پرینت

اهداف تربيت از ديدگاه امام خامنه ای مدظله العالی

نوشته شده توسط معاونت تربیت و تعالی. ارسال شده در اخبار معاونت

مقام معظم رهبري در فرمايشات خود همواره اقشار مختلف

IMAGE634668102902968750

جامعه را به تربيت خود و ديگران ترغيب نموده و همگان را به

حفظ و ارتقاء ايمان و معرفت توصيه مي نمايند. در ادامه به

برخي از فرمايشات ايشان مي پرداريم. از ديدگاه 

مقام معظم رهبري تربيت بايد به ابعاد مختلفي از انسان بپردازد.

 

 

تربيت عقلاني

 

يكي از مهمترين اهداف تربيت از ديدگاه معظم له، تربيت بعد عقلاني انسان است. ايشان در اين رابطه مي فرمائيد :

تربيت عقلاني يعني خرد انساني را استخراج كردن، آن را بر تفكرات و اعمال انسان حاكم دادن، مشعل خرد انساني را به دست انسان سپردن، تا راه را با اين مشعل تشخيص بدهد و قادر به طي كردن آن راه باشد.

 

تربيت اخلاقي 

بعد ديگر تربيت از ديدگاه ايشان رشد فضايل و صفات اخلاقي است. «بعثت لاتمم مكارم اخلاق» مكرمت هاي اخلاقي، فضليت هاي اخلاقي را در  ميان مردم كامل كند. اخلاق آن هواي لطيفي است كه در جامعه بشري اگر وجود داشت، انسانها مي توانند با تنفس او زندگي سالمي داشته باشند، اخلاق كه نبود، بي اخلاقي حاكم مي شود حرص ها، هواي نفس ها، جهالت ها، دنيا طلبي ها، بغض هاي شخصي، حسادت ها، بخل ها، سوء ظن به يكديگر وارد شد، زندگي سخت خواهد شد، فضا تنگ خواهد شد، قدرت تنفس سالم از انسان گرفته خواهد شد.

تربيت قانوني

به دنبال تربيت اخلاقي، تربيت قانوني است، انضباط قانوني. اول عامل به احكام اسلام، خود شخص نبي مكرم اسلام بود.

در اين رابطه مي توان به فرازهاي زير اشاره كرد.

* اي بسا با تشكيل كلاس، معلومات فرد را در دين بالا مي بريم، در حالي كه ايمان او بيشتر نشده است. حتي خداي نكرده ممكن است، رفتار ما  ايمان كسي را كم هم بكند ... آن چيزي كه بيشتر لازم است، تقويت ايمان است. البته ايمان آگاهانه از ايمان غير آگاهانه ماندگارتر است. لذا بايد بعنوان پشتوانه ايمان، معرفت و علم هم به آنها بدهيم. ايمان آگاهانه هم ماندگار است و هم كارآمدتر. لذا بايد به آنان آگاهي و معرفت بدهيد. حصار واقعي به حصار ايمان است. بايد آن را حفظ كنيد. مي دانيد كه حصار ايمان كمتر در كلاس بدست مي آيد. بيشتر در جلسات موعظه، در برخوردهاي خوب و بيشتر از همه در رفتار ما در سوق دادن آنان به نماز، عبادت، ذكر، تضرع و توسل بدست مي آيد. (سخنراني 6/12/84)

* عزيزان  من ! هر چه مي توانيد، خودتان را بسازيد، هرچه مي توانيد خودتان را آماده كنيد. بدانيد كه ادامه اين روند و استمرار اين راه به شخصيت هاي برجسته، مستحكم، با ايمان و قوي احتياج دارد. (سخنراني 24/2/1377)

* با برنامه ريزي صحيح و دادن خوراك هاي فكري لازم، اين جوان ها و انسان هاي خوب و مومن و با انگيزه را حفظ كنيد. (سخنراني 27/7/1370)

* سعي كنيد معلم دين و اخلاق هم باشيد، خود فرا گيريد، خود عمل كنيد و به ديگران بياموزيد.

* عزيزان من جوانهايتان را در يابيد، همسرانتان را در يابيد، وقت بگذاريد، اين بسيار مهم است.

* توصيه اين جانب اين است كه نسبت به وضعيت اخلاقي و تربيتي همه افراد و نيز خانواده‌هاي فداكار آنان همت گماشته شود و از روشهاي كارآمد هنري در اين مورد استفاده شود.

* سعي كنيد اسلامتان از روحانيت جدا نشود و با آنانكه اسلامشان با روحانيت مخالف است، مخالفت كنيد.

* با برنامه ريزي صحيح و دادن خوراك هاي فكري لازم، اين جوانان و انسانه هاي خوب و مومن و با انگيزه را  حفظ كنيد.

* استقامت يعني : 1- راه را گم نكردن 2- فريب جلوه هاي مادي را نخوردن 3- دستورها و فرايض اخلاقي و معنوي و ادب را رها نكردن 4- بر لذت طلبي و عشرت طلبي رو نياوردن؛ اينها اساس كار است.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000