پرینت

دومین جلسه طرح تربیتی کاظم در سال تحصیلی 1394

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار معاونت

IMG 0866

دومین جلسه طرح تربیتی معرفتی کاظم(کادرسازی انقلاب و ظهور موعود) در سال تحصیلی 1394 برگزار شد.

در عصر چهارشنبه دانشجویان در مرکز فرهنگی امام سجاد استقرار یافتند.

پس از نماز عشاء در شب اول محرم، عزاداری سرور و سالار شهیدان برپا شد و برنامه با گعده تشکیلاتی با حضور دکتر نصیری از فعالین گذشته بسیج دانشجویی و نشست های جداگانه معاونت های مختلف حوزه ادامه یافت.

در صبح پنج شنبه دانشجویان به پای صحبت های استاد دکتر بهرام پور با موضوع تفسیر کاربردی قرآن نشستند.

نماز ظهر و عصر و عزاداری سیدالشهداء پایان بخش دومین جلسه طرح تربیتی کاظم بود.

خلاصه سخنان استاد:

 

سوره از کلمه سور می آید و به معنی دیوار است.

در واقع سوره های قرآن بسته های پیشنهادی کامل برای رفع مشکلات هستند.

سوره فجر یا سوره الحسین هم نوعی بسته پیشنهادی خداوند است.خداوند متعال به دلیل اهمیت موضوع به جای مقدمه چینی با قسم سوره را شروع کرده است.

قسم به 5 چیز در اینجا مورد بحث است:

1)قسم به فجر یا سپیده دم:سپیده دم یا همان لحظاتی قبل از اذان صبح و بعد از آن لحظاتی با ارزش هستند چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی

 2)قسم به شب های ده گانه:عده ای میگویند منظور از این ده شب همان دهه سوم ماه مبارک رمضان است.ولی به گفته بعضی دیگر و به احتمال قوی تزر منظور دهه اول ذی الحجه است.این شب های پر ارزش برای برطرف کردن کمبود عمر لازم برای بهره مند شدن از نعمات بهشتی است.مثل شب قدر که ارزش آن از هزار ماه برتر است.

3)قسم به جفت و فرد که از مصادیق آن می توان به روز عرفه و روز قبل از آن یا نماز شب که دارای نماز شفع  و نماز وتر می باشد اشاره کرد.

4)قسم به شب که می گذرد:این اوقات هم که شامل ثلث آخر شب می باشد و همچنین سحر که ارزش فوق العاده زیادی دارند و خداوند به این وقت از اوقات شبانه روز برکت داده است.

5)هل فی ذلک قسم الذی حجر: آیا در آنچه گفته شد سوگند مهمی برای صاحبان عقل و خرد وجود ندارد.حجر در اصل به معنای" منع" می باشد و در اینجا به معنی عقل است. زیرا" عقل" نیز انسان را از كارهای ناروا منع می كند. به دنبال آیات گذشته كه متضمن سوگندهایی پرمعنا بود، آیات مورد بحث با اشاره به چند قوم نیرومند از اقوام گذشته كه هر كدام ، قدرتی عظیم محسوب می شده ، اما بر مركب غرور سوار شده و راه طغیان و كفر را پیش گرفتند ، سرنوشت دردناك آنها را روشن می سازد تا دیگران از خواب غفلت بیدار شوند.سپس اشاره می کند به از بین بردن قوم عاد به وسیله باد های سوزان و سرد.در آیه بعدی اشاره می کند آیا ندیدی پروردگارت با قوم ثمود چه كرد، همان قومی كه صخره های عظیم را در وادی می بریدند و از آن خانه ها و كاخ ها می ساختند. و فرعون ذی الأوتاد: آیا ندیدی خداوند با قوم فرعون قدرتمند و ظالم چه كرد؟اوتاد جمع وتد بهمعنی میخ است. برخی می گویند: دردناكترین شكنجه فرعون نسبت به كسی كه مورد خشم او قرار می گرفت این بود كه او را به چهارمیخ می كشید، دستها و پاهایش  را با میخ به زمین می بست، یا با سیخ به زمین می كوبید و یا او را بر روی قطعه چوبی خوابانده و دست و پای او را با میخ به تخته می كوبیدند و به همان حالت رها می كردند تا بمیرد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000