اخبار دنیای علم و سلامت

پرینت

نقش چهره های ایرانی در عرصه علمی دنیا/ ۲۰دستاورد به نام ایرانیها

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار دنیای علم و سلامت

سال گذشته محققان ایرانی در حوزه های مختلف از فیزیک و شیمی گرفته تا پزشکی و جراحی به نوآوری هایی دست زدند و اکتشافاتی انجام دادند. دستاوردهای تحقیقات و فعالیت های آنان به طور محسوسی کیفیت زندگی انسان ها در سراسر جهان را ارتقا می دهد. علاوه بر آن محققان ایرانی متعددی  به پاس فعالیت ها و اکتشافات خود موفق به دریافت جوایز  معتبری شدند. در ۱۳۹۵ هم کماکان دانشمندان ایرانی ثابت کردند حرفی برای گفتن در حوزه های مختلفی علمی و فناوری دارند.  دستیابی به جایزه دستاورد علمی، دریافت جایزه انجمن ریاضیات اروپا، رکورد زنی در حفظ جنین در آزمایشگاه، کشف درمان فلج حرکتی و ساخت لنزهایی باریکتر از مو فقط بخشی از موفقیتهای آنان است.  

درهمین راستا به برخی از مهمترین دستاوردهای محققان ایرانی در سال گذشته نگاه می کنیم:

فیزیکدان ایرانی برنده جایزه دستاورد علمی

کامران وفا، دانشمند ایرانی دانشگاه هاروارد در سالی که گذشت، جایزه نقدی بخش فیزیک «جایزه دستاورد علمی» را از آن خود کرد. این بزرگترین جایزه نقدی در زمینه علوم و ریاضیات  و به ارزش ۲۵ میلیون دلار است که به بیش از هزار فیزیکدان، ریاضیدان و دانشمندان علوم زیستی تعلق می گیرد. وفا فیزیکدان ایرانی همراه اندرو استرومینگر از دانشگاه هاروارد و جوزف پولچینسکی  از موسسه کاولی، جایزه سه میلیون دلاری بخش فیزیک را برای ارائه نظریه ریسمان دریافت کردند. کامران وفا  که در سال ۱۳۳۹ شمسی در تهران متولد شده، از استادان دانشگاه هاروارد است که پس از ارائه نظریه ریسمان در سال ۲۰۰۸ میلادی موفق به دریافت مدال دیراک شد.

کشف شایع‌ترین علت مرگ نجات‌یافتگان از سرطان پروستات

پژوهش های دکتر جاوید مصلحی و همکارانش در دانشگاه واندربیلت نشان داد بیماری‌های قلبی شایع‌ترین علت غیرسرطانی مرگ ومیر در میان نجات‌یافتگان از سرطان پروستات است. با تشخیص زودهنگام، پیشرفت آهسته بیماری و درمان‌های موثر، بیماران مبتلا به سرطان پروستات اغلب زنده می‌مانند. دکتر جاوید مصلحی دستیار پروفسور  پزشکی کاردیووسکولار وآنکلوژی  و همچنین مدیرطرح «کاردیو-آنکلوژی» در دانشگاه واندربیلت است. او تحصیلات خود را در دانشگاه های جان هاپکینز و دانشکده پزشکی کانتیکت به پایان رسانده است.

دانشمند ایرانی برنده جایزه بین المللی فیزیک شد

محسن رحمانی، دانشمند جوان ایرانی در سال ۹۵ برنده جایزه سالانه اتحادیه بین المللی فیزیک محض و کاربردی شد. رحمانی به دلیل تحقیقات خود در حوزه تعاملات نور- ماده در مقیاس نانو به خصوص نانوفتونیک غیر خطی از طریق نانوساختارهای فلزی، دی الکتریک ونیمه رسانا موفق به دریافت این جایزه شده است. پیش از این او مدرک دکترای خود را از دانشگاه سنگاپور دریافت کرده و در آزمایشگاه Blackett امپریال کالج لندن مشغول به کار بود.

ساخت «نانوساندویچ» ابررسانا

روزبه شهسواری، دانشمند ایرانی دانشگاه رایس به همراه همکارانش موفق به طراحی یک "ساندویچ نانویی" متشکل از دو ورقه ضخیم اتمی از جنس گرافن و نانوخوشه‌های منیزیم اکسید شدند که یک ابررسانای فوق‌العاده قدرتمند ایجاد می‌کند. از این ابررسانا در دستگاه های الکترونیک نوری استفاده می‌شود. البته این نخستین فعالیت مهم شهسواری نیست. پیش از این او درباره استحکام سیمان نیز تحقیقاتی انجام داده بود. روزبه شهسورای دستیار پروفسور در بخش مهندسی محیط زیست و شهری در دانشگاه رایس است.

