفي و تزيينات آب طلا بر روي پوست آهو نوشته شده و متعلق به صدر اسلام است مشهور است.
 روستای " قلعه جی" در 22 کیلومتری شهر مریوان در اسفند سال 66 و بهار سال 67 هدف بمباران شیمیایی دشمن بعثی قرار گرفته است.
نیروهای ضد انقلاب در پشتیبانی از دشمن در 15 کیلومتری جاده مریوان چندین مرحله به نیروهای رزمنده کمین زدند که با فرماندهی حاج احمد متوسلیان و عثمان فرشته یکی از پیشمرگان مسلمان کرد از سپاه مریوان این جاده آزاد شد.سه راهی دزلی به مریوان که یکی از مسیرهای عملیاتی لشکر محمد رسول الله(ص) و عملیات والفجر 10 میباشد به سه راهی حزب الله معروف گردید.
 
دزلی
روستای " دزلی" در فاصلة 29 کیلومتری شهر مریوان و 120 کیلومتری سنندج قرار دارد. بعد از پاکسازی شهر مریوان، ضدانقلاب پایگاه اصلی خود را به دزلی منتقل کرد. در اواخرآذر ماه 1359 تعداد 200 نفر از نیروهای بومی و اعزامی تحت امر"حاج احمد متوسلیان"، شبانه مواضع ضد انقلاب در این منطقه را آزاد کردند.آنها با دور زدن تنگه دربند و دزلی که توسط ضدانقلاب تله گذاری شده بود تمامی نقاط حساس را گرفتند و روستا پاکسازی شد. در این عملیات چند نفر از سران حزب دمکرات کشته شدند. مقام معظم رهبری در تاریخ 7/2/60 به همراه گروهی وارد روستای دزلی شدند و به محض خروج ایشان از روستا به واسطه گزارش جاسوسان، این منطقه آماج بمباران هوایی عراق قرار گرفت که افراد زیادی به شهادت رسیدند. برای گرامیداشت شهدای دزلی، یادمانی در این روستا بر پا شده است.
 
دالانی و ته ­ته
"دالانی" ارتفاعاتی است مرزی در 35 کیلومتری جنوب مریوان و 6 کیلومتری جنوب غربی روستای دزلی. دو شهر خرمال و سید صادق عراق در 10 کیلومتری این ارتفاعات واقع شده است. این منطقه در تاریخ6 دی 1359 به همت نیروها ی ارتش، سپاه و پیشمرگان  مسلمان کرد از دست ضد انقلاب خارج شد.
" ته ته" یکی از پیچیده ترین ارتفاعات مرزی است که با همت شهید "حسینعلی قجه­ای" در شرایط سخت زمستان از دست ضدانقلاب آزاد گردید. ارتفاعات دالانی  وته­ته یکی از محورهای مهم عملیاتهای "والفجر 10" و "محمد رسول الله (ص)" بود.
 
مریوان
منطقه"مریوان" مرکز شهرستان مریوان در غرب استان کردستان است. این شهر از شمال و غرب با عراق و از جنوب با شهر سروآباد ایران همسایه است. مردم مسلمان کرد مریوان از همان اول انقلاب به دفاع از انقلاب اسلامی پرداختند و در حادثه23 تیر 1358 در حمله ضد انقلاب به سپاه مریوان 8 تن از آنها به شهادت رسیدند. مریوان در تاریخ 3 تیر 1359 با حضور "حاج احمد متوسلیان" ،  نیروهای سپاه مریوان و پیشمرگان مسلمان کرد  از حضور ضد انقلاب پاکسازی شد. دریاچه "زریوار" در فاصله ۳ کیلومتری غرب این شهر قرار دارد. در سمت شرقی درياچه و درنزدیکی سنگرهاي رزمندگان اسلام مزار مطهر "چهار شهید گمنام دفاع مقدس" از اماکن زیارتی زائرین جبهه های شمالغرب است. مریوان 119 بار بمباران و 517 بار گلوله باران شد که تعداد 700 نفر از مردم مسلمان کرد به شهادت رسیدند.
 
