پرینت

سخنان نماینده گروه های جهادی در محضر حضرت آقا

وحید غریبی۱-طرح های جهادی؛ ظرفیتی برای تربیت مدیران کارآمد و دغدغه‎مند فردای کشور در راستای اِعتلای “مدیریت جهادی” و فرهنگ سازی آن.

۲-طرح های جهادی ؛ بستری برای برانگیختگی عزم ملّی و عمومی در عرصه‎های خطیری نظیر اقتصاد مقاومتی،عَدالت اجتماعی و کارگاه عملی سبک زندگی اسلامی- ایرانی.

۳-طرح های جهادی ؛  عرصه‏ای برای کسب مهارت‏های زندگی و کار جمعی توأمان با خود سازی و مراقبت نفسانی.

۴-طرح های جهادی؛ ظرفیتی برای تقویّت روحیه‎ی خودباوری و استحکام درونی نظام.

 

، عصر روز چهارشنبه ۱ مرداد ماه دانشجویان سراسر کشور به دیدار رهبر معظم انقلاب، حضرت امام خامنه ای رفتند. این دیدار با سخنرانی نماینده های تشکل های مختلف دانشجویی آغاز گردی و با سخنان حضرت آقا ادامه یافت و در آخر بعد خواندن نماز جماعت، به صرف افطاری خاتمه یافت.

در ادامه متن سخنان آقای وحید غریبی، مسئول بسیج دانشجویی حوزه شهید خداپرست آمده است که به عنوان جهادگر برتر سال ۹۲ و نماینده گروه‌های جهادی کشور ایراد سخنرانی کرده اند:

«إِنَّ الَّذِینَ آمَنُواْ وَالَّذِینَ هَاجَرُواْ وَجَاهَدُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أُوْلَـئِکَ یَرْجُونَ رَحْمَتَ اللّهِ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ»

سورهی مبارکهی البقره- آیه شریفه‌ی ۲۱۸

خداوند علم و حکمت و اندیشه را از سویدای دل و جان شاکرم که در این نفحه‏ی ارجمند در محضر ولیّ فقیه زمان(دامت ِعزُّهُ)، مجال ارائه‏ی بیان دردِ دلی چندین و چند ساله را به کمترین بنده‎ی خویش عطا نمود. سلام‎های بی‎پایان ویژه‎ی روح ملکوتی آخرین پیک امین، محمّدبن عبدلله(ص) باد که ترانه‏های یکتاپرستی، انسان‎دوستی و اندیشه‏ورزی را در جوامع انسانی طنین‎انداز ساخت و چشم نیمخواب بشری را به مدد نسیمی لطیف­تر از نسیم سحری گشود و بذر عشق را در گلشن دل‎های سالکان راه حق و حقیقت افشاند و شالوده‎ی تمدّن اصیل انسانی را بنا نهاد.

بر خویشتن فرض می‎دانم که در  مطلع کلام، از مسئولین برگزاری این نشست که با حسن ظنّ خویش، چنین فرصت ارزشمندی را به اینجانب عنایت فرمودند، کمال امتنان را به‏جای آورم، باشد که در این مجال اندک امّا ارجمند، یارای حقّ مطلب موردنظر تحت عنوان «حرکت های جهادی و خدمت‎رسانی، مقدمه‎ای برای فرهنگ‎سازی مدیریّت جهادی» بیابم، ان شاالله تعالی…

با مُداقّه و اندیشه‎ورزی حول منویّات و منظومه‎ی فکری ولی امر مسلمین جهان؛ شاید بتوان مهم‏ترین مأموریّت نسل جوان کنونی را همانا رسانیدن کشور و ملّت به جایگاه یک جامعه‎ی اسلامی به معنای واقعی کلمه دانست، چرا که این مهم، بزرگترین وسیله برای گسترش فکر و تجربه‎ی عظیم اسلام و انقلاب در عالم خواهد بود.

