پرینت

مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران:گسترش مفاهیم بهداشتی هدف بسیج جامعه پزشکی در سال جدید است

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار دنیای علم و سلامت

گسترش مفاهیم بهداشتی هدف بسیج جامعه پزشکی در سال جدید است/ اعزام شاغلین حوزه سلامت در اوایل سال 94 به اردوی راهیان نور

طباطبایی مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار بسیج پرس، با اشاره به سیاست های حوزه سلامت که از سوی مقام معظم رهبری در ابتدای سال 93 ابلاغ شده بود، گفت: با شروع طرح تحول نظام سلامت از اردیبهشت ماه سال 93 و بسته های حمایتی حوزه سلامت که پنجمین بسته آن در مهرماه 93 کلید خورده است، امروز شاهد تحولی در نظام سلامت کشور هستیم. 

اجرای طرح تحول نظام سلامت منجر به کاهش هزینه های درمانی مردم شد

طباطبایی کاهش هزینه های درمانی را از جمله نتایج این تحول در عرصه سلامت کشور عنوان کرد و گفت: هزینه درمانی که شاید هزینه بالایی بوده و بالای 50 تا 60 درصد آن به دوش مردم بوده است در حال حاضر در همه بیمارستان های دانشگاهی بیشتر از 10 درصد نیست. به عنوان مثال هزینه یک عمل جراحی کاتاراکت در یک بخش خصوصی نزدیک 3 تا 5/3 میلیون تومان است در حالی که هزینه این عمل در مرکز بیمارستانی فارابی که قطب چشم پزشکی کشور است با نیروهای تخصصی و جدیدترین روش معادل 10 تا 200 هزار تومان است و آرامش بخشی و رضایت مندی خوبی را در جامعه بوجود آورده است.

وی ادامه داد: همچنین این بسته حمایتی در زمینه زایمان های طبیعی نیز بسیار موثر بوده و آمار زایمان های طبیعی را بالاتر برده است. به دلیل این که زایمان طبیعی در مراکز دانشگاهی به صورت رایگان برای بیماران انجام شده و میزان سزارین را کاهش داده است. در زمینه بیماری های صعب العلاج، سرطان، دارو درمانی، کار رادیوتراپی و کارهایی مشابه ای که برای بیمار انجام می گیرد رایگان است و سعی می شود داروها در همان مراکز دانشگاهی به بیماران داده شود.

مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران با بیان این که طرح اساسی تری که در حوزه جامعه پزشکی انجام شده است بحث بسته بهداشتی است اظهار داشت: در فرهنگ ما بهداشت و پیشگیری مقدم بر درمان است و قاعدتاً اگر شاخص های بهداشتی در جامعه و خانواده افزایش پیدا کند، بسیاری از بیماری ها بوجود نمی آید.

طباطبایی با تاکید بر این که 70 درصد مسائل پزشکی به مردم برمی گردد، عنوان کرد: در مسائل بهداشتی 30 درصد مسائل به جامعه پزشکی و وزارت بهداشت بستگی دارد و 70 درصد مسائل پزشکی به وزارتخانه و عموم مردم برمی گردد. بسیاری از بیماری های قلب و عروق، عمل جراحی قلب باز (بای پس عروق کرونر) با رعایت مردم در مصرف مواد غذایی روزانه قابل پیشگیری هستند.

وی اضافه کرد: نیاز است تا فرهنگ بهداشتی و تغذیه را از سنین پایین یعنی از مهدکودک ها و دبستان ها برای جامعه شروع کنیم، تا آمار جراحی های قلب باز کاهش یابد. نیاز نیست که مرتبا بخش های فوق تخصص جراحی قلب باز را راه اندازی کنیم، اگر بحث بهداشت و پیشگیری را جدی بگیریم و در این زمینه خوب کار کنیم قطعا بسیاری از هزینه هایی که در فوق تخصص می شود، کاهش می یابد و در جاهای دیگر از نیاز کشور هزینه می شود.

طباطبایی با اشاره به این که پنجمین بسته حمایتی سلامت یکی از بسته های کلیدی و در قالب یک طرح بهداشتی پیشگیری و مراقبتی است بیان کرد: تغذیه سالم یکی از محوری ترین مسائلی است که سلامت فرد را تضمین می کند و از مسائلی است که در حوزه بهداشت مطرح می شود. کمبود کلسیم، ویتامین D3 در جامعه از سنین پایین تا سالمندان وجود دارد که دو دلیل عمده دارد، یکی نرسیدن کافی نور آفتاب به بدن و پوست و دلیل دیگر عدم مصرف لازم لبنیات در تغذیه روزانه مردم است و همین باعث استپروز و یا پوکی استخوان و شکستی سراستخوان ران در سالمندان می شود که هزینه های بسیار زیادی را برای خانواده و جامعه بوجود می آورد. در حالی که همان یک شکستگی قابل پیشگیری است.

