پرینت

نقش شهیداحمدکاظمی در تامین امنیت و اقتدار کشور

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در شهدا

از زمان تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکنون در هر زمینه ای که نظام نوپای جمهوری اسلامی با مشکل مواجه شده یا مورد تهدید قرار گرفته، سپاه وارد شده و مأموریتش را به بهترین شکل ممکن انجام داده است،
 در حال حاضر هم این نهاد انقلابی از هر جهت آماده دفاع از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن می باشد و با وجود آن، نظام جمهوری اسلامی ایران از هیچ تهدید داخلی و خارجی ترسی به خود راه نمی دهد. در واقع، با وجود سپاه و بسیج، نظام جمهوری اسلامی بیمه شده است و آینده آن نیز روشن و مشخص می باشد؛ زیرا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از نظر سازمانی، فناوری، تجهیزات نظامی، اطلاعاتی، امنیتی و نیروی انسانی دارای بهترین وضعیت ممکن می باشد. علاوه بر آن نیروهای سپاه از نظر معنوی، اعتقادی روحیه ایثار، فداکاری و شهادت طلبی نیز سرآمد تمام ارتش های جهان می باشند و همین ویژگی است که آن را با دیگر ارتش های جهان متمایز می کند.

نقش شهیداحمدکاظمی در تامین امنیت و اقتدار کشور

شهیدسرافرازحاج احمدکاظمی ازجمله پاسدارانی بود که باتکیه برقدرت معنوی وارزش های اسلامی ازابتدای ورود به سپاه ومبارزات انقلابی خوددرراستای ایجادوحفظ امنیت کشوراقدامات مهمی انجام دادوسرانجام به آرزوی همیشگی خود که شهادت درراه اسلام ومهین بودرسید.

حفظ امنیت کشوروظیفه ذاتی سپاه


سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نخستين روزهای پيروزی انقلاب در سال 1357 بنا به فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی تشکیل شد.
 دردوم اردیبهشت سال 1358 ،حضرت امام خمینی (ره)طی فرمانی به شورای انقلاب رسما تاسیس اين نهاد مقدس را اعلام كردند و شورای انقلاب با تأسيس "شورای فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی" گامی اساسی در جهت سازماندهی اين نهاد برداشت. مجلس خبرگان بررسی قانون اساسی نیز در تاريخ 30 مهر 1358 با توجه و تأكيد بر نقش سپاه پاسداران، بر تداوم اين نقش در اصل يكصد و پنجاهم، صحه گذارد و سپاه پاسداران را در قانون اساسی جايگاه ويژه‌ای بخشيد.
 هدف اصلی از تشکیل چنین نهاد مقدسی در واقع صیانت از آرمان‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران بود. در مقدس بودن این نهاد همین بس که به فرمان امام امت تشکیل و ایشان بعدها در وصف آن فرمودند "اگر سپاه نبود کشور هم نبود"
 از خدمات بی‌شمار سپاه پاسداران به کشور می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1 -نقش سپاه در امنيت ملی و مقابله با جريان‌های برانداز 
 به عنوان مثال، سازمان منافقين ـكه در پوشش انقلابی‌گری، موفق به جذب جوانان بسياری شده بودـ با اعلام فاز نظامی در برخورد با جمهوری اسلامی و ترور شخصيت‌های بزرگی چون شهيد "بهشتی" و 72 تن شهدای هفتم تير و شهيد "رجایی" و "باهنر" به معضلی بزرگ برای نظام تبديل شده بود که با همت پاسداران و همكاری اطلاعاتی مردم، خانه‌های تيمی آنان شناسایی و با شجاعت كم‌نظير پاسداران انقلاب اسلامی متلاشی شدند و فتنه بزرگ منافقين از فضای جامعه اسلامی رخت بر بست. در برخورد با گروه "فرقان" یا "حزب توده" نیز سپاه پاسداران بیشترین تأثیرات را داشت .

