پرینت

آغاز ثبت نام طرح ولایت (معرفی محتوای آموزشی دوره های طرح ولایت)

نوشته شده توسط معاونت تربیت و تعالی. ارسال شده در اخبار معاونت

 

khaharan1

مقدمه 

رحمت خدا بر آن کس که بداند از کجا آمده است، درکجا به سرمی برد و به کجا ره می سپرد.

امام علی علیه السلام

 

داستان از آن جایی آغاز می شود که انسان همیشه پرسش هایی دارد و از خود می پرسد که معنای زندگی چیست؟چرا و از کجا آمده ام؟که هستم… اگر باید به زودی به نیستی برگردم، ساختن جسم و جان خودم بر وفق یک ایده آل نیک و حقیقیی چه سودی دارد؟ جهانی که در آن و با آن می زیم از کجا پدید آمده وبه کجا می رویم آخر ؟ ما تابه حال چندین و چند بار با این سوالات مواجه شده ایم!آیا واقعا خدایی وجود دارد؟ آیا واقعا پیامبری وجود داشته است و چرا ما باید پس از ۱۴قرن باز هم صحبت های او را بپذیریم؟حکومت حق کیست؟مشروعیت ولی فقیه از چیست؟ آیا اسلام با دموکراسی قابل جمع است؟ و مجموعه ای از این دست سوالات.

 

و سوالی عملی تر که همگان را متوجه خود می کند این است که بدانی در کدام راه قدم گذاشته ای! و زندگیت را صرف خدمت به چه کرده ای؟وقرار است در جامعه چه نقشی را ایفا کنی؟و راهی که قرار است طی کنیم در چه مختصاتی است و به چه منزلی ختم می شود؟

 

ولی باید گفت که راه روشن است! آرمان ما که همان آرزوی انبیای خدا بود “ایجاد حکومت بزرگ توحیدی”است و این حکومت بزرگ نیاز به انسانهایی دارد که توانسته اند خود را برای این امر مهم مهیا کنند  پس هدف ما پرورش کارگزاران حکومت بزرگ اسلامی است و “این شدنی است”.

 

اولین گام در این مسیر، تربیت نیروی همطراز انقلاب اسلامی است، عنصر همطراز انقلاب اسلامی آن عنصر پاک نهادی است که هروقت و هر جا  و به هر گونه که لازم باشد،توانایی پاسخگویی به نیازهای انقلاب اسلامی را داراست.

 

شناخت آرمان و ضرورت بازتعریف نسبت خودمان با آن و نیاز به تبیین مباحث و سوالات فوق؛ جمی از دلسوزان را بر آن داشت تا با طراحی دوره ای با نام”آموزش مبانی اندیشه اسلامی(طرح ولایت)” گامی در این مسیربزرگ بردارند.

 

این دوره که همه ساله در تابستان برگزار می شود با محور آموزشی و در۶ مبحث بنیادین تدریس می شود که هر مبحث بنیادین (که در ادامه معرفی می شوند) بصورت مبسوط توسط اساتید موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و تحت نظارت استاد فرزانه حضرت آیت ا…مصباح یزدی ارائه می گردد که دانشجویان را برای رویارویی با بزرگترین خطرات این راه خطیر آماده می کنند و در حدود ۴۰  روز می باشد.

 

ولی محدود به مبحث آموزشی نمی شود و به تعبیر مقام معظم رهبری(دام ظله)” اینجا آمیزه ای از علم وایمان، تفکر وعاطفه مشاهده می شود.”و در کنار مباحث آموزشی جلسات اخلاقی تربیتی نیز برای طرح آموزه های اخلاقی با حضور اساتید برجسته برگزار می شود که عهده دار تقویت بنیه های معنوی دانشجویان را بر عهده دارد و لازم به ذکر است در این دوره با حضور اساتید کشوری مختلف به مباحث فرهنگی ، جریان شناسی و تشکیلاتی و… نیز پرداخت می شود که برای تعمیق بصیرت در نظر گرفته شده است.

 

دوره تخصصی پژوهشی نیز در حال طرح ریزی است که در آن دوره دانشجویان مباحث را بصورت عمیق تر و تخصصی تر گذرانده و با همکاری اساتید در حوزه پژوهشی و کاربردی، مسیر معرفتی خود را ادامه خواهند داد. در این دوره موضوعات مهارتی خاص نیز فراگرفته می شود.

 

علاوه بر این دوره های دیگری نیز در سازمان بسیج دانشجویی که با همان هدف و تربیت نیروهای همطراز انقلاب اسلامی در این راه بزرگ طراحی شده اند که همانند دوره خط امام که همه ساله در همه ی استان ها باتوجه به مقتضیات هر منطقه که در چهار محور معرفتی، تربیتی، بصیرتی و مهارتی برگزار می شود.

 

با توجه به کمبود ظرفیت، از دانشجویان علاقه مند و مستعد بر اساس آزمون کتبی و طی مراحل گزینشی دعوت به عمل می آید. پس از پایان دوره ها انتظار می رود دانش آموختگان به عنوان سرگروه یا مربی حلقه های صالحین در دانشگاه ها  و مساجد و… در راستای تبیین مباحث اسلامی و نشر آن حضور موثری داشته باشند. ضمنا دانش آموختگان این دوره ها در قالب کانون طرح ولایت استان در برنامه تداوم فعالیتهای پژوهشی مرتبط شرکت می نمایند.

معرفی محتوای آموزشی دوره های طرح ولایت

مبانی ۱:در آمدی بر معرفت شناسی و مبانی معرفت دینی

مبانی۲: خداشناسی فلسفی

مبانی ۳: انسان، راه و راهنماشناسی

مبانی۴: فلسفه اخلاق

مبانی۵: فلسفه حقوق

مبانی ۶: فلسفه سیاست

♦  دانشجویان محترم میتوانند جهت دریافت بروشور آشنایی با طرح و همچنین ثبت نام به دفاتر بسیج دانشجویی واقع در مجتمع ولایت و بیمارستان مراجعه کنند.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000