پرینت

معرفی و آشنایی با دوره آموزش مبانی اندیشه اسلامی

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار معاونت

 آنچه که من را به این اجتماع، به این برنامه، به این اردو و مجموعه ی علمی و آموزشی و فرهنگی (طرح ولایت)  دلبسته و معتقد می کند، این است که این جا آمیزه ای از علم و ایمان و تفکر و عاطفه مشاهده می شود.         بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با دانش آموختگان طرح ولایت ۱۰/۶/۱۳۷۹

بنده در کارهای فرهنگی که در طول ۷۰-۶۰ سالِ عمرم انجام داده ام،

کمتر کاری را می شناسم که به اندازه طرح ولایت برکت داشته باشد.

این کار حاصل عمر ۵۰-۴۰ سال تدریس و تحقیق در مسائل اسلامی است

که ثمره اش امروز به این شکل فشرده در اختیار شما قرار گرفته است.    

آیت ا… مصباح یزدی در جمع دانش آموختگان طرح ولایت کشوری-۱۳۹۳

معرفی بیست و دومین دوره طرح ولایت کشوری

دوره ی مبانی اندیشه ی اسلامی (طرح ولایت) شامل شش مبحث بنیادین است که بصورت مبسوط توسط سازمان بسیج دانشجویی کشور و با همکاری موسسه پژوهشی امام خمینی (ره) و تحت نظارت استاد فرزانه حضرت آیت ا…مصباح یزدی برگزار می شود. مدت زمان برگزاری این دوره حدود ۴۰ روز می باشد.

بیست و دومین دوره مبانی اندیشه ی اسلامی (طرح ولایت کشوری) در بازه زمانی ۲۰ تیرماه الی ۳۰ مردادماه در مشهد مقدس برگزار می شود. جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به دفاتر بسیج دانشجویی دانشکده یا دانشگاه مراجعه فرمایید.

 

شرایط داوطلبین:

 1. تابعیت اصلی کشور التزام به دین مبین اسلام و مبانی جمهوری اسلامی ایران
 2. داشتن سلامت جسمانی و روانی، حسن شهرت، اخلاق و امانتدار
 3. قدرت تاثیر گذاری و ارتباط و تعامل با دیگران و اداره گروه
 4. داشتن قدرت تحلیل سیاسی و آشنایی با مسائل سیاسی روز
 5. دانشجوی مقطع کارشناسی، دکترای حرفه ای و تحصیلات تکمیلی
 6. حداقل ترم ۴ و حداکثر ترم ۶ (برای مقطع کارشناسی)
 7. معدل برای دانشجویان گروه های تحصیلی فنی و مهندسی و پزشکی ۱۴ و برای سایر گروه های تحصیلی ۱۵
 8. داشتن تفکر و روحیه بسیجی و عضویت فعال در بسیج
 9. کسب حد نصاب نمره قبولی در آزمون مجازی و موفقیت در مصاحبه
 10. گذراندن دوره شهید چمران کشوری یا دوره خط امام استانی (طرح ولایت استانی) و یا دوره های فکری و معرفتی دانشگاهی (خط امام دانشگاهی)

تبصره

 1. پذیرش موارد استثناء که برخی شرایط را ندارند در صورت احراز نمره بالا در آزمون و تشخیص هسته گزینش طرح ولایت استان و تائید مسئول ناحیه مبنی بر مستعد بودن فرد بلامانع است.
 2. پذیرش افراد توانمند عضو حلقه های صالحین و دارای توانایی اداره حلقه تربیتی در اولویت قرار گیرند.

برادرها و خواهرها! تقویت مبانی معرفتی را جدی بگیرید… تقویت مبانی معرفتی خیلی لازم است.

ضعف این مبانی، ضررهای بزرگی به مجموعه دانشجویی کشور و مجموعه تشکل ها خواهد زد.              

