پرینت

ششمین جشنواره فرهنگی دانشجویان علوم پزشکی کشور با حضو ر وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی شهبدبهشتی افتتاح شد

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار و برنامه های معاونت

ششمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور صبح امروز اول شهریورماه با حضو ر دکتر هاشمی وزیر بهداشت در مرکز همایشهای بین المللی امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهبدبهشتی آغاز به کار کرد.

 

در این مراسم که دکتر فراهانی معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، دکتر پیوندی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، جمعی از مسوولان وزارت بهداشت و دانشگاه، معاونان و مدیران دانشجویی و فرهنگی و دانشجویان برگزیده دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور نیز حضور داشتند، از دانشجویان برگزیده و نفرات اول تا سوم رشته های ادبی، پژوهشی و کتابخوانی این جشنواره تجلیل بعمل آمد.

رونمایی از تندیس جشنواره ، پخش نماهنگهای متعدد(فرمایشات مقام معظم رهبری، معرفی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، گرامیداشت روز پزشک، گزارش جشنواره)، تیزر جشنواره، اجرای زنده موسیقی (گروه سرود ارتش جمهوری اسلامی ایران، گروه سایه)، قرائت شعر ، بیانیه داوری، مشاعره ، تقدیر از نفرات برتر و... از جمله بخشهای متنوع این مراسم بود.

گفتنی است این جشنواره که از امروز آغاز شده است تا سوم شهریورماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار می شود و شامل برنامه های متنوع فرهنگی و هنری خواهد بود که برگزاری نشست معاونان دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ها، نشست مدیران دانشگاه ها، برگزاری 9 کارگاه آموزشی در زمینه های خوشنویسی، عکاسی، نشریات، هنر درمانی، طراحی، وبلاگ نویسی و... ، برپایی نمایشگاه آثار برگزیده، برپایی غرفه ویژه 56 دانشگاه، تدوین و انتشار کتاب آثار برگزیده دانشجویان، تور تهرانگردی و بازدید از برج میلاد و همچنین تجلیل از دانشجوی برگزیده در بخش نشریات و فناوری اطلاعات از برنامه های اولین روز جشنواره است.

 


سلامت در کنار معیشت مردم یکی از اولویت های مهم دولت تدبیر و امید است/ تاکید وزیر بهداشت بر مشارکت دانشجویان در مقوله سلامت

دکتر هاشمی وزیر بهداشت دانشجویان را نیز بخشی از دولت به خصوص دولت سلامت محور تدبیر و امید دانست و بر مشارکت دانشجویان در مقوله سلامت تاکید کرد.

دکتر هاشمی وزیر بهداشت در مراسم افتتاحیه ششمین جشنواره فرهنگی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور ضمن تبریک روز پزشک به تمامی پزشکان و دانشجویان پزشکی برای آنان توفیق در انجام وظایف به ویژه مراقبت از سلامت ایرانیان را آرزو کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هیچ دولتی نمی تواند بدون لحاظ کردن امر پیشگیری در حوزه سلامت موفق باشد گفت: پیشگیری میسر نیست جز با خودمراقبتی و توانمند شدن مردم از طریق ارایه آموزش های خودمراقبتی و آموزش هایی که به سلامت مردم کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگ هر اقدامی می تواند یک پیوست سلامت داشته باشد،  بنابراین امیدواریم تمام نهادهای فرهنگی کشور و تمامی ارگان هایی که تریبون در اختیار دارند اعم از شنیداری ، تصویری و مجازی، به مقوله سلامت مردم نیز فکر کنند، چراکه اعلام یک خبر، نمایش یک تصویر و یا بیان یک باور، هم می تواند به سلامت روح و روان و جسم یک جامعه کمک کند و هم می تواند آسیب زننده باشد.

دکتر هاشمی با اشاره به توانمندی این حوزه، موضوع استفاده از روغن های پالم که اخیرا  مطرح شد را بعنوان نمونه یادآور شدکه یکی از موارد مهم در امر پیشگیری در کشور محسوب می شود و افزود: امروز مردم نسبت به سه دهه گذشته آگاه تر شده اند و نسبت به سلامت خود و خانواده هایشان بسیار حساس هستند و علاقمندند مسوولان نسبت به مشکلات آنها توجه داشته و در راه رفع این مشکلات قدم بردارند. بنابراین مردم نسبت به این اقدامات فرهنگی علاقمند هستند.

دکتر هاشمی همچنین ضمن تقدیر از حضور خلاقانه دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور در این جشنواره به ویژه برگزیدگان این جشنواره، هفته دولت را به همه اعضای دولت تدبیر و امید تبریک گفت ضمن با گرامیداشت یاد شهدای این روز اظهار امیدواری کرد تا همه اعضای دولت بتوانند در انجام وظایفشان که خدمت به مردم است موفق و کوشا باشند.

وزیر بهداشت در سخنان خود دانشجویان را نیز بخشی از دولت به خصوص دولت سلامت محور تدبیر و امید دانست و با تاکید بر مشارکت دانشجویان در مقوله سلامت اظهار کرد: سلامت در کنار معیشت مردم یکی از اولویت های مهم این دولت است، زیرا هزینه سلامت هم یکی از اقلام هزینه های سبد خانوار است که در این دولت بیش از پیش مورد توجه قرار دارد.