2-حفاظت از شخصيت‌ها، بعد از ترور سال‌های 58-62
 پس از ترورهای سال‌های اولیه انقلاب، این سپاه بود که وظیفه حفاظت از شخصیت‌ها و مقامات کشوری را بر عهده گرفت و تا کنون نیز به خوبی از عهده آن بر آمده است

3-نقش سپاه در جنگ تحميلی و دفع تجاوز

سپاه پاسداران در عرصه دفاع مقدس با توجه به در اختيار داشتن نيروهای مردمی به‌ويژه در قالب "بسيج" توانست نقش ويژه‌ای را به عهده بگيرد و به اعتراف دشمنان از لحاظ روحی و عملياتی، پشت دشمن را بلرزاند و نامش، هزيمت روحی و روانی در دشمنان ايجاد كند.
 مقام معظم رهبری در تبيين نقش سپاه در دفاع مقدس می‌فرمايند: «سپاه پاسداران در سايه‌ روحيه‌ انقلابی و معنويتی كه از سرچشمه جوشان دل منور و روح مصفای آن امام عارفان و قدوه صالحان پيوسته می¬جوشيد و بيش از همه، جوانان رزمنده و خالص سپاه و بسيج را سيراب مي‌كرد، توانست نقش تعيين‌كننده‌ای را در دفع حمله ايادی استكبار به جمهوری اسلامی ايفا كند و در كنار ارتش و با به كارگيری بسيج مردمی، درس تلخی به دشمنان اسلام بدهد و حفظ و استمرار نظام جمهوری اسلامی را تضمين كند.

نقش شهیداحمدکاظمی در تامین امنیت و اقتدار کشور

4-نقش سپاه در فناوري‌های نظامي و توانمندي‌های دفاعی
 مانند ساخت ناوچه های جنگی، ساخت اسكله‌ها و بنادر و ساير سازه‌های دريایی موردنياز ناوگان دريایی، طراحی و ساخت انواع قايق‌های سبك تهاجمی و غیره

5-نقش سپاه در بازسازی و سازندگی كشور

 پس از پايان پيروزمندانه دفاع مقدس، رهبر معظم انقلاب اسلامی، سپاه را به شركت در بازسازی و سازندگی كشور و استفاده از تجربيات هشت سال دفاع مقدس و قراردادن توانمندی‌های مهندسی خود به ملت ايران، فرمان دادند.
 در همين راستا، سپاه طرح‌هاي كلاني را در سطح كشور به عهده گرفت كه بعضا جزء طرح‌های ملی محسوب شده و در منطقه بی¬نظير يا كم‌نظير می¬باشد. 

عوامل مؤثر در ايجاد امنيت ملي 
ملاحظات و عوامل موثر متعددي در برقراري امنيت ملي كشورها دخالت دارند، كه مي توان آنها را در دو بعد (امنيت ملي در مقابل تهديدات خارجي) و (امنيت ملي در مواجهه با تهديدات داخلي) تقسيم بندي نمود
الف:عوامل مؤثر بر امنيت ملي در مقابل تهديدات خارجي 
1-قدرت زير ساختهاي داخلي و يا به عبارت ديگر ميزان پتانسيل مولفه هاي قدرت ملي 
2-قدرت و ظرفيت بازدارندگي موثر 
3-توانايي در ايجاد قدرت مكمل از طريق مشاركت در پيمانهاي منطقه اي و يا اتحادهاي نظامي 
4-منافع امنيتي مشترك با ساير قدرتها 
5-منافع اقتصادي و سياسي مشترك با ساير دولتها 
6-وجود يك تاريخ نظامي درخشان (اجراء جنگهاي موفق به ويژه درگذشته نزديك 
7-ميزان توانائي در هدايت و مديريت بحرانها 
8-موقعيت جغرافيايي و ژئوپوليتك مناسب 
9-توانايي نظامهاي امنيت جمعي در كنترل ناامني

نقش شهیداحمدکاظمی در تامین امنیت و اقتدار کشور

ب:عوامل موثر بر امنيت ملي در مقابل تهديدات داخلي 

1-وحدت ملي و اعتقادي 
2-اعتماد متقابل ملت و رهبري 
3-وجود مشروعيت نظام حاكم نزد افكار عمومي 
4-اقتدار نظام در اعماق قانون 
5-توانائي نظام در هدايت و مهار بحرانهاي داخلي 
6-عدم وجود نيروهاي گريز از مركز 
7-توسعه پايدار 
8-سلامت سيستم اقتصادي و اداري كشور 
9-تاثير ناپذيري فرهنگ بومي از نفوذ عوامل فرهنگي بيگانه 