والفجر 4
در نوار مرزی مریوان در شمال و شمالغرب مریوان، دره شیلر که یکی از مناطق مهم مرزی می باشد قرار دارد.
عملیات والفجر 4 از دو محور بانه و مریوان برای آزادسازی این مکان توسط یگانهای مانوری سپاه لشگر8 نجف و عاشورا با فرماندهی شهید حاج احمد کاظمی و لشگر امام حسین (ع) و کربلا با فرماندهی شهید حاج حسین خرازی در سال 62 انجام پذیرفت که این مکان آزاد گردید و در ادامه عملیات لشگر27 حضرت رسول(ص) تا ارتفاعات کانی مانگا پیش روی کرده و تلفات و خسارات سنگینی به ارتش عراق وارد کرد.
در این عملیات تعدادی از فرماندهان لشگر 27محمد رسول الله(ص) عباس ورامینی(رئیس ستاد)،اکبر حاجی پور(فرمانده تیپ عمار)،مهدی خندان(معاون تیپ عمار)،علی اصغر رنجبران(معاون تیپ سوم ابوذر)،ابراهیم علی معصومی(فرمانده گردان کمیل)و مجید زادبود(جانشین اطلاعات) به شهادت رسید و زمینه برای عملیات های بعدی فراهم گردید.عملیات والفجر در زمانی انجام شد که در محور های جنوبی امکان عملیات وجود نداشت و این امر باعت انهدام یگانهای عمده ای از ارتش عراق گردید.
 
قوچ سلطان
ارتفاعات "قوچ سلطان" بر روی شهر پنجوین عراق و شهر مریوان دید و تیر مناسبی دارد.این منطقه در سال 1359 توسط عراق اشغال گردید و توسط نیروهای حاج احمد متوسلیان و شهید عبادت چند مرحله عملیات انجام شد که در اوایل سال 60 طی یک عملیات متهورانه  از دشمن بعثی پس گرفته شد و سرگرد رسول عبادت فرمانده تیپ ارتش به شهادت رسید. از این مسیر
عملیات های "والفجر4" ،  "والفجر 9 " و "بیت المقدس 5 " انجام گرفت.
 
بانه
بانه شهرستانی است در شمال غربی استان کردستان. این شهر از شمال شرق با شهر سقز، از شمال غرب با شهر سردشت و در غرب با شهرهای استان سلیمانیه عراق از جمله "ماووت" همسایه است. این شهرستان از جنوب (دره شیلر) و غرب حدود 73 کیلومتر با کشور عراق هم مرز است. بانه پس از سیاست های غلط هیئت حسن نیت در اواخر سال 1358 از نیروهای سپاه تخلیه گردید، شهر به تسلط ضد انقلاب درآمد و پادگان بانه در محاصره ضد انقلاب قرار گرفت. از فروردین ماه سال 1359 نیروهای ارتش و سپاه که در پادگان بودند جوانمردانه مقاومت کردند.شهر بانه در 6/3/59 توسط شهید صیاد شیرازی و شهید بروجردی از دست ضد انقلاب آزاد شد. در سال 1359 شهید خادمی فرمانده سپاه در بانه ترور شد و در سال 1367 نصرالهی فرمانده سپاه در جلوگیری از هجوم  ارتش بعث صدام به شهادت رسید.
 
بمباران 15 خرداد
در 15 خرداد سال 1363 مردم بانه به همراه تعدادي از رزمندگان، بعد از برگزاری راهپیمایی به مناسبت سالگرد 15 خرداد سال 1342 در پارک شهر آن روز و "پارک 15 خرداد" امروز ، اجتماع کردند. مراسم به نیمه نرسیده بود که بمباران دشمن شروع شد. در پی این جنایت وحشیانه 590 نفراز شهروندان بانه و رزمندگان حاضر در راهپیمایی، شهید و حدود 1200 نفر مجروح شدند. بانه در طول جنگ تحمیلی حدود 77 بار بمباران شد و تعداد زیادی از مردم بی دفاع به شهادت رسیدند.
 