دانشمند ایرانی در فهرست ۱۰۰ متفکر جهانی

نشریه معتبر فارین پالیسی هر چند سال یکبار در قالب یک ویژه نامه به معرفی رهبران فکری و روشنفکران برجسته جهان می‌پردازد و سالی که گذشت نیز نام یک دانشمند ایرانی در میان ۱۰۰ متفکر برتر جهان بود. دکتر امین صالحی خوجین، دانشیار مهندسی مکانیک و صنعتی دانشگاه ایلی‌نوی شیکاگو امسال برای بهره‌برداری از قدرت گل‌ها در بخش نوآوران فهرست ۱۰۰ متفکر جهانی این نشریه برگزیده شد. این دانشمند ایرانی در ماه ژوئیه به همراه تیمش در دانشگاه ایلی‌نوی از طراحی یک سلول خورشیدی خبر داد که به تقلید از فرآیند فتوسنتز گیاهان می‌پردازد. این برگ مصنوعی به جذب دی‌اکسیدکربن از جو پرداخته و با استفاده از انرژی خورشیدی، این گاز گلخانه‌ای را با هزینه مشابه تولید بنزین به سوخت ترکیبی تبدیل می‌کند.

ساخت لنزنازک‌تر از موی انسان برای گوشی های آینده

سال گذشته گروهی از محققان شرکت سامسونگ و موسسه فناوری کالیفرنیا با همکاری دکتر امیر اعرابی موفق به تولید لنزهای مسطحی شدند که می‌توان آن را روی یک حسگر دیجیتالی تعبیه کرد و یک دوربین کوچک ساخت. این لنزها ۸۰ بار از موی انسان باریکتر هستند و می توان آنها را در نسل آتی دوربین ها به کار برد. دکتر امیر اعرابی، محقق فوق دکترای موسسه فناوری کالیفرنیا  است.

اعطای جایزه جهانی دانشمند برجسته در شیمی سبز به محقق ایرانی

در سال گذشته  علی ملکی دانشیار دانشگاه علم و صنعت موفق به کسب جایزه جهانی دانشمند برجسته بین المللی و جوان نخبه در شیمی سبز و کاربردی از اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی شد. ملکی مولف بیش از ۱۲۰ مقاله علمی معتبر و سطح اول بین المللی و کنفرانس‌های داخلی و خارجی بوده و در تالیف یک کتاب تخصصی لاتین در انتشارات بین المللی مشارکت و همکاری داشته است.

ایجاد روشی جدید برای کشف سالانه ۱۰ سیاهچاله با کمک دانشمند ایرانی

گروهی از ستاره‌شناسان با کمک منصور کرمی، دانشجوی دکترای دانشگاه واترلو در سالی که گذشت موفق به طراحی روشی جدید شده‌اند که به شناسایی ۱۰ سیاهچاله در سال کمک می‌کند. روش جدید طی دو سال تعداد سیاهچاله‌های شناخته‌ شده کنونی را دو برابر کرده و طی حدود یک دهه به کشف جزئیات بیشتر در مورد تاریخچه آنها کمک خواهد کرد. منصور کرمی، دانش‌آموخته دانشگاههای تهران و صنعتی شریف و دانشجوی دکترای دانشگاه واترلو است.

بانوی ایرانی‌ برنده جایزه انجمن ریاضیات اروپا

سارا زاهدی، ریاضیدان ایرانی الاصل ساکن سوئد موفق به دریافت جایزه معتبر انجمن ریاضیات اروپا (EMS) شد. این جایزه هر چهار سال یکبار به ریاضیدانان جوان اروپایی اعطا می‌شود. زاهدی به دلیل تلاش‌های خود در جهت ارتقای شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای رفتار سیالات که با هم مخلوط نمی‌شوند، این جایزه را دریافت کرده است. این محقق جوان ایرانی‌الاصل که در میان ۱۰ دریافت کننده با سن ۳۵ سال و کمتر قرار دارد، تنها زنی است که سال گذشته  موفق به کسب این جایزه شد. زاهدی مدرک دکترای خود را در سال ۲۰۱۱ از موسسه سلطنتی فناوری (KTH) دریافت کرد و پس از گذراندن مطالعات فوق دکترا در دانشگاه اوپسالا، به عنوان دانشیار در موسسه مشغول به کار شد.

