پرینت

نامه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران به روحانی در پی نقض برجام

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار و برنامه های معاونت

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران  در پی نقض برجام توسط آمریکا خطاب به روحانی نامه ای سرگشاده منتشر کرد.

متن این نامه به شرح ذیل است:

رییس محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم
امروز با توجه به اقدامات ایالات متحده آمریکا در راستای قانون محدودیت تردد به خاک آمریکا، مصوبه برداشت 2 میلیارد دلاری از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در آمریکا و تحریم جدید موشکی؛ در حالی که کشورمان مشغول انجام تعهداتش است ، این شورا را بر آن داشت تا نکاتی را در خصوص موارد مذکور من باب تذکر خدمت حضرتعالی ایفاد دارد:
  1. همانگونه که رهبر معظم انقلاب در نامه تایید مشروط برجام فرمودند: «محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و موارد متعددی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه به لحظه،‌ می‌تواند به خسارت‌های بزرگی برای حال و آینده‌ی کشور منتهی شود. و در ادامه همین نامه شروطی را برای بی اثر کردن خدعه های دشمن و برطرف ساختن ضعف های برجام مطرح نمودند که موارد موجود در این نامه به عنوان قانون برای دولت و مسئولین امر لازم اجراست و با توجه به اینکه حضرتعالی دستورات رهبری را فصل الخطاب می دانید؛ در ادامه بخشی از دستور صریح ایشان در خصوص برجام را خدمت مبارکتان متذکر می شویم.
  2. رخداد اخیر مرتبط با ماجرای برجام،‌ یعنی تصویب ، امضا و ابلاغ قانون Consolidated Appropriations Act در تاریخ 18 دسامبر 2015 در آمریکاست که در بند 203 آن، اجرای قانون سفر بدون ویزا به آمریکا (Visa Waiver Program)‌ را برای افرادی که تابعیت ایرانی داشته باشند و همچنین کسانی که از اول مارس 2011 به هر دلیل به ایران سفر کرده باشند،‌ متوقف می‌کند. این تحریم ها دقیقاً مشابه تحریم‌های ثانویه‌ای که آمریکا تاکنون علیه ایران وضع کرده و مستقیما شهروندان کشورهای مختلف را میان دادوستد با ایران یا آمریکا مخیر کرده بود، این قانون نیز شهروندان 38 کشور ازجمله اعضای مهم اتحادیه اروپا را میان سفر به ایران و سفر به آمریکا مخیر می‌کند؛‌ ترجمه این قانون در عرصه اجرا، اولاً حذف ایران از مقصد گردشگری اتباع این 38 کشور و ثانیاً ایجاد اخلال جدی در تجارت و سرمایه‌گذاری اتباع این کشورها با ایران و در ایران است. این قانون، نقض صریح ماده 29 برجام است که ایفاد می‌دارد «اتحادیه اروپایی و دولت‌های عضو و همچنین ایالات‌متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاست با هدف خاص تأثیرگذاری خصمانه و مستقیم بر عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهداتشان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت‌آمیز این برجام خودداری خواهند کرد». درواقع، هم‌اکنون برجام توسط آمریکا نقض شده است و هیئت دولت باید اقدامات خود در چارچوب برجام را متوقف سازد؛ و یا در یک شرایط کاملاً حداقلی، تنها در صورت تعلیق بند 203 قانون Consolidated Appropriations Act درباره ایران توسط باراک اوباما اجرای تعهدات خود را ادامه دهد نه با نامه بی اعتبار و سیاسی آقای کری که ضمانت اجرایی ندارد.
  3. تجربه تاریخی ملت ایران حاکی از آن است که سیاست تنش‌زدایی با دشمن، به گمان او نوعی اظهار ضعف تلقی شده و انگیزه او را برای وارد آوردن ضربات بیشتر را دوچندان خواهد کرد. همانگونه که مشاهده می کنیم امروز با همه لبخندها و قدم زدن‌ها و انواع تابوشکنی ها - باعث شد ایران توسط کنگره  و دولت آمریکا و در سطح یک قانون رسمی به‌عنوان «مهد تروریسم» دسته‌بندی شود. این مسئله ضرورت پاسخ جدی و عملی را نسبت به اقدام صورت گرفته ، بیش از پیش نمایان می سازد و اظهار اینکه برجام نقض شده است توسط مسئولین امر به هیچ عنوان کفایت نکرده و سبب می شود دشمن به تحریم ها و نقض عهدهای بیشتر فکر کند. این نکته با توجه به گمانه زنی هایی که توسط مقامات آمریکایی در خصوص تحریم های جدید با بهانه هایی مانند حمایت از تروریسم، نظامی و موشکی مطرح می شود، اهمیتی دوچندان پیدا می کند. در اینجا جا دارد از توجه جنابعالی به گسترش و تقویت توان موشکی نیروهای مسلح که در پاسخ به تحریم‌ها و تحرکات جدید امریکا صورت گرفته است تشکر کرده اما نکته ایکه بایستی به آن توجه داشت این است  که توان موشکی ایران با تدابیر و برنامه ریزی فرماندهی کل قوا به صورت طبیعی هر روز در حال پیشرفت بوده و هیچ کسی نمی تواند در برابر این توان والای نظامی ایستادگی کند اما وظیفه شما و دولت متبوعتان این است که در صورت وضع احتمالی تحریم های جدید با بهانه های موشکی و نظامی با قلمداد کردن آن اقدام به عنوان نقض برجام اقدام عملیاتی متناسب و جدی را در بحث توقف اجرای تعهدات اتخاذ نمایید. متاسفانه حضرتعالی بجای واکنش و دستور فوری در خصوص نقض صریح برجام در بحث قانون محدودیت تردد به خاک آمریکا و سایر موارد مذکور در مطلع بحث، در بحث گسترش توان موشکی نامه می نویسید که سیاست های آن مشخص و در حال اجراست.
  4. برخلاف متن برجام که درباره نقض عهد طرف‌های مقابل ادبیات تشریفاتی دارد، یک سند فرابرجام وجود دارد که جلو این بدعهدی‌های آمریکا و غیر آمریکا را گرفته است که همان الزامات 9 گانه رهبر معظم انقلاب درباره برجام، برای بستن راه‌های خدعه غربی‌هاست. در ماده «ثانی» از الزام سوم در فرمان رهبر انقلاب اسلامی، به‌صراحت تکلیف نحوه مواجهه ایران با قانون ویزا و تحریم های احتمالی آینده روشن شده است:‌ »در سراسر دوره‌ی هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (ازجمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند 3 مصوبه‌ی مجلس، اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعّالیّتهای برجام را متوقّف کند». این است که دولت قانوناً ملزم به رعایت این فرمان و تعلیق اجرای برجام تا تعلیق قانون ویزا درباره ایران است. التزام به این الزام، نه‌تنها یک تکلیف قانونی است بلکه موجب عقب‌نشینی شیطان بزرگ و پذیرش شرط ایران برای ادامه برجام خواهد شد.
در پایان از بذل توجه حضرتعالی به این نامه که دغدغه دانشجویان دلسوز نظام مقدس جمهوری اسلامی است کمال تشکر را داشته و امیدواریم با اولویت دادن به منافع بلندمدت ملی در برابر منافع کوتاه مدت حزبی و جناحی پاسخ محکم و جدی به گستاخی های دشمنان قسم خورده کشور عزیزمان ایران بدهید تا از وضع تحریم های جدید از جانب ایالات متحده آمریکا جلوگیری به­ عمل آید.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران بزرگ

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000