پرینت

انقلاب پرینترهای چهار بعدی، آینده زمین را تغییر خواهد داد + دانلود

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار دنیای علم و سلامت

چندی پیش، گزارشاتی پیرامون انقلاب جهانی پرینترهای سه بعدی در مشرق منتشر شد و در آن‌ها به برخی فرصت‌ها و تهدیدهایی چون ساخت اسلحه خانگی مرگبار اشاره شد. اما هنوز چیزی از عمر این تکنولوژی جدید نگذشته است که پرینتر چهار بعدی با گامی بلند، انقلابی مجدد در زمینه پرینت ایجاد کرده است.

فناوری‌های نوین از جمله روباتیک، خودروهای مستقل، نانوتکنولوژی و دیگر فناوری‌ها به گونه‌ای سریع در حال ظهور هستند. یکی از این فناوری‌های نوین پرینت سه‌بعدی (یا ساخت افزودنی) است. پرینت سه‌بعدی امکان ساخت تقریباً هر شیئی را فراهم می‌کند. یکی از جنبه‌های شگفت‌انگیز پرینت سه‌بعدی وسعت کاربردهای آن است، از ساخت تجهیزات هوافضا گرفته تا اعضای بدن، پوشاک، و مواد ساختمانی.

از طرف دیگر، اکنون پرینت چهاربعدی نیز در مرحله ظهور است. پرینت چهاربعدی فناوری‌ای است که کاربردهای وسیعی برای جامعه، اقتصاد، محیط زیست، و عموم مردم به همراه دارد. در همین راستا، به دلیل اهمیت فوق‌العاده موضوع و اثری که این پرینترها می‌تواند در زندگی شخصی و اجتماعی بشر ایجاد کند، اندیشکده شورای آتلانتیک دست به انتشار گزارشی تحت عنوان «موج بعدی: پرینتر چهاربعدی» زده است که در آن ویژگی‌های پرینت سه‌بعدی و نیز چهاربعدی تشریح شده است. طبق این گزارش، پرینت چهاربعدی شکلی از «ماده قابل‌برنامه‌ریزی‌» است که دارای قابلیت بی‌نظیری جهت انتقال اطلاعات دیجیتالی جهان مجازی به داخل اشیای فیزیکی جهان مادی است. بعد چهارم پرینت چهاربعدی به قابلیت اشیای پرینت‌شده جهت تغییر شکل و عملکرد پس از تولید آنها بر می‌گردد، که بدین وسیله قابلیت‌ها و کاربردهای دیگری را نیز در پی دارد. 

پرینتر چهار بُعدی و تکنولوژی فردا // در حال ویرایش
انگشت روباتیک: شکل a: طراحی به وسیله اتوکد. شکل b: چاپ به وسیله پرینتر سه بعدی و شکل c: چاپ شده توسط پرینتر 4 بعدی.

از برتری‌های پرینتر چهاربعدی می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

- پرینت چهاربعدی با افزودن قابلیت‌های داینامیک و عملکردی در خود ماده، یک گام فراتر از طراحی ثابت اشیا رفته است.

- با پرینتر چهاربعدی، فرایندهای ساخت حتی ساده‌تر از پرینت سه‌بعدی می‌شود. ساختارهای بسیار ساده را می‌توان پرینت گرفت و سپس توسط محرک‌های خارجی به فعالیت درآورد تا به ساختارها و سیستم‌های ساختاری عملیاتی پیچیده تغییر یابد.

- طرح‌ها و برنامه‌ها جهان ما را به واسطه پرینتر چهاربعدی، دیجیتالی خواهند کرد. توانایی بردن مجموعه‌ای از واکسل‌ها (کوچکترین جز ساختاری یک تصویر سه‌بعدی) به هر مکانی در جهان، دسترسی به برنامه در سامانه ابری، و سپس هدایت آن واکسل‌ها برای تشکیل یک شی چندنقشی،‌ ارائه‌کننده تغییری در چرخه طراحی تا تولید است. ناگفته نماند توضیح چنین دست آوردی دور از ذهن و شبیه فیلم‌های تخیلی خواهد بود.

- آزاد گذاشتن دانشجویان برای تفکر در سطح اشیاء داینامیک چندنقشی و سپس پر کردن برنامه‌ریزی ماده از طریق پرینت چهاربعدی، نسل جدیدی از مهندسان و دانشمندان را برخواهد انگیخت. مشابه برنامه‌نویسان رایانه‌ای امروز، حوزه کاملاً جدید «برنامه‌نویسان ماده» پدید خواهد آمد.

- پرینت چهاربعدی ذاتاً سبب افزایش نوآوری خواهد شد. طراحی و ساخت واکسل‌ها تبدیل به صنعت جدید خواهد شد همانطور که امکان ایجاد مواد جدید و کارآمدی فراتر از آنچه خواهد شد که امروزه در فرایندهای ساخت سنتی وجود دارد. نوآوری‌های به وجود آمده توسط پرینتر 4 بعدی، جهان صنعت و نظامی‌گری را متحول خواهد کرد.

شورای آتلانتیک در گزارش خود جدولی را ارائه کرده است که در آن ویژگی‌های اصلی پرینت سه‌بعدی و چهاربعدی آمده است. برای آشنایی با این ویژگی‌ها می‌توانید جدول زیر را مطالعه کنید.

پرینتر چهار بُعدی و تکنولوژی فردا
برای دانلود سند روی تصویر کلیک کنید

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000