ابداع روشی نوین برای نگهداری اندام‌های اهدایی

گروهی متشکل از دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون، دانشگاه کلمسون و دانشگاه مینه‌سوتا با همکاری نوید منوچهر آبادی، محقق ایرانی موفق به ابداع روش جدیدی برای حفظ و نگهداری اندام‌های اهدایی قبل از انجام عمل پیوند شدند. در این روش جدید اندام های منجمد شده به سرعت مجددا گرم شده تا آسیبی به آنها وارد نشود. منوچهر آبادی در این باره می گوید: این تکنیک جدید که توسط من و همکارانم انجام شده تکنیک «گرمایش نانویی» نام دارد. در این روش جدید مواد شیمیایی منجمد که با نانوذرات اکسید آهن ترکیب شده و با سیلیکون پوشش داده شده‌اند، در دریچه‌های قلب و رگ‌های خونی خوک تزریق شده و در محلول نیتروژن مایع در دمای منفی ۱۶۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شدند. نوید منوچهر آبادی محقق فوق دکترا در دانشگاه کارنگی ملون است.

ساخت جمجمه چاپی سه‌بعدی

محققان بیمارستان کودکان سی. ‌اس مت دانشگاه میشیگان با همکاری دکتر سجاد عرب‌نژاد، از جمجمه یک نوجوان مبتلا به نوعی تومور نادر به منظور انجام عمل جراحی چاپ سه‌بعدی انجام دادند. این تومور نادر و تهاجمی در بینی پارکر تورچان ۱۵ ساله «آنژیوفیبروم گلو و بینی نوجوانان» نام داشته که در پشت حفره بینی رشد می‌کند و بیشتر بر نوجوانان مذکر اثر می‌گذارد. دکتر سجاد عرب‌نژاد دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف است.

تولید کبد مصنوعی

دکتر علی خادم حسینی یکی از محققان ایرانی موسسه MIT و همکارانش موفق به ابداع شیوه‌ای نوین در ساخت اندام‌های مصنوعی شدند که از این روش برای ساخت کبد مصنوعی و بافت قلب روی موش و خوک استفاده کردند. او گروهش امیدوارند با دستیابی به نتایج امیدبخش، در آینده نسل نوینی از روش‌های درمانی را برای بیماران نیازمند ارائه دهند. حسینی، عضو هیات علمی و استاد فناوری علوم بهداشت و درمان در بخش فناوری و بهداشت دانشگاه هاروارد و دانشکده پزشکی هاروارد است.

رکورد زنی حفظ جنین انسان در آزمایشگاه

محققان دانشگاههای کمبریج و راکفلر با همکاری دکتر علی همتی بریوانلو جنین انسان را حدود دو هفته در آزمایشگاه پرورش دادند. این دستاوردی نویدبخش در درمان ناباروری، درمان سلول بنیادی و درک پایه‌ای از چگونگی شکل‌گیری انسان به شمار می‌رود.

بریوانلو مدرک دکترای خود را از دانشگاه برکلی در کالیفرنیا دریافت کرده است.   او جوایز متعددی دریافت کرده از جمله Irma T. Hirschl/ Monique Weill-Caulier Trusts Career Scientist Award و جایزه سیرل اسکولار.

ساخت پنل‌های خورشیدی مطلوب‌تر و تراشه‌های سریع‌تر

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در سان‌دیگو با همکاری ابراهیم فراتی، محقق ایرانی، نخستین دستگاه میکروالکترونیک فاقد نیمه رسانا را در سال ۹۵ ساختند که با لیزر کنترل شده و از الکترون‌های آزاد استفاده می‌کند. این دستاورد می‌تواند به ساخت پنل‌های خورشیدی بهتر و دستگاههای میکروالکترونیک(تراشه) سریع‌تر منجر شود که حامل نیروی بیشتری هستند. ابراهیم فراتی، فارغ‌التحصیل دانشگاه علم وصنعت ایران و محقق دانشگاه کالیفرنیا در سان‌دیگو است.