با نظر به اندیشه و منویّات ولیّ فقیه زمان، دانشجوی تراز انقلاب اسلامی به معنای دانشجوی برخوردار از سطح راقی فکر، اندیشه و فرهنگ، علاوه بر برخورداری از هویّت فردی و دینی خویش، بایستی سرشار از هویّت انقلابی باشد، هویّتی که مستظهر به مبانی معرفت وجودی و دینی، با شناخت اقتضائات وضع و موقع کشور، مایه، پایه و پیشقَراوُل حرکت و سازندگی اساسی کشور و پیشاهنگ ترسیم حرکت عمومی جامعه خواهد بود.

دیدار رهبری با دانشجویان

از جانبی دیگر، با مرور انتظارات و توقّعات معظمَ له از دانشجوی تراز انقلاب در ساحت عمل و اقدام، که همانا بیانیه‎ی مأموریّت، اهداف وَ چشم‎انداز روشن جهادگران تراز انقلاب اسلامی می‎باشَد، اهمیّت وافر حرکت‎های جهادی در ایجاد بستر پرورش، تربیت، آماده‎سازی و تجهیز فردی و جمعی دانشجویان دو صد چندان می‏نماید، باشد که با عنایات ذات اقدس الهی و به مدد اعتلای همه‏جانبه‎ی این حرکت‎ها، تمامی دانشجویان مملکت اسلامی، عامل و آراسته بدین صفات حسنه گردند.

بحمدلله در عرصه‎ی تعالی همه‏جانبه‏ی نظام مقدّس جمهوری اسلامی، ضرورت انجام طرح‎های جهادی و خدمت‌رسانی در عرصه‏های مختلف علمی و آموزشی، فرهنگی، بهداشت و سلامت، کشاورزی و سازندگی در مناطق کم برخوردار کشور بر کسی پوشیده نیست، امّا مسئله‏ی اصلی و حلقه‏ی مفقوده‏ی کنونی این مهم را شاید بتوان عدم وجود نخ تسبیح راهبردی برای بهره‏گیری حداکثری از ظرفیّت‏ها و قابلیّت‏های بی‏نظیر سرمایه‎ی انسانی حال حاضر دانشگاه‏های کشور در تمامی عرصه‏های تخصّصی و بنیادین ساحت‎های بشری دانست.

در بُرهه‎ی کنونی، با نظر به اهمیت نیل به سوی تحقّق سیاست‏های کلان اقتصاد مقاومتی و با نظر به سند جامع ابلاغی معظمَ‎له و نیز نقش بسزای گروه‎های جهادی و خدمت‎رسانی دانشجویان کشور به مَثابه‎ی نیروی محرّک این مهم، الگویی چهار بعدی مشتَمَل بر ابعاد آموزش و پژوهش، مطالبه گری، فرهنگ‎سازی و نهایتاً گفتمان‎سازی، با هدف نقش‎آفرینی مؤثّرتر این گروه‎ها در عرصه‎ی خطیر اقتصاد مقاومتی طراحی و تبیین شده‎است که در حال حاضر، رویکرد اصلی حرکت‎های جهادی و خدمت‎رسانی بسیج دانشجویی کشور می‎باشد.

اینک در این اَثنا، به بیان خلاصه‎ای از اثرات مثبت و سازنده‎ی حرکت‌های جهادی و خدمت‎رسانی خودجوش در مناطق کم‎برخوردار کشور اشاره می‎گردد:

۱-طرح های جهادی؛ ظرفیتی برای تربیت مدیران کارآمد و دغدغه‎مند فردای کشور در راستای اِعتلای “مدیریت جهادی” و فرهنگ سازی آن.

۲-طرح های جهادی ؛ بستری برای برانگیختگی عزم ملّی و عمومی در عرصه‎های خطیری نظیر اقتصاد مقاومتی،عَدالت اجتماعی و کارگاه عملی سبک زندگی اسلامی- ایرانی.

۳-طرح های جهادی ؛  عرصه‏ای برای کسب مهارت‏های زندگی و کار جمعی توأمان با خود سازی و مراقبت نفسانی.

۴-طرح های جهادی؛ ظرفیتی برای تقویّت روحیه‎ی خودباوری و استحکام درونی نظام.