نقش سپاه در امنيت ملي در مقابله با تهديدات 
يكي از انواع چالشهايي كه نظام جمهوري اسلامي ايران با آن روبرو بوده و خواهد بود، تلاش دشمن در ايجاد بحران داخلي است. البته همواره خطرناكترين شكل تهديد، تركيب يك تهديد خارجي با عوامل بحران زاي داخلي است كه ابعاد جدال را وسعت مي بخشد. از آغاز پيروزي انقلاب تاكنون حوادث مهم و اتفاقات داخلي گسترده اي به وقوع پيوسته است . حوادثي نظير شورشهاي خلق عرب در خوزستان ، حوادث كردستان، آمل، گنبد، سيستان و بلوچستان ، پديده ترور توسط منافقين، حادثه 30 خرداد سال 60، انفجار دفتر حزب جمهوري اسلامي ، شهادت رهبران و مسئولان نظام، هواپيما ربايي و حوادثي كه طي سالهاي اخير در بعضي از شهرهاي كشور رخ داد، همگي زنجيره به هم پيوسته توطئه ها و بحرانهايي بوده است كه به منظور براندازي و تضعيف نظام جمهوري اسلامي ايران هدايت شده اند. 
نكته مهم اين است كه اين حوادث با يك جنگ وسيع خارجي توام بوده و دقيقاً هنگامي اتفاق افتاده اند كه نظام در حال شكل دهي بنيادها و پايه هاي حاكميت و اقتدار خويش بوده و مسئولان آن در برخورد با چنين بحرانهايي تجربه كافي نداشته اند. اما با عنايت خداوند بزرگ و رهبريهاي الهي حضرت امام و با حضور نسل مؤمن و فداكار انقلاب در صحنه هاي مختلف تمام بحرانها يكي پس از ديگري خنثي و كنترل شده اند و حاصل آن وجود رهبران، دولت و ملتي مجرب، نيرومند و آبديده و پيدايش نيروهاي مسلحي مطمئن مي باشد كه اكنون براي هر حادثه تدبير و استراتژي مشخصي دارند
نقش سپاه در كنترل و مهار بحرانهاي داخلي بسيار وسيع و گسترده است . حضور موفق سپاه در كردستان و اعاده امنيت پايدار در اين منطقه حساس و استمرار اين نقش تا به امروز، كنترل ناامني در سيستان و بلوچستان وشمال غرب کشور، برقراري امنيت در جهت ايجاد توسعه پايدار و محروميت زدايي در اين بخش وسيع از كشور و استمرار اين نقش حياتي تاكنون، نقش منحصر به فرد سپاه در حفاظت از شخصيتهاي انقلاب و سركوب گروهكهاي محارب، خنثي سازي توطئه هاي هواپيما ربايي، حفاظت از اماكن حساس انقلاب و حفاظت از استوانه و ركن متين انقلاب يعني رهبري و ولايت امر مسلمين همگي نشان دهنده سهم اين نهاد در بهبود امنيت داخلي جامعه اسلامي ايران مي باشد
موضوع اساسي ديگري كه در امنيت ملي كشور نقش آفرين است مسئله توسعه و رابطه آن با امنيت مي باشد. توسعه اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي يكي از عوامل اساسي رفع نارضايتيهاي اجتماعي است. نارضايتيهايي كه در صورت وسعت يافتن مي تواند تهديدي جدي براي امنيت كشور و نظام به حساب آيد. اما توسعه به دليل ماهيت امنيت زاي آن كه اعتماد ملت نسبت به عملكرد دولت را بدنبال دارد و موجب تقويت پايه هاي مشروعيت نظام مي گردد، همواره مورد تهاجم و هدف عوامل ضدانقلاب داخلي مي باشد. بنابراين، ايجاد توسعه مستلزم برقراري امنيت است، زيرا در مناطق در حال توسعه به ويژه مناطق محروم كه زمينه پيدايش نيروهاي گريز از مركز قوي است، اگر امنيت فيزيكي برقرار نگردد امكان توسعه نيز وجود ندارد. بنابراين، يكي از الزامات و نيازمندي هاي توسعه وجود محيط امن است كه سپاه در ايجاد چنين محيطي نقش اصلي و اساسي را به عهده دارد. هم اينك حضور سپاه در كردستان و سيستان و بلوچستان موجبات فراهم آمدن شرايطي شده است كه تحت تاثير آن نيروهاي مؤمن و پرچمداران توسعه مي توانند با اطمينان خاطر به اجراء طرح هاي توسعه كشور بپردازند.