  بیانات مقام معظم در دیدار با دانشجویان۳۱/۰۵/۱۳۸۹

معرفی محتوای آموزشی دوره طرح ولایت:

مبانی ۱:درآمدی بر معرفت شناسی و مبانی معرفت دینی

از اساسی ترین پرسش های فرا روی انسان معاصر، نحوه معرفت وی به دین و اعتبار این معرفت هاست. از آن جا که معرفت دینی خود بخشی از شناخت های بشری است، باید ملاک دستیابی به سایر شناخت های انسان باشد. بر این اساس لازم است که در ابتدا به تبیین بنیادی ترین مباحث معرفت شناسی، نظیر امکان معرفت یقینی و انواع آن، ارزش شناخت ، بررسی نسبی گرایی معرفت شناختی و… پرداخت. درس درآمدی بر معرفت شناسی و مبانی معرفت دینی، تبیین این مباحث را بر عهده دارد.

مبانی۲: خداشناسی فلسفی

پس از بررسی مبانی معرفت شناسی نوبت به بررسی آموزه های بنیادین دین می رسد. بنیادی ترین آموزه اسلام، خداشناسی است، زیرا تمامی افکارها و رفتارهای انسانی بر اساس اعتقاد یا عدم اعتقاد به این اصل شکل می گیرد. از آن جا که روش تحقیق در مسائل این بحث عمدتاً عقلی است، به این خاطر آشنایی با برخی مبانی هستی شناختی به روش فلسفی در محدوده مورد نیازِ خداشناسی، امری ضروری به نظر می رسد. پس از این امر می توان به اثبات وجود خدای متعال، توحید، کمال مطلق و برخی دیگر از مهمترین صفات الهی نظیرعلم، قدرت، خالقیت، حکمت و مسائل مرتبط با آن مانند هدف آفرینش و جبر و اختیار، پرداخت. در درس خداشناسی فلسفی این مهم برآورده می شود.

مبانی ۳: انسان، راه و راهنماشناسی

هر انسانی از خود می پرسد، من که هستم؟ چرا و از کجا آمده ام؟ آیا مرگ پایان راه است و اگر نه، به کجا خواهم رفت؟ آیا آمدن من به این دنیا هدف خاصی را که به زندگی معنا ببخشد، دنبال می کند؟ این هدف چیست و راه رسیدن به آن چگونه است؟ در درس انسان، راه و راهنماشناسی، به مهمترین مباحث بنیادین و اعتقادی اسلام در باب انسان(جایگاه انسان در نظام آفرینش، فلسفه آفرینش انسان و معنای زندگی)، وحی، نبوت، قرآن شناسی، خاتمیت، امامت و مهدویت و پاسخ به جدیدترین شبهات مرتبط می پردازد.

مبانی۴: فلسفه اخلاق

دانش اخلاق ،دانشی است که از ارزش(خوب و بد بودن) صفات و رفتارهای اختیاری انسان و لازم بودن(باید و نباید) آن ها برای انسان سخن می گوید و می تواند در راه سعادت بشری بسیار سودمند باشد؛ اما سوالاتی وجود دارد که در دانش اخلاق پاسخ خود را نمی یابد.کلماتی نظیر خوب، بد، باید و نباید که دقیقاً چه معنایی دارند؟ آیا قوائد اخلاقی را می توان مانند قوانین فیزیکی یا هندسی اثبات کرد؟ آیا اخلاق مطلق است یا نسبی؟ و… درس فلسفه اخلاق، برای آشنایی با چهارچوب کلی مکتب اخلاقی اسلام و یافتن ملاک ارزش اخلاقی و داوری درباره دیگر مکاتب اخلاقی، ارائه می شود.