شهدای غریب سیران بند
"سیران بند" نام روستایی مرزی در 24 کیلومتری جنوب شرقی بانه است. گروهک های ضدانقلاب، تعدادی از رزمندگان اسلام را به اسارت گرفته بودند و قصد داشتند آنها را از مرز این روستا عبور داده و تحویل عراق بدهند.در هنگام اسکان در این روستا به دلیل نا معلومی تعداد 10 نفر از رزمندگان را جدا کرده و آنها را در پایین چشمه به شهادت می رسانند.
مزار این شهدا در سیران بند، از جمله نقاط زیارتی مناطق عملیاتی شمالغرب کشور است.
این منطقه همچنین در عملیات والفجر 4، محور لشکر 8 نجف به فرماندهی سردار شهید حاج احمد کاظمی بوده است.  بوالحسن
"بوالحسن"  نام روستایی در 27 کیلومتری غرب شهر بانه و 12 کیلومتری رودخانه مرزی چومان است. این منطقه در سال 1362 توسط تیپ قدس سپاه و پیشمرگان مسلمان کرد از لوث وجود ضدانقلاب پاکسازی شد و نیروهای ارتش در این منطقه استقرار یافتند. این مسیر یکی از محورهای اصلی عملیات "کربلای 10" بوده است. در اغلب عملیات های برون مرزی انجام گرفته در ارتفاعات ماووت عراق (نصر4و5و8- بیت المقدس2 و3)، رزمندگان اسلام با عبور از این ناحیه و گذر از رودخانه "چومان" توانستند به اهداف خود دست پیدا کنند.گذر از این مناطق صعب العبور و رودخانه ، فقط به خواست خداوند و به واسطه حضور توانمند عزیزان جهاد سازندگی(با ساخت پل و جاده) میسر بود. برای بازگشایی جاده مرزی بانه تا سردشت چهار مرحله اقدام شد و در سال 62 در عملیات بعثت توسط سپاه و ارتش بوقوع پیوست که امیرحسین شهرام فر فرمانده دلاور ارتش در سه راهی زوار به شهادت رسید. 

دارساوین

"دارساوین" نام روستایی در 22 کیلومتری شهر سردشت (در جاده بانه – سردشت) حد فاصل استان های کردستان و آذربایجان غربی است. این منطقه به خاطر موقعیت خاص اقلیمی و جغرافیایی محل بسیار مناسبی برای کمین عناصر ضدانقلاب بود.52 نفر از پاسداران انقلاب اسلامی در سال 58 و همچنین مهدی و مجید زین الدین در سال 1363، در همین مکان گرفتار کمین ضد انقلاب شده و به فیض شهادت نائل آمدند. در سال 1359 ضدانقلاب با تمام توان و پشتیبانی رژیم بعثی صدام در جاده بانه به سردشت با نیروهای خودی درگیر شد که پس از 30 شبانه روز نبرد سنگین توسط یگان های سپاه و ارتش این مسیر پاکسازی شد.

سردشت

"سردشت" نام  شهرستانی است درجنوب غربی استان آذربایجان غربی واز شهرهایکردنشین این استان می باشد. سردشت در شروع انقلاب مورد هجوم ضد انقلاب قرار گرفت و امکانات و تجهیزات ژاندارمری غارت شد در سال 1358 توسط شهید چمران شهر آزاد و پادگان سردشت فعال شد ولی در اواخر همان سال هجوم ضد انقلاب به پادگان افزایش یافت و جاده های مواصلاتی تحت کنترل آنها  قرار گرفت. در ابتدا جنگ، فرمانده سپاه سردشت حاج علی اکبری و برادر 13 ساله اش به شهادت رسیدند، سردشت بیش از دو سال در محاصره ضد انقلاب بود و فقط از طریق هوا به مردم شهر کمک رسانی می شد. در سال 60 و61 جاده بانه به سردشت آزاد شد و "مصطفی طیاره" فرمانده سپاه سقز نزدیک پل فلزی سردشت به شهادت رسید. در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۶ شهر سردشت مورد حمله شیمیایی جنگنده های رژیم بعثی صدام قرار گرفت در این فاجعه 108 نفر از ساکنان شهر همان لحظه شهید و چندین هزار  نفر مجروح شدند. و سردشت به عنوان اولین شهر قربانی حملات شیمیایی در جهان نام گرفت.
 