وی با بیان این که در زمینه بهداشت عمومی آب نیز یک مورد استراتژی و راهبردی است گفت: آب و هوای سالم برای تمام کشور های دنیا بسیار تعیین کننده است. آلودگی هوا در جامعه امروزی ما می تواند سرمنشاء بسیاری از بیماری ها باشد. همچنین پسماند فاضلاب ها یکی از مشکلاتی است که در جامعه ما نقش بازی می کند.

شبکه های بهداشتی در سراسر کشور نفوذ کرده است

طباطبایی با بیان این که قسمت های مختلف وزارتخانه ها برای بالابردن بهداشت عمومی باید در ترویج مسائل آموزشی در گیر بشوند گفت: انعکاس تغذیه سالم گاهی در رسانه ملی با تبلیغ غذاهایی که سودرسانی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان ندارند به نقطه ضعفی تبدیل می شود.

وی نقش شبکه بهداشتی در سراسر کشور یکی از نقاط قوت جامعه پزشکی ایران دانست و بیان کرد: بسیاری از کشورها در این زمینه از ایران الگوبرداری کرده اند. چرا که شبکه های بهداشتی تا عمق خاک کشور و تا روستاها و حتی مناطق خیلی ضعیف و صعب العبور نفوذ کرده است و حداقل یک بهورز در آن مناطق مشغول به خدمت رسانی است. و همان بهورز بسیاری از مسائل بهداشتی را در منطقه تحت پوشش خود دنبال می کند.
طباطبایی ادامه داد: از طریق شبکه های بهداشتی می شود بحث تغذیه سالم را ترویج داد و جامعه پزشکی امسال یکی از کارهایی که شروع کرده و قرار  است در سال 94 یکی از مبانی حرکتی بسیج جامعه پزشکی نیز باشد گسترش مسائل بهداشتی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص فعالیت های دیگر بسیج جامعه پزشکی به راه اندازی بیمارستان های صحرایی اشاره کرد و گفت: بسیج جامعه پزشکی در طول سه سال یعنی از سال آخرهای 89 تا 93 نزدیک به101 بیمارستان صحرایی و 76 بیمارستان ثابت را در کل کشور دایر کرده است. هم چنین 30 هزار تیم درمانی به صورت تخصصی به مناطق مختلف کشور و 30 تیم به خارج از کشور اعزام کرده است.

مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران اضافه کرد: امیدواریم در سال 94 نیز این مسیر را در بسیج جامعه پزشکی ادامه دهیم. در تهران در سال 90 اولین بیمارستان صحرائی را در منطقه قیام دشت دایر کردیم که در آن زمان این سوال مطرح شد که چه ضرورتی برای راه اندازی بیمارستان صحرائی در حاشیه پایتخت وجود دارد؟ و ما با استدلال های بسیاری این طرح را پیش بردیم تا این طرح به سرانجام رسید و برای وزارت بهداشت و نهادهای زیربط ضرورت این طرح مشخص شد که یکی از نیازهای ما در حواشی تهران گسترش مسائل حوزه سلامت این مناطق است.

وی گفت: در حواشی تهران نزدیک 5 میلیون و 300 هزار نفر جمعیت زندگی می کنند که نزدیک به 30 درصد این جمعیت افاغنه(اتباع خارجی) هستند. در مناطقی در حاشیه تهران متاسفانه خدمات دهی خوب نبوده است در صورتی که در تهران مسائل بهداشتی و بیمارستان ها رو به گسترش است. در منطقه ای مانند بهارستان که با 600 هزار نفر پرتراکم ترین جمعیت را در حواشی تهران دارد، هیچ بیمارستانی دایر نشده است. در منطقه قیام دشت و خاور شهر نزدیک به 100 هزار نفر ساکن هستند در صورتی که امکانات به صورت مطلوب در این مناطق وجود ندارد.

طباطبایی اضافه کرد: هر فعالیت بسیج جامعه پزشکی باعث شد که نگاه همکاران ما در وزارت بهداشت به حوزه سلامت حاشیه تهران افزایش پیدا کند. در سال 92 اعزامی را به منطقه پیشوا ورامین داشتیم که در آن جا خانه سالمندانی که حدود 6 ماه خالی بود برای راه اندازی یک بیمارستان انتخاب و از طرف آیت الله مهاجری وقف شبکه بهداشتی پیشوا شد. و به عنوان بیمارستانی برای منطقه پیشوا  به شبکه بهداشت داده شد. بسیج جامعه پزشکی در تهران و حواشی آن مشغول به فعالیت است و سال آینده نیز این فعالیت را دنبال می کند.