نقش شهیداحمدکاظمی در تامین امنیت و اقتدار کشور

اقتدار و امنیت ملی درگرو ایثارگری های سپاه


الف- نقش سپاه در حل و فصل بحرانهای قومیتی محلی و ملی
پراکندگیهای قومی، نژادی، زبانی، فرهنگی و مذهبی مختلفی که در سرزمین ایران از زمانهای دور وجود داشته و دارد، همیشه بهانه مناسبی برای سوء استفاده دشمنان ملت ایران بوده است. بخصوص زمانی که حکومت مرکزی بنا به دلائلی آن قدرت و اقتدار لازم را ندارد، این مسأله تشدید می شود. با پیروزی انقلاب اسلامی و فروپاشی رژیم شاه، ایران از نظر نظامی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی. دچار مشکل اساسی شد؛ چرا که نهادهای نظامی و امنیتی باقی مانده از رژیم پیشین نه توان گذشته را داشتند و نه قابل اعتماد بودند و هنوز هیچ سازمان نظامی، اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی قابل اعتنایی نیز تشکیل نشده بود. به همین دلیل، احزاب و گروهکهای وابسته به بیگانه از این موقعیت بی ثبات و هرج و مرج گونه کشور، سوء استفاده کردند. آنها با تحریک دشمنان ایران و انقلاب اسلامی، بعضی از این قومیتها را برای تجزیه کشور تحریک و آنها را دعوت به شورش و قیام مسلحانه کردند، که در این بخش از مقاله به آنها اشاره کرده و نقش سپاه در آرام کردن و حل و فصل آنها اشاره خواهد شد.
1-کردستان و غائله ضد انقلاب
2-خوزستان و گروه خلق عرب
3-آذربایجان، حزب خلق مسلمان و شریعتمداری

ب-نقش سپاه در سرکوب کودتاها و گروههای ضد انقلاب
تجربه تلخ شکست آمریکا در ویتنام و پیامدهای منفی بین المللی، منطقه ای و داخلی آن برای دولتمردان این کشور، آنها را مجاب کرده بود که حمله مستقیم نظامی به ایران دارای عواقب فاجعه آمیزی خواهد بود. زیرا از یک سو امام خمینی(ره) از جایگاه و پایگاه بسیار عمیق اجتماعی و مردمی برخوردار بود و از سوی دیگر، زمین گیر شدن شوروی سابق در این زمان در باتلاق افغانستان در برابر دیدگان دولتمردان امریکایی قرار داشت. به همین دلیل، این کشور پس از شکست نظامی به طبس در بهار سال 1359، طرح و اجرای کودتای نظامی را در دستور کار خود قرار داد.
دولت امریکا تصور می کرد که بتواند با طراحی یک کودتا جمهوری اسلامی را سرنگون کند و افراد مورد نظر خود را دوباره بر سر کار آورد و شکافی را که در نظام امنیتی اش در منطقه با سقوط شاه به وجود آمده بود، ترمیم کند و ایران کماکان حافظ منافع غرب در خاورمیانه و خلیج فارس باقی بماند. به همین دلیل چندین کودتا به وسیله افراد مختلفی طراحی شد که همه آنها در نطفه خفه شدند که به چند مورد آن اشاره خواهد شد.
1-سرکوب کودتای نوژه
2-سرکوب طرح براندازی قطب زاده
3-سرکوب کودتای حزب توده

