پرینت

آیت الله مصباح یزدی در افتتاحیه بیست و یکمین دوره طرح ولایت:ریشه تمام فتنه ها پیروی از هوای نفس و کج فهمی از دین است

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار معاونت

علامه محمد تقی مصباح یزدی،مدیر موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) ، در مراسم افتتاحیه بیست و یکمین دوره آموزش مبانی اندیشه اسلامی" طرح ولایت " ، این برهه از زمان را از مهم ترین دوران تاریخ دانست و اظهار داشت: هزار و چهار صد سال قبل اتفاقی افتاد که انبیای سابق مقدمات آن را آماده کرده بودند و بعد از نبی مکرم اسلام جانشینان ایشان تمام توان خود را در راه رضایت خداوند و سعادت مردم صرف کردند.


وی اسلام را کامل ترین برنامه برای هدایت انسان ها دانست و گفت: مجری این برنامه اشرف مخلوقات یعنی رسول خدا بود با این وجود برخی کسانی که تحت عنوان جانشین ایشان حکومت کردند باعث انحراف و به راه اندازی سلطنت پرداختند.با توجه به این نکته می فهمیم خداوند با وجود تمام هدایت ها هرگز مردم را مجبور به پیمودن مسیر صحیح نمی کند.

رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به آیات متعدد قران کریم تصریح داشت: خداوند می تواند کاری کند که مردم مجبور به طی مسیر صحیح شوند اما انسانیت و هدف خلقت ایجاب می کرد پروردگار این گونه با انسان برخورد نکند. لذا شاهدیم بعد از چندی از رسالت، فرزند رسول خدا را آن گونه به شهادت رساندند.

وی افزود: هیچ دلیلی وجود ندارد که ما هم همچون مسلمانان صدر اسلام منحرف نشویم و از خط امام(ره) گمراه نشویم. بنابرین همان گونه که باید خدا را شکر کنیم که در چنین زمانی آفریده شده ایم باید نگران باشیم که هم خودمان و هم مسئولین منحرف نشوند.

وی با طرح این سوال که چه باید بکنیم که به فتنه های که گذشتگان به آن مبتلا شده اند نشویم گفت: اولین راه عبرت گرفتن از سرگذشت گذشتگان است، البته در این راه مشکلات و اختلاف نظرات فراوانی وجود دارد.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به بیانات حضرت علی علیه السلام خاطرنشان کرد: در تمامی فتنه ها می توان پیروی از هوای نفس و کج فهمی ها را مشاهده کرد. شاید هیچ فتنه ای در عالم نتوان یافت که در آن بخشی از فتنه گران به پیروی از هوای نفس به فتنه دست نزده باشند و عده ای دیگر کج فهم نبوده باشند در شناخت  اسلام. یا اسلام صحیح نشناختند یا بخشی را شناخته و بخشی دیگر را فراموش کردند.

وی راه حل این مشکل را حق طلبی به جای هوا پرستی دانست و گفت: لازم است ابتدا بفهمیم حقیقت چیست؟ سپس بخواهیم که به آن عمل کنیم، لذا کلید اصلی سعادت بشر فهم صحیح است. باید با شناخت دین خداوند با دیگران ارتباط برقرار کرد و به بندگان خداوند کمک کرد.

مدیر موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی در پایان با اشاره به آیات قرآن در ارتباط با منافین خاطرنشان ساخت:  منافقین به رسالت پیامبر شهادت می دهند اما  خداوند قسم یاد می کند که اینها دروغ می گویند و رسالت حضرت محمد را قبول ندارند. اکنون نیز برخی از ولایت فقیه و امام و رهبری دم می زنند اما به دلخواه خود رفتار می کنند ، نه آنچنان که دین می خواهد.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000