بلفت و دوپازا
ارتفاعات مرزی "بلفت" و "دوپازا" در 15 کیلومتری غرب شهر سردشت  و 20 کیلومتری شرق شهر "قلعه دیزه" عراق واقع شده است که در سال 1362 توسط تیپ قدس آزاد گردید. در آزادسازی این ارتفاعات مرزی، نیروهای رزمنده 48 ساعت در محاصره ضدانقلاب و از طرفی مورد هجوم آنها قرار داشتند. همزمان عراق اقدام به تک کرد که با مقاومت سرسختانه رزمندگان اسلام مواجه شد و تیپ ویژه شهدا به تک بعثیون پاسخ کوبنده دادند. همزمان با عملیات والفجر 4 در دره شیلر، این منطقه از لوث ضدانقلاب پاکسازی شد.  این منطقه، محل اصلی انجام عملیات "نصر 7" در سال 1366 بود. هواپیمای جنگی «شهید عباس بابایی» در آسمان همین منطقه مورد اصابت گلوله قرار گرفت.
 
جنگل آلواتان
جاده سردشت-پیرانشهر از پیچیدگی خاصی برخوردار می باشد. شیارهای عمیق پوشیده از جنگلهای انبوه بلوط در جوار ارتفاعات مرزی "قندیل" قرار دارد. پس از عبور30کیلومتری از طرف پیرانشهر به سردشت انبوه جنگلهای "آلواتان" به حساسیت این مسیر می افزاید به دلیل این شرایط راه های نفوذی متعدد به داخل خاک عراق، نیروهای ضدانقلاب، این مکان را به عنوان دژ مستحکم و غیر قابل نفوذ قرار داده بودند. در سال 1361 شهید ناصر کاظمی و شهید بروجردی طرح پاکسازی جاده سردشت، پیرانشهر را با همراهی دلیرمردانی همچون شهید کاوه و شهید محمدامین احمدی از فرماندهان ایل منگور به اجراء درآوردند و آن منطقه را پاکسازی کرده و ضربه ای کوبنده به ضدانقلاب وارد کردند.در پاکسازی این مسیر، پیشمرگان مسلمان کرد سردشت و پیرانشهر و توپخانه ارتش و هوانیروز نقش تعیین کننده داشتند.
 
زندان دولتو
روستای "دولتو" در شمال غربی سردشت و جنوب غربی منطقه آلواتان در بین جاده سردشت- پیرانشهر قرار دارد.حزب دمکرات حدود 280 نفر از نیروهای سپاه، ارتش، ژاندارمری، پیشمرگان مسلمان کرد، بسیج و مردم مسلمان کرد طرفدار نظام اسلامی را به عنوان اسیر در زندانی که در این روستا ایجاد کرده بود نگهداری می کرد. درتاریخ 17/2/1360 در حال بیگاری در محوطه زندان بودند که دو فروند هواپیمای عراقی آن مکان را بمباران کردند و پس از آن با هماهنگی حزب دمکرات، چند فروند بالگرد عراقی با راکت و تیر بار،  مجروحان را مورد هدف قرار دادند که حدود 80 نفر به شهادت رسیدند و 100 نفر مجروح شدند. حزب دمکرات در اثر فشار مردم، مجروحان و شهداء را توسط آنها به سردشت و پیرانشهر فرستاد.
 
