پرینت

افتتاحیه نشست سراسری نشريات دانشجويي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار و برنامه های معاونت

 در این مراسم که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد حدود ۲۰۰ نفر از فعالان و کارشناسان نشریات دانشجویی کشور حضور داشتند.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نشست سراسري فعالان نشريات دانشجويي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور از سوي اداره كل فرهنگي وزارت بهداشت به ميزباني دانشگاه علوم پزشكي ايران صبح امروز با برگزاري مراسم افتتاحيه و قرائت پيام وزير توسط اميد چوپان‌كاره نماينده مديران مسئول نشريات دانشجويي در شوراي مركزي نشريات دانشجويي آغاز به كار كرد.

اين نشست كه از سري برنامه‌هاي فصل نو، فصل همدلي است با موضوع نقد آزادانه و قلم مسئولانه از امروز آغاز شد و تا 12 مرداد ماه با حضور 200 نفر از فعالان و كارشناسان نشريات دانشجويي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور، ادامه دارد.

عدم شناخت دانشجويان از قوانين و مقررات حرفه‌اي نشريات از مشكلات اين حوزه است

 مهدي عرب مدير فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي ايران طی سخنانی در اين مراسم با تاكيد بر اينكه لازمه عصر ارتباطات و تكنولو‍ژي، انتقال ارتباطات به جامعه در زمينه‌هاي علمي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي است، گفت: نشريه دانشجپیی يكي از بهترين‌راه‌ها است و نشريات امروزه در دنيا از اهميت خاصي برخوردار هستند اين موضوع در كشور نيز ما به طريق اولاتر صدق مي‌كند.

وي در ادامه به ذكر ضرورت‌هاي حوزه نشريات دانشجويي پرداخت و اظهار كرد: مديران مسئول و سردبيران نشريات دانشجويي بايد اولويت‌ها را بشناسند. متاسفانه دانشجويان علاقه‌مند در شناخت اولويت‌ها مشكل دارند و اين باعث مي‌شود مسائل اصلي به فرعي تبديل و رسالت مطالبه‌گري دانشجو از مسير خود خارج شود. بنابراين شناخت اولويت‌ها براي دانشجويان فعال در نشريات ضروري است.

عرب با اشاره به عدم شناخت دانشجويان از قوانين و مقررات حرفه‌اي نشريات دانشجویی، يادآور شد: بسيار ديده مي‌شود كه به دليل همين عدم شناخت و عدم آگاهي از قوانين به دانشجو ضربه وارد شده است. اگر خود دانشجويان ملزم به شناخت قوانين شوند بسيار مهم و تاثيرگذار خواهد بود. اگر براي متقاضيان نشريات دانشجويي چنين الزامي گذاشته شود كه دوره‌هايي جهت آشنايي با قوانين بگذارنند اين نوعي سنگ‌اندازي تلقي مي‌شود اما مي‌توان براي مديران مسئول و سردبيراني كه خودشان از بحث آشنايي با قوانين و مقررات استقبال مي‌كنند، امتيازهايي قائل شد.

مدير فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي ايران با اشاره به اينكه كسب مهارت‌هاي لازم جهت انتشار نشريات دانشجویی ضرورت دارد، گفت: كيفيت پايين صفحه‌آرايي و چاپ از مشكلات مهم نشريات دانشجويي است. نرام‌افزارهايي هستند كه با بسترهاي فوتوشاپ و كورل كار مي‌كنند و مي‌توانند كمك كننده باشند. در دانشگاه ايران بيش از 20 نشريه دانشجويي داريم كه به صورت پايلوت اين نرم افزار را در اختيار آنها قرار داده‌ايم كه هم نياز آنها به بيرون از دانشگاه مرتفع شود و هم هزينه‌ها كاهش يابد. وزارت بهداشت هم مي‌تواند چنين نرم‌افزارهايي را در اختيار دانشگاه‌ها قرار دهد.

وي با اشاره به محدوديت‌هاي نشريات دانشجويي اظهار كرد: گسترش زمينه‌هاي بين‌دانشگاهي و خارج دانشگاهي باعث مي‌شود نشريات دانشجويي قوي‌تر شوند.

عرب در پايان سخنران خود گفت: خلاءهاي قانوني در بحث نشريات دانشجویی از مشكلات موجود است. در حوزه نشريات مكتوب قوانين قوي وجود دارد اما در نشريات الكترونيكي، تصويري و صوتي يا قانوني نيست و يا ضعيف است كه بايد براي رفع آنها اقدام شود.

خانه نشريات براي تقويت نشريات است

دكتر حسام‌الدين علامه مدير كل فرهنگي وزارت بهداشت ديگر سخنران اين مراسم نيز به بحث اخلاق رسانه‌ها و فراز و فرودهاي تاريخي اخلاق رسانه و در نهايت انتشار اعلاميه يونسكو تحت عنوان نظم نوين ارتباطات و اطلاعات در سال 1983 اشاره كرد.

