پرینت

آغاز راهیان نور غرب کشور با صعود به «بازی دراز»

نوشته شده توسط معاونت فرهنگی. ارسال شده در اخبار کانون دفاع مقدس

صعود بازی دراز 9

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور گفت: از روز سوم و چهارم اردیبهشت ماه ۹۴ راهیان نور غرب کشور نیز آغاز خواهد شد. و در این روزها ویژه برنامه سالروز آزادسازی بازی دراز و سالگرد شهادت خلبان شهید شیرودی برگزار می‌شود.

سرهنگ نادر ادیبی دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور ، با اشاره به برنامه راهیان نور غرب و شمالغرب کشور گفت: از روز سوم و چهارم اردیبهشت ماه 94 راهیان نور غرب کشور نیز آغاز خواهد شد. و در این روزها ویژه برنامه سالروز آزادسازی بازی دراز و سالگرد شهادت خلبان شهید شیرودی برگزار می‌شود.

وی افزود: در روز پنجشنبه 3 اردیبهشت ماه بعدازظهر مراسمی در یادمان شهید شیرودی به رسم هرساله برگزار می‌شود و در روز جمعه چهارم اردیبهشت نیز برنامه صعود به ارتفاعات بازی دراز را خواهیم داشت که طی این مراسم مردم زیادی از اقصی نقاط کشور برای صعود به ارتفاعات بازی دراز جمع شده و مراسمی را  برای بزرگداشت سالروز آزادسازی بازی دراز، سرپل ذهاب برگزار می‌کنند.

ارتفاعات سخت گذر بازی دراز با قله های بلند و شیب های تند و بریدگی های ممتد با موقعیت راهبردی در منطقه مرزی استان کرمانشاه قرار دارد.


این ارتفاعات به مثابه عرضه بزرگی درون مثلث قصر شیرین ، گیلانغرب و سرپل ذهاب واقع شده است و هر طرفی بر آن تسلط داشته باشد بر منطقه مسلط است.

نیروهای متجاوز عراق در روزهای آغازین جنگ از بازی دراز برای دیده بانی استفاده می کرند اما ویژگی های این ارتفاعات موجب شد با فعالیتهای مهندسی روی آن جاده سازی شده و یگانهای عراق در آنجا مستقر شوند و ضمن افزایش سلطه بر قصرشیرین سرپل ذهاب را نیز زیر دید خود بگیرند.

برای گرفتن این ارتفاعات راهبردی از نیروهای متجاوز عراقی پس از سه ماه کار نیروهای شناسایی سپاه پاسداران، قرارگاه مقدم غرب سپاه پاسداران و ارتش نخستین عملیات نیمه گسترده را در این منطقه طرح ریزی کردند که با نام عملیات بازی دراز در تاریخ اول اردیبهشت 1360 آغاز شد و به مدت ۸روز طول کشید.

در این عملیات هوانیروز ارتش نقش بسزایی ایفا نمود و طی آن خلبان علی اکبر شیرودی به شهادت رسید.

نیروهای متجاوز عراقی در این عملیات ۵۴ دستگاه تانک و نفربر، ۳ فروند هواپیما، ۲ فروند بالگرد و شماری ادوات مهندسی را از دست دادند و ۱۲ دستگاه تانک و نفربر ، ۵ دستگاه ادوات مهندسی آنان نیز به دست رزمندگان اسلام افتاد.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • هرگونه سفارش ضرب پلاک عمده وجزئی پذیرفته میشود    نام ونام خانوادگی، کدملی ،شماره شناسنامه ، تاریخ تولد، شماره حساب ، شماره تلفن، گروه خونی ، کدبسیجی و...ضرب میشود.(فعلا فقط حروف انگلیسی میباشد)

    تماس:09128511368-09191504859

    از Qom, Qom, Saveh، Iran

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000