ج-نقش سپاه در سرکوب گروههای ضد انقلاب و معاند

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علاوه بر سرکوب گروههای تجزیه طلب قومی و طرح های کودتا و براندازی، نقش مهمی در سرکوب گروههای ضد انقلاب و معاند، نظام نیز داشته است. این گروهها نیز دست به خشونت و جنگ مسلحانه علیه نظام و یا عملیات تروریستی و ترور شخصیتهای نظام و یا هر دو دست زدند و در صدد نابودی نظام جمهوری اسلامی ایران بر آمدند که به چند مورد مهم آنها اشاره می شود.
1-سرکوب گروه فرقان
2-سرکوب سازمان مجاهدین خلق (منافقین)
د-نقش سپاه در هشت سال دفاع مقدس
شکست توطئه های کودتای نظامی و بحرانهای قومیتی و براندازی و ترور علیه جمهوری اسلامی باعث شد که دولتمردان آمریکایی به راه حل نظامی روی بیاورند. به همین دلیل، صدام حسین به دلیل مسائلی که از قبل با ایران داشت، گزینه مناسب برای این کار بود. ارتش عراق در 31 شهریور 1359، تجاوز گسترده خود را از زمین، هوا و دریا علیه ایران آغاز کرد. این در حالی بود که نظام نوپای جمهوری اسلامی هنوز بحرانهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در داخل را پشت سر نگذاشته بود، از بیرون هم مورد خشم و تجاوز قرار گرفت و از این به بعد باید در دو جبهه داخلی و خارجی با دشمنان خود مبارزه می کرد.
امام خمینی(ره) با آغاز حمله صدام به ایران، بی درنگ فرمان مقاومت را صادر کرد و در مورد نقش آمریکا در شروع جنگ فرمودند:امریکا عراق را وادار نموده است خون جوانان ما را بریزد... بدانید که ما با عراق جنگی نداریم و مردم عراق پشتیبان انقلاب اسلامی ما هستند. ما با امریکا در ستیزیم و امروز دست امریکا از آستین دولت عراق بیرون آمده است... بارها گفته ام مامور جنگیم و تسلیم برای مسلمانان معنا ندارد.(صحیفه نور، ج 13، ص 212 – 213)
در این میان، مهمترین مسأله در هم ریختگی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بود، زیرا ارتش پس از انقلاب اسلامی تا حدودی کارآیی خود را از دست داده بود و نیروهای نظامی انقلابی مانند سپاه و بسیج هنوز به شکل منسجم سازماندهی نشده بودند. ولی با این حال، پس از حدود یکسال و نیم درگیری سپاه با بحرانی های داخلی، کشف و خنثی سازی کودتا و طراحهای براندازی، پاسداران انقلاب اسلامی تا حدودی به تجربه، درک و آگاهی نظامی رسیده بود. به همین دلیل، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراهی بسیج و نیروهای مردمی در کنار ارتش جمهوری اسلامی وارد جنگ شدند. هدف اول در این مرحله از جنگ سد کردن پیشروی دشمن و زمین گیر کردن آن و جلوگیری از اشغال بیشتر خاک جمهوری اسلامی ایران بود. فرمان هشت ماده ای امام خمینی (ره) مبنی بر مقاومت ملت ایران، خطوط اصلی چگونگی اداره امور جنگ، حجت را بر سپاه و بسیج تمام کرد و این دو به طور گسترده وارد عرصه نبرد با دشمن متجاوز شدند.
نقش شهیداحمدکاظمی در تامین امنیت و اقتدار کشور

