پرینت

عکس دیده نشده از سردار قاسم سلیمانی و فرمانده مهندسی نیروی قدس سپاه

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در شهدا

عکس دیده نشده از سردار قاسم سلیمانی و سردار شهید عزیز الماسی، فرمانده مهندسی نیروی قدس سپاه و از فرمانده هان بنیانگذار نیروی قدس، تابستان ۶۹

quds-almasi-soleimani-tmubasij.ir

 

سردار شهید عزیز الماسی یکی از بنیانگذاران گمنام شاخه برون مرزی سپاه پاسداران  بود که پس از پایان جنگ تحمیلی روح بزرگش آرام نگرفت و به کمک مردم مظلوم لبنان شتافت. نام و یاد این شهید عزیز قطعاً برای مردم مظلوم لبنان به یاد ماندنی خواهد بود.

عقیده داشت تا زنده ایم باید به مردم خدمت کنیم، باید فرامین و وصایای امام را انجام دهیم. حالا مکان و زمان چه باشد مهم نبود. هر موقع که کار به او محول می شد با توکل بر خدا دور از امورات آزاد و فارغ می رفت هر کجا باشد، ایران باشد، بوسنی باشد، جبهه های گرم جنوب باشد یا کوهستان های سرد کولاکی کردستان، آنجا که دوست و دشمن در هم ادغام بودند باشد، آب باشد، خاک باشد یا در آتش چاه های نفت فرقی نمی کرد و در پی فرمان مقتدایش خمینی کبیر (ره) که می فرمودند تا وقتی که ظلم وبیداد در جهان هست نباید از پای بنشینیم در جهت بسط گسترش فعالیتهای انقلابی سپاه قدس سه مسئولیت را پیگیری میکرد اول اموزش نیروهای حزب الله لبنان را که در شهرستان امیدیه انجام میشد .

دومین مسئولیت وی ساخت کانال های حزب الله در لبنان بود یکی از دوستان میگوید در بین مردم مظلوم لبنان در شهر بعلبک توفیق همراهی با ایشان را داشتم و زمانی که شهید الماسی از برنامه های خود در رابطه با مردم آن دیار سخن می گفت مطلع شدم بطوری که بنده وقتی با ایشان در خیابان ها و حتی کوچه های تنگ و باریک شهر و روستاهای بعلبک قدم می زدم احساس غربت نمی کردم و با آشنایی هایی که شهید عزیز الماسی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آنجا و همچنین کوچه و پس کوچه های آنجا داشت خود را در سرزمین آبا و اجدادی خود می دیدم و این برای بنده بسیار شیرین و فراموش ناشدنی می باشد.

  اما وظیفه سومی که سردار شهید الماسی پیگیری میکرد که مهمترین وظیفه این مجاهد بزرگ سپاه اسلام  در دهه هفتاد بود کسب منابع مالی برای ساماندهی فعالیتهای گسترده تر در حمایت از مسلمانان مظلوم در تمام نقاط جهان بود که به همین منظور شهید بزرگوار عزیز الماسی تیمی خبره از بچه های سپاه را برای مهار چاههای نفت با استفاده از شیوه انفجار و به وجود امدن خلا در اطراف چاه های نفتی آتش گرفته را ساماندهی میکند و در قالب نیروهای وزارت نفت به کشور کویت میرود و مبادرت به خاموش کردن  چاهای مشتعل نفتی انجامید  به گونه ای مدرن این کار را به همراه تیمش انجام میدهد که مسئول یک شرکت خارجی که غافل هست این مردان از فرماندهان سپاه و بخصوص نیروی قدس هستند به شهید الماسی پیشنهاد هنگفت همکاری با شرکت مطبوعش میدهد سپس این شهید بزرگوار پس از بازگشت از کویت با پولهایی که ازدولت کویت دریافت کرده است عازم لبنان میشود تا در سال ۷۱ چاه شماره ۵۰ نفتی اهواز را منافقین به اتش میکشند که دوباره این مرد خستگی ناپذیر جهاد و سرباز خمینی به ایران میاید با بسیج امکانات سپاه نقش مهمی در مهار فوران این چاه به عنوان یکی از بی نظیرترین عملیات های مهار فوران چاه های نفت، در کنار دلاورمردان صنعت نفت داشت.فوران چاه شماره ۵۰ اهواز با خروج۷۰ هزار بشکه نفت، ۱۱۰ متر ارتفاع شعله آتش ، ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد حرارت محیط و بیش از ۳ هزار پوند بر اینچ مربع فشار، یکی از نادرترین حوادث به وقوع پیوسته برای چاه های نفت و گاز در دنیا بود. این چاه در ۲۵ بهمن ۱۳۷۱ دچار انفجار و عملیات اطفاء حریق چاه از ۲۶ بهمن و تنها چند ساعت پس از شعله ور شدن آن آغاز شد. مهار این چاه ۴۵ روز به طول انجامید و شهید الماسی در جریان مهار آتش این چاه نفتی در ۱۷ اسفند ۱۳۷۱ به درجه رفیع شهادت نائل آمد و روح بزرگش به لقاء معبودش شتافت . امروز وقتی جنایات استکبارعلیه مسلمانان بی دفاع را  میبینم  دلم میگرد وبا دیدن عکسهایش گاهی ارام میشوم و حسرت میخورم وقتی به چشمهایش نگاه میکنم انگار هزار حرف نگفته دارد که اگر این مردان بزرگ امروز بودند آیا اوضاع همین گونه بود.

توصیف سردار شهید الماسی از زبان سردار سرلشکر قاسم سلیمانی

از خصوصیت بارز اخلاقی برادر شهید الماسی میتوان به این نکته اشاره کرد که وی مردی بزرگوار ولی در عین حال فوق العاده متواضع بود وهمیشه سعی میکرد وظایفی را که چه در جنگ و چه بعد از جنگ وی داده میشود به نحو احسن انجام دهد وبخصوص در دوران جنگ از توان فکری و جسمی بالایی بر خوردار بود به طوری که وقتی برای اولین بار به لشکر ما آمد و در جلسات طرح و عملیاتمان شرکت نمود طرحهای عملیاتی جالبی ارائه میکرد وما به ذکاوت ایشان پی بردیم و از طرحهای عملیاتی ایشان استفاده میکردیم و وقتی شهید الماسی در لشکر ما خدمت میکرد فرماندهی محور عملیاتی را به وی سپردیم که در عملیاتهای کربلای ۴و۵ شجاعت وی را لمس کردیم و همیشه چه قبل و چه بعد از عملیاتها مشغول ساماندهی گردانها بو  وبا نیروها مانند پدر وبرادری دلسوز رفتار میکرد و اگر در جمعی میایستاد متواضع ترین آن جمع بود. وقتی محل کارم به تهران آمد و دیدم یکی از شهرکهای سپاه را به نام آن شهید بزرگوار گذاشته اند اصلا باور نمیکردم کسی حتی شهید را به خاطر تواضعی که داشت به نامش بشناسد و واقعا شگفت زده شدم .واقعا لازم است که نسل جوان با اسطوره های ایران اسلامی آشنا شوند و راه آن حماسه سازان میهنمان را الگوی خود قرار دهند. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000