با نظر به اثرات سازنده‏ی حرکت‎های جهادی و خدمت‎رسانی خودجوش، امید است که این حرکت و جریان مبارک و برآمده از بنیان اصیل انقلاب اسلامی، به یک شاخص فرهنگی و مدیریتی کشور مبدّل گردد که در صورت تحقّق این امر، با تغییر دولت‎ها و رویکردهای اجرایی و مدیریتی کلان کشور، نه تنها ساختار کلّی آن دچار تغییر نخواهد شد، بلکه از سوی دولتمردان محترم، به مثابه یک اصل اساسی در نظام‎ مقدّس جمهوری اسلامی لحاظ گشته که این خود زمینه‌ساز استقرار فرهنگ مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی در کشور خواهد بود.

اینک با کسب اجازه از محضر مبارک رهبر فرزانه‎ی انقلاب(دامت افاضاته)، دو مورد از مشکلات و نواقص کنونی طرح های جهادی بیان می‎گردد:

۱-عدم تشکیل شورایعالی پشتیبانی از حرکت‎های جهادی در سطوح بالای مدیریّتی کشور.

۲-فقدان ردیف اعتبار و بودجه‎ی مشخّص برای نقش‎آفرینی مؤثرتر حرکت‎های جهادی خودجوش.

در ادامه، پیشنهاداتی برای نهادینه‎کردن بیش از پیش این حرکت ها ذکر می‎گردد، بدان امید که با عزم، تدبیر و مدیریّت جهادی دولت محترم ، مجلس شورای اسلامی و تمامی مدیران و مسئولین ذیربط، شاهد اشاعه، گسترش، رفع موانع و مشکلات و اِعتلای روزافزون این حرکت‎ها در سراسر کشور عزیزمان باشیم:

۱-حمایت قانونی مجلس محترم شورای اسلامی از حرکت‎های جهادی و جهادگران.

۲-زمینه‌سازی بَستر ورود نخبگان دانشجو و اساتید محترم برای حل معضلات مناطق کم برخوردار کشور و تخصیص امتیاز انگیزشی، توسط وزارتین محترم علوم و بهداشت.

۳-ایجاد ساز و کار مشخص برای استفاده‎ی حداکثری از ظرفیّت جهادگران نخبه باهدف مشارکت در تصمیم‎سازی و کمک به حل مشکلات مناطق کم برخوردار کشور.

۴-ورود مباحث مرتبط با حرکت‌های جهادی و خدمت‌رسانی به متون درسی مقاطع مختلف تحصیلی، به‎ویژه در سطوح پایه‎ی تحصیلی.

۵-طرح‎ریزی کارگاه‌های آموزشی ویژه‎ی مدیران سطوح مختلف سازمان‎ها و ادارات کشور جهت آشنایی و الگوبرداری از  مؤلّفه‎های مدیریت جهادی دوران دفاع مقدس.

۶-حمایت جدّی و همه‏جانبه‎ی رسانه‏ی ملّی از فعالیت‎های جهادی و خدمت‎رسانی خودجوش در راستای فرهنگ‎سازی و گفتمان‎سازی تفکّر جهادی و خدمت‌رسانی.

در فرجام کلام، اینجانب به نیابت از جامعه‎ی جهادگران بسیجی دانشگاه‎های کشور، از حضرتعالی تمنّا دارد در صورت امکان و صلاحدید، همچون شهریورماه سال ۱۳۸۹، اشتیاق چندین ساله‎ی سربازان جهادگرتان را برای دیدار روی مبارک و تلمّذ در محضر ارجمندتان، به وصالی دیگر نائل آورید، ان شاالله .

گر خطا گفتیم، اصلاحش تو کُن

مصلحی تو، ای تو سلطانِ سُخُن

کیمیا داری که تبدیلش کنی

گر چه جوی خون بود، نیلش کنی

این چُنین میناگری‎ها، کار توست

وین چُنین اِکسیرها، ز اسرار توست

والسّلام علیکم و رحمت الله و برکاته…

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000