وي به طرح اصول آزادي بيان در جامعه اسلامي پرداخت و گفت: بر اساس اين اصول نبايد ثبات و امنيت جامعه به خطر بيفتد، بذر كينه و افراط و تفريط در جامعه كاشته نشود و به كاهش قطب‌بندي‌ها كمك شود. جامعه ما به سوي دو قطبي شدن مي‌رود و اين وظيفه دانشجوي آرمان‌خواه است كه ضمن توجه به آرمان‌ها جامعه را از دو قطبي شدن دور نگه دارد. قلم مسئولانه يعني آزادي انتشار اخبار اما پرهيز از دروغ و شايعه‌پراكني و تفرقه‌افكني.

علامه با تاكيد بر اينكه رعايت اعتدال در جامعه اهميت بسيار دارد، خاطر نشان كرد: اعتدال يك بحث جناحي نيست، بلكه طرز تفكري مبنايي و همان قرار گرفتن هر چيزي در جاي نيكوي خودش است. دانشجو آرمانخواه است و آلوده پست و مقام و جناح نشده بنابراين اگر چيزي مي‌نويسد طرف مقابل خودش را هم ببيند. شما با نگاه حل منازعه حركت كنيد كه قلب‌ها را به هم نزديك كنيد.

مدير كل فرهنگي وزارت بهداشت در ادامه گفت: ما به دنبال تشكيل خانه نشريات دانشجويي هستيم. در اين خانه كميته‌هاي تخصصي بر اساس اخلاق رسانه‌اي تشكيل مي‌شوند. خود دانشجويان يك NGOداشته باشند كه خودشان به موضوع نظارت پيش از چاپ رسيدگي كنند. بنابراین خانه نشريات دانشجویی در راستای بررسی مشکلات صنفی فعالان این حوزه شکل خواهد گرفت.

وي در ادامه سخنراني خود از دانشجويان براي شركت در جشنواره نشريات دانشجويي كه از سوي وزارت علوم برگزار مي‌شود، دعوت كرد و گفت: طرح "نامه‌اي براي تو" نيز در دست اقدام و اجراست و از شما دعوت مي‌كنيم به هدف انتشار و تبيين اسلام ناب محمدی در جهان در اين طرح شركت كنيد.

علامه در پايان دانشجويان را به مسائل اخلاقي علوم پزشكي و نوع نگرش مردم به جامعه علوم پزشكي توجه داد و از از فعالان نشريات دانشجویی خواست كه در اصلاح اين نگرش‌ها تلاش كنند.

وی گفت: سرباز حقيقت باشيد نه به اين معنا كه فقط به تكليف عمل كنيد، بايد به نتيجه هم برسيد. براي رسيدن به نتيجه بايد از افراط و تفريط پرهيز كنيد.

براي مطالعه متن كامل سخنراني مدير كل فرهنگي وزارت بهداشت به اين لينك مراجعه كنيد.

هدف اين نشست ايجاد خانه نشريات دانشجويي است

سجاد برنجي رئيس اداره مشاركت‌های دانشگاهيان اداره كل فرهنگي وزارت بهداشت نيز به عنوان آخرين سخنران مراسم گفت: اعتقاد مجموعه معاونت فرهنگي و دانشجويي و مدير كل فرهنگي وزارت بهداشت بر اين است كه خلاقيت و شكوفايي فرهنگي رخ نخواهد داد مگر اينكه امور مرتبط با يك فعاليت فرهنگي به خود دانشجويان واگذار شود. بنابراين بايد در برنامه‌ها نظر مشورتي، عملياتي و اجرايي دانشجو لحاظ شود.

وي ادامه داد: در برنامه‌ريزي‌ها متوجه شديم كه به يك ساختار براي دور هم جمع شدن و انتقال نظرات و نگاه‌هاي دانشجويان به بدنه نشريات نياز داريم؛ يك ساختار كاملا نهادينه كه بتواند پلي بين نشريات دانشجویی و اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت ايجاد کند. بنابراين هدف اصلي اين نشست راه‌اندازی خانه نشريات دانشجويي دانشگاه‌های علوم پزشکی ‍‍ است كه به تبع آن افراد توانمند و خلاق بتوانند ضمن هم اندیشی و ارتباط نزدیک با یکدیگر، انعکاس دهنده مسائل و مشکلات حوزه نشریات دانشجویی به دبیرخانه نشریات دانشجویی وزارتخانه باشند.

گفتنی است در این نشست سه روزه علاوه بر برگزاری انتخابات شورای مرکزی خانه نشریات دانشجویی وزارت بهداشت، برنامه‌های جانبی دیگری نظیر نشست‌های هم‌اندیشی و آموزشی با عناوین «تکنیک‌های روزنامه‌نگاری»، «روزنامه‌نگاری سلامت» و «از نشریه دانشجویی تا رسانه حرفه‌ای» و بازدید از مؤسسه انتشاراتی اطلاعات برگزار می شود.

شایان ذکر است دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ضمن حضور در مراسم اختتامیه این نشست به پرسش های دانشجویان پاسخ می دهد.

متن پیام وزیر بهداشت به نشست فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در این لینک در دسترس است.


نشست سراسری فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شروع به کار کرد

گزارش تصویری نشست را اینجا ببینید.

متن کامل سخنرانی مدير كل فرهنگي وزارت بهداشت به اين لينك مراجعه كنيد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000