وی با بیان این که بسیج جامعه پزشکی نیز از ابتدای سال 93 یکی از محورهای آموزشی خود را بحث تعالی جمعیت قرار داده بود، خاطر نشان کرد: در حال حاضر نرخ رشد جمعیت کشور 1.6 دهم است و با وضعیتی که آمارها نشان می دهند احتمال کاهش رشد جمعیت نیز وجود دارد. پیر شدن جمعیت تنها مشکل خاص کشور ما نیست، کشورهای بسیاری با این مشکل روبرو هستند و راه حل های متفاوتی را برای تعالی و افزایش جمعیت کشور خود به کار گرفته و دنبال می کنند.

طباطبایی به فعالیت های بسیج جامعه پزشکی در این زمینه اشاره و بیان کرد: بسیج جامعه پزشکی کارگاه ها و همایش هایی را در زمینه تعالی جمعیت برگزار کرده و مبانی این کارگاه ها و همایش ها را مسائل علمی قرار داده است. به عنوان مثال این طرز فکر که خانم های بالای سن 35 سالگی نباید باردار نشوند، یکی از مسائلی است که در جامعه فعلی ما که بر رشد جمعیت تاثیرگذار است. البته شاید مقصر بوجود آمدن این طرز فکر در میان عموم مردم تا اندازه ای جامعه پزشکی ما باشد.

طباطبایی ادامه داد: در این رابطه چند استاد دانشگاه در کارهای پژوهشی خود که در لندن انجام دادند، با بررسی جامعه لندن دریافتند که آمار زنان بین سنین 35 تا 45 سال در لندن قابل توجه است و همان طور که دختران و پسران ما ممکن است دیر ازدواج کنند، آنان نیز این با  این مشکل مواجه هستند با این تفاوت که زایمان در آن سنین انجام می شود. طی پژوهش های صورت گرفته ناهنجاری ها و خطراتی که پیش از این برای زنان 35 سال به بالا مطرح می شده است، از نظر علمی معنادار نیست و وحشتی که از بچه دار شدن در این سنین در بین عوام وجود دارد صحیح نیست. چرا که اگر موارد پزشکی را در افراد رعایت شود زنان در این سنین می توانند زایمان داشته باشند.

وی با بیان این که ما در حوزه رشد تعالی جمعیت به دنبال مباحثی بودیم که جنبه علمی داشته باشند و یکی از مشکلات نسل جوان باشد عنوان داشت: در عین حال سعی شده است تا مباحث حمایتی را هم که در کشورهای دیگر در زمینه تعالی و رشد جمعیت دارند را مطرح کنیم. بسیاری از کشورها ممکن است در قبال فرزند اول، دوم، سوم مبلغی را به عنوان کمک هزینه ماهیانه به خانواده می دهند. بعضی از کشورها حتی از فرزند 4 یا 5 مسکن را برای آن خانواده در نظر می گیرند. ما نیز باید به دنبال مسائل حمایتی از خانواده ها و زوج های جوان باشیم تا نسل جوان با اطمینان خاطر و نشاط روحی زندگی خود را ادامه دهند.

طباطبایی با اشاره به این که در بسیج جامع پزشکی در کنار موضوع تعالی و رشد جمعیت به سبک زندگی اسلامی پرداخته ایم گفت: سال گذشته نزدیک به 25 کارگاه آموزشی با محوریت سبک زندگی اسلامی را در بیمارستان های دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی و توانبخشی انجام داده ایم و نگاهی هم بر زوج های جوان و مشکلات آنان داشته ایم تا بتوانیم در حوزه جمیعتی کشور تاثیرگذار باشیم.

طباطبایی با بیان این که بسیج جامعه پزشکی در هر شرایطی که ببیند نیاز  به مطالبه گری است در این زمینه اقدام و طرح موضوع می کند گفت: بسیج جامعه پزشکی طرح تحول سلامت را تایید و حمایت می کند چرا که این طرح جزء مفاد قانون اساسی و حق مسلم مردم است که این خدمات به آنان داده شود اما در عین حال با بررسی این طرح اشکالات و ایراداتی که در این طرح وجود داشت را مطرح کردیم و در قالب جزوه ای کامل به وزیر بهداشت و ریاست دانشگاه های علوم پزشکی تهران و قسمت های زیربطی که باید با این تخلفات برخورد می شد ارائه دادیم.