مبانی۵: فلسفه حقوق

وجود اختلاف ناشی از اختیار و منفعت طلبی انسان از یک سو و تعارض منافع و محدودیت امکانات و منابع از سوی دیگر، زندگی اجتماعی بشر را تهدید می کند. بنابراین وجود قواعدی حقوقی در هرجامعه به منظور تعیین حق و تکلیف هر انسان و ایجاد سازوکارهای پاداش و مجازات به منزله ضمانت اجرا و… ضروری به نظر می رسد. درس فلسفه حقوق، در راستای پاسخگویی به سوالات فوق، به بررسی اجمالی مهم ترین مکاتب حقوقی می پردازد و تبیین نظام حقوقی اسلام و پاسخ به برخی از مهم ترین شبهات درباره نظام حقوقی اسلام نظیر: فمنیسم، منزلت و حقوق زن در اسلام ، اصول و مبانی حقوق بشر و فلسفه مجازات را بر عهده دارد.

مبانی ۶: فلسفه سیاست

در جهان معاصر، حکومت ها سیطره خود را بر همه انسان ها گسترده اند. هر حکومتی خواه ناخواه بر اصولی استوار است و می کوشد به نحوی مشروعیت و حقانیت خود را توجیه و شهروندان جامعه خود را اقناع کند. دین مبین اسلام مدعی جامعیت و جاودانگی است. بر این اساس بررسی این که آیا دین حق دخالت در مسائل این جهان و بویژه مسائل مربوط به امور اجتماعی و سیاسی را دارد یا نه، امری ضروری به نظر می رسد. درس فلسفه سیاست، به منظور پاسخگویی به سوالات فوق، تبیین حکومت اسلامی(ضرورت اصول و مبادی، وظایف و ساختار)، تبیین نظریه ولایت فقیه(جایگاه، ادله، شرایط ولی فقیه، وظایف و اختیارات ولی فقیه) و بررسی برخی از مهم ترین شبهات این عرصه، ارائه می شود.

جدول تطبیقی دوره های طرح ولایت (۱۳۹۵-۱۳۹۱)

ردیف موضوع دوره ۱۷– سال ۱۳۹۱ دوره ۱۸– سال ۱۳۹۲ دوره ۱۹– سال ۱۳۹۳ دوره ۲۰– سال ۱۳۹۴ دوره ۲۱– سال ۱۳۹۵
۱ سهمیه ۲۵۰۰ نفر ۲۰۰۰ نفر ۹۰۰ نفر ۸۵۰ نفر ۸۵۰ نفر
۲ آمار پذیرش ۲۲۵۶ نفر ۱۴۶۵ نفر ۸۶۰ نفر ۸۳۸ نفر ۸۴۹ نفر
۳ مکان دانشگاه فردوسی مشهد دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه شهرکرد

اردوگاه آبعلی تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

اردوگاه آبعلی تهران

دانشگاه امام حسین (ع) تهران

اردوگاه آبعلی تهران

دانشگاه امام حسین (ع) تهران

۴ مدت اجرا ۳۷ روز ۴۷ روز ۴۰ روز ۴۵ روز ۴۵ روز

در بیست و یک  دوره ی گذشته طرح ولایت کشوری که از سال ۱۳۷۵ تا کنون برگزار شده است قریب به ۴۲۵۰۰ دانشجوی بسیجی در این دوره شرکت و دانش آموخته شده اند.

پس از پایان دوره ها انتظار می رود دانش آموختگان به عنوان سرگروه یا مربی حلقه های صالحین در دانشگاه ها  و مساجد و… در راستای تبیین مباحث اسلامی و نشر آن حضور موثری داشته باشند. ضمناً دانش آموختگان این دوره ها در قالب کانون طرح ولایت استان در برنامه تداوم فعالیت های پژوهشی مرتبط شرکت  می نمایند.

آدرس کانال اطلاع رسانی دوره طرح ولایت در پیام رسان ایرانی سروش: sapp.ir/etela_tarhvelayat

آدرس وبگاه: http://ebso.ir

شماره تماس:

۰۲۱۸۷۵۵۱۲۱۲

 

دانلود فایل بروشورهای طرح ولایت با کیفیت مناسب

 

صفحه اول (۱۵٫۸MB)

 

صفحه دوم (۱۴٫۹MB)

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
 • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

 • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000