 سقز
شهر "سقز" در 187 کیلومتری شمالغربی سنندج و در مسیر اصلی سنندج به ارومیه قرار دارد. این شهر سه استان مرزی را به هم متصل می کند و از حساسیت بالایی برخوردار است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گروه های ضدانقلاب دمکرات و کومله با فضای بوجود آمده به مراکز ژاندارمری و شهربانی حمله کردند، آنرا به سقوط کشاندند و مردم مسلمان را تحت فشار قرار دادند. در انتخابات جمهوری اسلامی علیرغم رای گیری مردم، ضد انقلاب صندوقهای رأی را به آتش کشیدند و شهر را در اختیار خود درآوردند. پس از فرمان امام(ره)برای تعقیب ضدانقلاب،  نیروهای کمکی سپاه و ارتش در جهت جلوگیری از سقوط پادگان ارتش در پل ورودی شهر درگیر شدند و بیش از  50 نفر از نیروهای سپاه به شهادت رسیدند و شهر از اشغال گروهها خارج شد. پس از دو ماه با روند حرکت هیئت حسن نیت، شهر به دست ضد انقلاب افتاد که تا خرداد 1359 آنها تسلط داشتند و دوباره  با درگیری شدیدی شهر آزاد شد و نیروهای سپاه در شهر و نیروهای ارتش در پادگان مستقر شدند.در جریان درگیری سال 1358 فرمانده تیپ ارتش سرهنگ "فراشاهی" به شهادت رسید و در سالهای 68-61 به دلیل اهمیت استراتژیک شهر سقز و روستا های اطراف، فرماندهان سپاه این شهر، شهید "حسینی"، شهید"مصطفی طیاره" فرماندهان عملیاتی سپاه سقز، شهید "حاج محسن زهتاب"(محور سلامت)و شهید "مهدی نمازی زاده" (محور سقز-پوکان)و شهید "سید منصور بیانیان" (روستای آیچی)به شهادت رسیدند.ضدانقلاب مرتکب جنایاتی از جمله شهادت "مریم امین پور" همسر پیشمرگ مسلمان کرد و فرزند خردسال امام جمعه موقت سقز شد.
 
در اثر تلاش رزمندگان اسلام در شهر سقز با همکاری پیشمرگان مسلمان کرد به مرور زمان امنیت افزایش یافت و شهدای گرانقدری تقدیم انقلاب کردند.
 
مهاباد
شهرستان "مهاباد" از شمال به میاندوآب و شمالغربی به ارومیه متصل می گردد و در 120کیلومتری ارومیه قراردارد.پس از پیروزی انقلاب اسلامی حزب دمکرات و کومله سعی کردند با تحریک مردم، صحنه مبارزات را به عهده بگیرند.آنها در اوضاع آشفته روزهای اول انقلاب با توطئه ای در 29/11/1357 پادگان مهاباد را اشغال و کلیه سلاح و تجهیزات آنها را به یغما بردند. علیرغم حضور هیئت های مختلف از طرف دولت موقت و امام (ره) برای جلوگیری از ناامنی نتیجه ای حاصل نشد و گروههای ضدانقلاب با توسل به عملیات نظامی سعی در تحمیل اراده خود کردند. درتاریخ 12/6/1358 شهر یک مرحله پاکسازی شد ولی دوباره با کوتاهی هیئت حسن نیت، بدست ضدانقلاب افتاد و پس از 8 ماه توسط سپاه و ارتش  شهر آزاد شد.در سال 1361 با تشکیل تیپ شهدا در محور مهاباد-ارومیه و تیپ110 شهید بروجردی در سال 62 در محور مهاباد– میاندوآب امنیت کامل در مهاباد برقرار شد.
در مهاباد مردم مسلمان و عشایر ایل منگور به دفاع  از انقلاب پرداختند و شهدای زیادی تقدیم انقلاب کردند. تیپ شهدا با فرماندهان شهید کاوه و علی قمی و تیپ 110 شهید بروجردی به فرماندهی شهید حاج اکبر آقابابایی به همراه پیشمرگان مسلمان کرد از جمله شهید محمد امین احمدی رئیس عشیره منگور در تثبیت امنیت این شهرتلاش زیادی کردند.
 
شهید ناصرکاظمی
شهید"ناصر کاظمی" در سال 1359 فرمانداری و فرماندهی سپاه شهر پاوه را به عهده داشت و در سال 1360 به فرماندهی سپاه کردستان منصوب شد. کاظمی در تاریخ 6/6/1361 در حالی که فرماندهی سپاه کردستان و فرماندهی تیپ ویژه شهدا را برعهده داشت در حین پاكسازی محور پیرانشهر – سردشت در نزدیکی روستای "بادین آباد" در 8 کیلومتری پیرانشهر توسط ضدانقلاب به شهادت رسید. محل شهادت این شهید یکی از یادمان های دفاع مقدس شمالغرب کشور است. تكیه كلام او این بود: "باید صفوف ضدانقلاب از مردم جدا شود. با ضدانقلاب با قاطعیت و با مردم محروم و مستضعف كرد، با مهربانی هرچه تمامتر رفتار شود ". شهید کاظمی اهمیت ویژه ای برای نیروهای بومی کردستان قائل بود و در بکار گیری آنان حداکثر تلاش را می کرد.شهید کاظمی یکی از نیروهای وفادار به شهید بروجردی بود.
 