 اعزام شاغلین حوزه سلامت در اوایل سال 94 به اردوی راهیان نور

وی با بیان این که بهره برداری از تجربیات اعضای جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس و انقلاب یکی از اهداف مهم بسیج جامعه پزشکی اظهار داشت: همایشی به عنوان بزرگداشت روز جامعه پزشکی و به عنوان "شهید دکتر رهنمون" در بیمارستان امام حسین(ع) هر ساله برگزار می شود که در آن جایزه و نشانی را به عنوان نشان شهید رهنمون به چهره های برتر جامعه پزشکی که روحیه دفاع مقدسی در آنها وجود دارد اعطا می شود. امسال نیز هفتم اسفندماه برگزار شد. این برنامه ها از جمله فعالیت هایی است که با برگزاری آن ها سعی بر آن است تا از میراث گران بهای دوران دفاع مقدس بهره ورداری کنیم. اما اعتراف می کنیم که دریایی از معارف در دوران دفاع مقدس وجود دارد که شاید بتوان گفت کارهای انجام شده هنوز قطراتی از آن دریای بی کران را نشان می دهند.

طباطبایی در ادامه سخنان خود به اردوی راهیان نور در بسیج جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: راهیان نور به دو شکل انجام می گیرد یکی به صورت عموم برای شاغلین حوزه سلامت و دیگری به صورت اختصاصی تر برای هیات های علمی برگزار می شود. امسال هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از ابتدای اسفند ماه به منطقه جنوب، اهواز و خرمشهر و آبادان اعزام شده اند و در دانشگاه تهران نیز برنامه ریزی هایی صورت گرفته است تا اساتید  خود را به مناطق جنگی جبهه ها اعزام کنند. هم چنین اعزام عمومی برای راهیان نور از طریق دانشگاه ایران، تهران، شهید بهشتی و توان بخشی برای شاغلین جامعه پزشکی در ابتدای سال یعنی در انتهای فروردین ماه و یا ابتدای اردیبهشت ماه صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: همچنین چند بیمارستان صحرائی دوران دفاع مقدس از طریق بهداری نیروی زمینی ترمیم و بازسازی شده است.

گسترش مفاهیم بهداشتی هدف بسیج جامعه پزشکی در سال 94

طباطبایی در خصوص فعالیت های سال آینده بسیج جامعه پزشکی گفت: برای سال آینده چند محور را مدنظر قرار داده ایم. یکی از مسائل این است که ما بتوانیم در زمینه خودمراقبتی و گسترش مفاهیم بهداشتی گام های بهتری را برداریم. به غیر از بیمارستانهای صحرائی و اعزام های تک تخصصی در زمینه مدیریت جهادی و مدیریت سلامت همایشی را به عنوان همایش مدیران جهادی در حوزه سلامت در سال آینده برگزار کنیم تا افراد شاخصی که با روحیه جهادی در دانشگاه ها و بیمارستان ها مدیریت می کنند، را شناسایی و به صورت الگو به جامعه معرفی کنیم.

وی در همین زمینه ادامه داد: همچنین پروژه های جهادی را که در جامعه پزشکی شکل گرفته است انجام دهیم و بتوانیم از این پروژه ها در فعالیت های بعدی الگوبرداری کنیم.

طباطبایی با بیان این که اقتصاد مقاومتی یکی از مباحثی است که برای سال آینده دنبال می کنیم گفت: بسیج جامعه پزشکی با سازمان غذا و دارو تفاهم نامه ای را امضا کرده است که افرادی از جامعه پزشکی که در دوره های آموزشی که سازمان غذا و دارو برگزار کرده است، شرکت کرده اند و مورد تایید ما هستند در حوزه نظارت به سیستم وزارت بهداشت کمک کنند.

وی گفت: متاسفانه با وجود کارهای خوبی که در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفته است در حوزه نظارت ضعیف هستیم . تخلفاتی را که ممکن است در داروخانه ها و کارخانجات دارویی، صنایع غذایی و حتی آرایشی در کشور انجام بگیرد نیاز به نظارت دارد تا بتوان آن ها را کنترل کرد.  نظارت برای جلوگیری از بروز تخلفات از موارد اصلی موضوع اقتصاد مقاومتی است که به کمک آن می توانیم ساختار درونی خود را اصلاح کنیم.
شاید در زمینه آرایشی نزدیک به 50 درصد یا بیشتر اجناسی که در بازار وجود دارند قاچاق هستند، در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی نیز مشکلات قاچاق وجود دارد و نیاز دمند نظارت خوبی در این زمینه هستیم.

طباطبایی با اشاره به این که اگر این نظارت گسترش پیدا کند مسلما سیستم حوزه سلامت خدمات دهی به مردم را متعادلتر انجام می دهد اظهار داشت: بحث اقتصاد مقاومتی را با دیدگاه نظارتی جلو می بریم و سعی می کنیم که حوزه های حیاتی جامعه پزشکی را شناسایی کنیم. باید در مقابل تحریم های ظالمانه ای که به کشور اعمال می شود راهکارهای مناسب داخلی و بومی را برای مقابله بکار بگیریم و ایمان داشته باشیم که می توانیم این کار را انجام دهیم.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000