نخستین سیستم جراحی دارای حس لامسه در جهان

محققان دانشگاه دیکین استرالیا با همکاری محسن مرادی دالوند محقق ایرانی دانشگاه هاروارد و موسسه سیستم‌های هوشمند تحقیقات و نوآوری (ICERI) موفق به ساخت نخستین سیستم جراحی رباتیک جهان شده‌اند که می‌تواند حس لمس را در زمان انجام جراحی لاپاراسکوپی  با استفاده از یک رایانه به جراحان ارائه کند. دالوند، محقق مهمان دانشگاه هاروارد و محقق ارشد پروژه اظهار کرد بازخورد لمسی باعث ارتقای ایمنی شده و اجرای مطمئن‌تر مانورها و تشخیص‌های خاص را ممکن می‌سازد.

ابداع روش نوین پرورش سویه مخمرها با صفات دلخواه

سعید کابلی محقق ایرانی با همکاری دانشمندانی از دانشگاه اوساکای ژاپن تکنیک ابداعی برای ایجاد برش‌های همزمان در کروموزوم ارائه کردند که با استفاده از این روش می‌توان سویه‌های جدید مخمر با صفات دلخواه برای صنایع دارویی و غذایی تولید کردند. کابلی دانش‌آموخته و محقق پسادکتری ایرانی دپارتمان بیوتکنولوژی دانشگاه اوساکای ژاپن است.

استاد ایرانی عضو انجمن سلطنتی کانادا شد

پروفسور پورنگ ابوالمعصومی، استاد مهندسی برق و رایانه دانشگاه بریتیش کلمبیا به عضویت انجمن سلطنتی کانادا درآمد. او برای قدردانی از تحقیقات پیشگامانه‌اش در تصویربرداری پزشکی به عضویت هیات علمی کالج پژوهشگران، هنرمندان و دانشمندان جدید دعوت شده است. ریاست این کالج را دکتر «علیداد امیرفضلی» در اختیار دارد که یکی از اساتید برتر دانشگاههای کاناداست. فعالیت پروفسور ابوالمعصومی در این حوزه باعث شد این فناوری جدید وارد صنعت بهداشت و درمان شود. هزاران بیمار سرطانی اکنون بطور مستقیم از تکنیک‌های تحلیل تصویر وی بهرمند می‌شوند. دانشمندان در سراسر جهان نیز از روش‌های تصویربرداری فراصوت این دانشمند ایرانی برای انجام اکتشافات جدید استفاده می‌کنند.

تولید لباس هوشمند

بهناز فرهی، دانش آموخته دانشگاه کالیفرنیا جنوبی آمریکا در رشته معماری و طراحی، لباس هوشمندی را ساخته که به محیط اطراف کاربر واکنش نشان می دهد. او لباس سه بعدی را طراحی کرده که از آن بعنوان نسل آینده پوشش افراد یاد می شود. در داخل این لباس دوربین و حسگرهایی تعبیه شده اند که با خیره شدن افراد دیگر به شخص کاربر با توجه به سن و جنسیت آنها، لباس هوشمند شروع به نشان دادن واکنش و به نوعی کاربر را نسبت به این مسئله مطلع می کند.  

ساخت کوچکترین ترانزیستور جهان

علی جاوه‌ای، دانشمند ایرانی دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و همکارانش با استفاده از نانولوله‌های کربنی و روان‌ساز موتور موفق به ساخت کوچکترین ترانزیستور جهان شد. اندازه ترانزیستورها از اهمیت بسیار زیادی در ارتقای فناوری رایانه برخوردار  است. ترانزیستورهای سیلیکونی کوچکتر دارای قدرت محاسباتی بیشتری هستند و پردازشگرها را سریع‌تر و کارآمدتر می‌سازند.

درمان فلج  حرکتی با فناوری محقق ایرانی

دکتر علی رضایی محقق دانشگاه اوهایو آمریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی، تراشه ای کامیپوتری را در قسمتی از مغز یک جوان ۲۴ ساله که به دلیل شیرجه دچار قطع نخاع شده بود، قرار داد و با نتایج شگفت آوری روبرو شد.  بعد از گذشت تقریبا دو سال از آن عمل پیوند تراشه در مغز، دکتر رضایی با پیشرفت حرکتی قابل توجهی در شخص بیمار روبرو شد. این تراشه به یک رایانه متصل است و زمانیکه شخص در مورد حرکت دادن دست خود فکر می کند، الگوریتم های کامپیوتر تفکرات او را رمزگشایی می کنند و آنها را به پالس های الکتریکی که بر روی آستین او تعبیه شده است ترجمه می کند و می تواند عضلات دست خود را حرکت دهد. اکنون با بکارگیری فناوری ذهن این شخص می تواند بازی های کامپیوتری انجام دهد، شیشه بطری را بالا بگیرد و تلفن را بردارد.