شهدای تمرچین (حاج عمران)
"حاج عمران" نام پادگانی است در 12 کیلومتری مرز ایران و عراق (در کشور عراق) که در جاده مواصلاتی  پیرانشهر- رواندوز(عراق) واقع شده است. این پادگان در عملیات "والفجر 2" به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.
در ارتفاعات این منطقه عملیات های زیادی اجرا شد که از آن جمله می توان به عملیات های "کربلای 2"،"کربلای 7" و والفجر 2 اشاره کرد. در دامنه ارتفاعات مرزی این منطقه،یادمان شهدای گمنام تمرچین قرار گرفته است.
شهیدان "محمود کاوه" ، "مصطفی ردانی پور" و "علیرضا موحدی دانش" در این منطقه به شهادت رسیده­اند.
در این منطقه ارتفاعات 2519 در نوار مرزی قرار دارد که لشکر 64 ارومیه در یک عملیات مقتدرانه این ارتفاعات را از دست بعثیون صدام خارج نمود.
 
سردارشهید محمد بروجردی
شهید "محمد بروجردی" از پایه گذاران اصلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. با شروع غائله کردستان، گویی سرنوشت فرزند رشید خطه بروجرد، در عرصه ای دیگر رقم خورد؛ عرصه ای که در آن، از یک سو نبرد با چریک های فدایی و کوموله و حزب دموکرات و دیگر تجزیه طلبان بود و از سویی دیگر، خیانت عناصر دولت بنی صدر و کارشکنی هایی که هر انسانی از ادامه کار مأیوس میکرد.او به قدری تلاش و مبارزه کرد و از جان مایه گذاشت که به بالاترین مقام دست یافت. این مقام، نه فرماندهی سپاه غرب و نه جانشینی قرارگاه حمزه سیدالشهداء و نه پایه گذاری تیپ شهدا بود؛ بلکه والاترین مقام را مردم مظلوم و زجر کشیده دیار کردستان به او دادند و آن، لقب "مسیح کردستان" بود.محمد بروجردی در  اول خرداد سال 1362 وقتی برای استقرار تیپ ویژه شهدا راهی مهاباد بود، در ساعت دوازده ظهر بر اثر انفجار مین در یکی از جاده های فرعی جاده مهاباد ـ نقده به شهادت رسید. او در راه اندازی و سازماندهی پیشمرگان مسلمان کرد نقش اساسی ایفا و در جهت امنیت منطقه در ابعاد مختلف تلاش کرد .توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی سرلوحه فعالیت های این شهید بزرگوار بود.
 
شهید حسن آبشناسان
شهید امیر سرلشکر "حسن آبشناسان" از اولين روزهاى جنگ تحميلى به منطقه جنوب اعزام شد و موفقيت هاى بسيارى در جنگ هاى نامنظم كسب کرد و اولين نظامیان عراقى را به اسارت گرفت. چندى بعد در عملياتى از ناحيه كتف مجروح شد ولى براى مداوا در بهدارى توقف نكرد و از آن به بعد اهالى دشت عباس به وى لقب "شیر صحرا" را دادند. ايشان به علت همين فداكارى و زحمت ها به فرماندهى قرارگاه حمزه سيد الشهداء منصوب شد و با اتحاد صميمانه ارتش و سپاه به پيروزى هاى چشمگيرى دست یافت كه پيام تاريخى امام براى رزمندگان قرارگاه را در پى داشت و در سال 1364 به فرماندهی لشگر23 نیروهای ویژه هوا برد منصوب شد .او در مدت کوتاه فرماندهی خود در این لشگر، تحولات بزرگی به وجود آورد و این یگان را منشاء خدمات بسیاری ساخت و سرانجام روح بزرگ و الهی شهید در عملیات قادر در تاریخ 8/7/64 به سوی معبود خود شتافت.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000