وزیر بهداشت در خاتمه سخنان خود از تلاشهای معاونت دانشجویی وزارت بهداشت و مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تمامی دست اندرکاران برگزاری این جشنواره تقدیر کرد.

 

توجه به حوزه فرهنگ سلامت به بهره وری حداکثری درحوزه سلامت کمک می کند/برخی از آثار جشنواره در حد ملی بوده و ارزش بین المللی دارد

 

دکتر فراهانی معاون دانشجویی وفرهنگی  وزارت بهداشت در افتتاحیه ششمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور تاکید کرد:توجه به حوزه فرهنگ سلامت می تواند به بهره وری حداکثری درحوزه سلامت کمک کند.

 

دکتر فراهانی معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت در این مراسم ضمن تقدیر از تلاش های دانشجویانی که آثار بسیار ارزشمندی به  این جشنواره ارایه داده اند،اظهار داشت:اگر درجریان فعالیت های فرهنگی کشور باشید، هیچ جشنواره ای به گستردگی جشنواره فرهنگی دانشجویان علوم پزشکی کشور وجود ندارد که به صورت همزمان یک رویداد فرهنگی و هنری در رشته های متعدد رقم بخورد. به نظر من این جشنواره این قابلیت را داراست که درکشور به صورت ملی برگزار بشود.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: درسال های گذشته با روند روبه رشد کیفی آثار مواجه بودیم و امسال که از مرحله نهایی آثار بازدید می کردیم داوران درهمه رشته ها اعلام می کردند شاهد رشد کیفی آثار نسبت به سال های گذشته بودند . این پدیده بسیار مبارکی است که  نشان داد اگر در برخی از حوزه های فرهنگی سرمایه گذاری کنیم؛ حتما شاهد آثار بسیارخوبی در آینده خواهیم بود.

 

معاون دانشجویی وفرهنگی وزارت بهداشت افزود: اکثر جشنواره های دانشجویی ودانش آموزی درواقع به صورت غیرحرفه ای برگزار می شود، یعنی انتظار نمی رود این قبیل از جشنواره ها یک کارکرد حرفه ای داشته باشند و آثار به صورت حرفه ای باشد ولی در این جشنواره من با کمال افتخار اعلام می کنم برخی از آثار جشنواره درحد طراز ملی و ارزش بین المللی بودند. این جشنواره می تواند توسعه پیدا کرده و درطول سال تحصیلی دانشجویان شاهد زحمات و آثار ارایه شده باشند.

 

دکتر فراهانی در ادامه گفت: تعداد قابل توجهی از آثار ارایه شده در جشنواره فرهنگی امسال درحوزه فرهنگ سلامت است، بحثی که توسط وزیر بهداشت مطرح شده و  می تواند در طرح تحول نظام سلامت دارای جایگاه باشد.

 

وی افزود: سلامت، اقتصاد و فرهنگ سه مولفه ای هستند که به شدت درهم تنیده شده اند وتوجه به حوزه فرهنگ سلامت می تواند به بهره وری حداکثری ما درحوزه سلامت کمک کند؛ بنابراین این جشنواره صرفا جشنواره فرهنگی نیست و می تواند در اقتصاد سلامت نیز تاثیر داشته باشد.

 

دکتر فراهانی با تاکید بر توجه بیشتر به فرهنگ غنی ایرانی وشعر وادب فارسی، اظهار داشت: متاسفانه در دودهه اخیر احساس می شود ذائقه ما از فرهنگ و هنر ملی فاصله می گیرد و این می تواند یک فاجعه باشد نه برای ما بلکه برای تمام کشورهایی که جهانی شدن را از یک زوایایی به عنوان تهدید نگاه می کنند. شعر وادب فارسی بسیار غنی است وباید با استفاده از امکانات و مکانیزم های لازم بتوانیم برنامه ای جذاب را ایجاد کنیم که این جشنواره نشان داد این قابلیت ها وظرفیت ها وجود دارد و اگر ما به نوعی به این جشنواره توجه بیشتری کنیم کمک می کند ما ذائقه مردم را به فرهنگ و هنر ملی خودمان جذب کنیم.

 

دکتر فراهانی با اشاره به وجود ظرفیت های بالقوه وبالفعل در دانشجویان خاطرنشان کرد: ظرفیت های بالقوه وبالفعل بسیاری در این جشنواره مشهود است که مسوولیت ما را دراین حوزه زیاد می کند و تصمیم گرفتیم بخشی از منابع خود را برای آموزش دانشجویانی که در حوزه فرهنگ وادب آثاری را در این جشنواره تولید کردند صرف کنیم. زیرا طبق اعلام داوران آنها استعدادهای بی نظیری هستند و اگر دراین حوزه سرمایه گذاری کنیم باعث شناسایی و شکوفایی استعدادها می شود.

 

وی  افزود: این نوید را می دهم که به زودی کارگاه هایی برای همه رشته هایی که در جشنواره شرکت کردند، برگزار می کنیم و همچنین یک حوزه دیگر که بحث رشته هنر موسیقی است نیز انشاء ا... در سال آینده به جشنواره اضافه خواهد شد.

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000