در این گزارش سعی شده بود خبرسازترین جریانات علمی که توسط محققان ایرانی خارج از کشور رقم خورده منتشر شود.

نظرات (0) کلیک ها: 712
پرینت

قرارگاه خاتم ۱۸ هزار تخت بیمارستانی راه اندازی می کند

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار دنیای علم و سلامت

سردار  عبداللهی در مراسم امضای تفاهم نامه با وزیر بهداشت در خصوص ایجاد ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی در استان لرستان، به سابقه بیش از ۲۷ ساله قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در سازندگی کشور اشاره کرد و گفت: لازم است تا از وزیر بهداشت به دلیل توجه به نقاط محرومی مانند استان لرستان قدردانی کنم.

وی، ایجاد ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی در استان لرستان را حاصل تدبیر وزیر بهداشت دانست و گفت: چندین جلسه طی ماه های گذشته با دکتر هاشمی داشتیم و در این جلسات مقرر شد قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به کمک حوزه سلامت بیاید و توافق کردیم تا ۱۸ هزار تخت را در سراسر کشور ایجاد کنیم و ساخت آنها نیز بر اساس اولویت های مشخص شده از سوی وزارت بهداشت باشد.

سردار عبداللهی در خصوص تامین منابع این پروژه ها نیز خاطر نشان کرد: بخشی از این تأمین به صورت نقدی و بخشی دیگر از طریق واگذاری املاک وزارت بهداشت به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء محقق می شود و در استانهایی مانند خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، فارس و تهران زمین ها  تحویل شده و در بسیاری از آنها ساخت این مراکز آغاز شده است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء گفت: از زمانی که جهاد سازندگی در روستا ها حضور ندارند روستاها به دست فراموشی سپرده شدند و در همه زمینه ها مشکلات زیادی دارند و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار پروژه محرومیت زدایی در کشور دارد که حدود ۷۰۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان مربوط به استان لرستان است.

وی، آمادگی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء برای ساخت مراکز بهداشتی و درمانی در روستاهای استان لرستان را اعلام کرد و گفت: در بازه زمانی بسیار کوتاه می توانیم این مراکز را آماده بهره برداری کنیم و بخشی از هزینه های این پروژه ها را به عنوان کمک و هدیه به مردم لرستان، تقبل کردیم.

سردار عبداللهی از سازندگی به عنوان یکی از نیازهای مبرم و اساسی کشور یاد کرد و گفت: لازم است تا زیر ساخت های لازم در کشور ایجاد شود تا مشکلات مردم به کمترین حد ممکن برسد.

وی  با بیان اینکه روستاها حق بسیار بزرگی به گردن ما دارند، افزود: روستاها محل تأمین تمام نیازمندی های کشور از جمله محصولات دامی و کشاورزی هستند و برای تحقق اقتصاد مقاومتی مورد تأکید مقام معظم رهبری باید در سطح روستاها کار کنیم و در صورت آبادی و ایجاد اشتغال در روستا شاهد مشکلات شهری مانند ترافیک نخواهیم بود.

نظرات (0) کلیک ها: 1161
پرینت

زمان ثبت نام آزمون دستیاری پزشکی/ برگزاری آزمون در اردیبهشت ۹۵

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار دنیای علم و سلامت

ثبت نام چهل و سومین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی آغاز شد و داوطلبان تا ساعت ۲۴ چهارشنبه ۷ بهمن ۹۴ فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، شرایط  و چگونگی شرکت در آزمون چهل و سومین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی sanjeshp.ir به نشانی قرار دارد.زمان ارسال مدارک سهمیه ها متعاقبا اعلام خواهد شد. شرایط لازم برای پذیرش دستیار شامل تایید صلاحیت عمومی طبق ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی، داشتن مدرک یا گواهینامه فارغ التحصیلی در رشته دکتری پزشکی عمومی  و داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافی برای آقایان است.همچنین موفقیت در آزمون سنجش صلاحیت بالینی پایان دوره پزشکی عمومی (مختص فارغ‌التحصیلان بهمن ماه سال ۱۳۹۴ و بعد از آن) از دیگر شرایط شرکت در آزمون است.تائید صلاحیت رفتار حرفه ای توسط دانشگاه محل تحصیل (که بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده به دانشگاهها، صادر خواهد شد.) و سلامت جسمی و روانی متناسب با رشته انتخابی و فقدان بیماری موثر حرفه ای نیز از دیگر شرایط ثبت نام است.به گزارش مهر، ارائه معافیت از خدمات قانونی و یا گواهی اتمام خدمات قانونی (خدمت نظام وظیفه عمومی، خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پیراپزشكان، پیام آوران بهداشت (تا پایان شهریورماه ۹۵ باستثناء تبصره های اعلام شده.) الزامی است.عدم اشتغال به تحصیل داوطلب در یکی از رشته های تخصصی پزشکی، Ph.D، کارشناسی ارشد و همچنین نداشتن مدرک تخصصی پزشکی بالینی و نداشتن نقص عضو و یا بیماری مؤثر حرفه ای بر حسب رشته از دیگر شرایط اعلام شده برای ثبت نام است.هزینه ثبت نام در این آزمون ۷۰۰ هزار ريال (۷۰ هزار تومان) است که داوطلبان می توانند آن را به صورت اینترنتی پرداخت کرده و کد پرداخت را دریافت کنند.چهل و سومین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی در روز ۹ اردیبهشت ۹۴ بر گزار می شود.

نظرات (0) کلیک ها: 1292
پرینت

امضاء توافق نامه بین وزراء بهداشت و دفاع

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار دنیای علم و سلامت

در راستای افزایش سهم سلامت و برخورداری آحاد جامعه از خدمات فوق و به منظور ایجاد پوشش فراگیر و قابل دسترس در تمامی نقاط کشور و همچنین طراحی ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های فنی، تخصصی و مالی صاحبان سرمایه،  توافقنامه‌ای میان سید حسن هاشمی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به منظور سرمایه‌گذاری مشترک برای احداث، تجهیز و بهره‌برداری مراکز تشخیصی و درمانی سرطان به امضا رسید.

اجرای این توافقنامه از طریق تاسیس شرکت مشترک میان شرکت آوا پزشک به نمایندگی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شرکت‌های معرفی شده ازطرف شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به نمایندگی از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام خواهد شد.

گفتنی است شهرهای تهران، اصفهان، مشهد و ساری برای احداث مراکز فوق تعیین شده‌اند .

سردار حسین دهقان وزیر دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح در حاشیه امضای این توافقنامه طی سخنانی با بیان اینکه وزارت دفاع و بهداشت با امضای این توافق نامه گام بلندی برای ارتقای سطح  فناوری در حوزه‌های  بهداشت،درمان و ایجاد فضای  خدمت رسانی سطح  بالا و متفاوت از گذشته برداشته‌اند، گفت: تمام تلاش دو وزارتخانه این است که با تعامل، همکاری، نگاه مشترک و عزم و اراده‌ای که وجود دارد ، تا پایان دوره دولت یازدهم، در این راه گام‌های اساسی را برداریم و مردم کشورمان را از سفر به کشورهای خارجی برای درمان و دریافت خدمات پزشکی بی‌نیاز کنیم.

وزیر دفاع افزود: در سطح ملی اقداماتی شروع شده  و عنایت خاصی را وزیر بهداشت به این حوزه دارند. ما هم به دلیل نگاهی که در سطح ملی داریم به آن معنا که در برنامه‌های توسعه ملی آنجایی که می‌توانیم ورود کنیم؛ برنامه‌هایی از این قبیل را در دستور کار خود قرار داده‌ایم. این دیدگاه مشترکی را ایجاد کرد تا همکاری‌های مشترکی نیز شکل بگیرد.

سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز طی سخنانی گفت: امروز توانستیم حاصل تلاش شش ماه گذشته همکاران دو وزارتخانه را در بخش اقتصادی به نتیجه برسانیم که انشاالله در گام اول مراکز جامع خدمات به بیماران سرطانی در 4 استان ایجاد خواهیم کرد تا از این طریق زمینه را برای بهره برداری از آخرین تکنولوژی در  زمینه تشخیص و درمان سرطان را فراهم کنیم.

وی افزود: در آینده‌ای نزدیک عملیات اجرایی را  با سرمایه گذاری مشترک شروع خواهیم کرد و طبعا تجهیزات مورد نیاز را هم خواهند آورد و نیروی انسانی را نیز ما تامین می‌کنیم. البته 81 درصد با شرکت‌های  وابسته به وزارت دفاع و 19 درصد شرکت‌های وابسته به وزارت بهداشت که امیدوارم هستیم این مسیر را ارتقاء بخشیم.
 
نظرات (0) کلیک ها: 1236

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000