ابتدا با حضور ابوالحسن بنی صدر به عنوان فرمانده کل قوا و عدم اعتقاد به جنگ مردمی، روند جنگ با مشکل مواجه شد و عملیاتهای کلاسیک طراحی شده در هویزه و محور جاده ماهشهر - آبادان با شکست مواجه گردید؛ زیرا نیروهای مسلح ایران به علت عدم وجود توازن با ارتش عراق در جنگ کلاسیک، توان انجام موفقیت آمیز چنین عملیاتی را نداشتند.
اما پس از عزل بنی صدر و به دست گرفتن فرماندهی جنگ توسط امام خمینی(ره) و طراحی عملیات مشترک توسط فرماندهان ارتش و سپاه، روند جنگ وارد مرحله دیگری شد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با مشارکت در طراحی و عملیاتهای مهمی مانند عملیات حصر آبادان، عملیات طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس و پیروزی چشمگیر در این عملیاتها،اندک اندک، نبض جنگ را به دست گرفت.
پیروزی در این مرحله از جنگ و آزاد سازی تقریباً بیشتر خاک ایران از دشمن بعثی، جنگ وارد مرحله دیگری شد. بعضی معتقد بودند که جنگ پس از آزاد سازی خرمشهر باید به پایان می رسید. اما اشغال بخشهای دیگر از خاک جمهوری اسلامی، ایران از یکسو و عدم اعتماد به صدام از سوی دیگر، ایران را ناچار کرده بود که در این مرحله، روش دیگری را در پیش گیرد تا باقی مانده نقاط اشغالی آزاد شوند. امام خمینی(ره) هم پایان جنگ را مشروط به تنبیه متجاوز و گرفتن غرامت کرده بود. بی گمان، تنبیه متجاوز و گرفتن غرامت، بستگی به این داشت که نیروهای مسلح وارد خاک دشمن شده و بخشی از آن را اشغال کرده تا با بخشهای اشغال شده ایران معاوضه شود. به همین دلیل، عملیاتهای والفجر مقدماتی، والفجر یک و عملیات رمضان در خشکی طراحی شدند، اما منجر به پیروزی قابل اعتنایی نشدند.
بعد از به بن بست رسیدن عملیات در خشکی، سپاه پاسداران دست به ابتکار جدیدی زد و عملیاتهایی در هور، باتلاق و عبور از رودخانه طراحی کرد. عملیات های خیبر و بدر که در جزیره مجنون عراق طراحی و اجرا شدند، در نوع خود بی نظیر بودند. سپس از عملیات والفجر هشت در منطقه شهر استراتژیک فاو توسط سپاه طراحی و اجرا شد. ورود نیروهای سپاه به فاو و عبور از رودخانه خروشان اروند توسط نیروهای سپاه و بسیج تعجب و حیرت همگان را برانگیخت پس از عملیاتهای بزرگ کربلای پنج و حلبچه، قطع نامه 598 شورای امنیت صادر شد. به دنبال تصرف فاو و جزیره مجنون، امام خمینی(ره) قطع نامه 598 را پذیرفت و جنگ به پایان رسید و در کشور به مرزهای بین المللی عقب نشینی کردند. بدین سان، صدام حسین که وعده تصرف ایران را داده بود بدون هیچ نتیجه ای تسلیم خواست جمهوری اسلامی ایران شد و طی نامه ای به رئیس جمهور ایران، تمام شرایط ایران را پذیرفت.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در اردیبهشت 1358 به عنوان یک نیروی محدود برای دفاع از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن تشکیل شده بود، در طول جنگ تحمیلی به یک نیروی نظامی و دفاع نوین تبدیل شد و نیروهای پنج گانه آن شکل گرفت. نیروهای سپاه و بسیج نقش مؤثری در شکست ارتش بعث عراق داشتند و به همراه ارتش جمهوری اسلامی ایران از کیان نظام و کشور دفاع کردند و اجازه ندادند، دشمن به هیچ یک از خواسته های خود برسد.

ه- نقش‌آفرینی در اقتدار منطقه‌ای و توان بازدارندگی دفاعی
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علاوه بر فعالیتهای مذکور در دوران سازندگی، در بسیاری از مأموریت هایی که بنا به ضرورت به آن واگذار شده، به نحو شایسته موفق به انجام آنها شده است. شرکت در آوار برداری و نجات افراد در زلزله های مخوف رودبار و بم از جمله این موارد می باشد. علاوه بر این، سپاه در موارد و حوادث پیش نشده دیگر مثل سیل زدگی، سرما و برف زدگی، طوفان زدگی، واکسیناسیون و ریشه کنی فلج اطفال، امنیت انتخاباتها، مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با قاچاق کالا، ارز، بنزین، نفت، گازوئیل، مبارزه با باندهای سرقت، آدم ربایی، مواد مخدر و... همواره یار و یاور مسئولان اجرایی و مدیران کشور بوده است، حفاظت و حراست از مرزهای کشور و جلوگیری از ورود غیر قانونی بیگانگان و گروههای ضد انقلاب مسلح از جمله دیگر فعالیت های این نهاد انقلابی بوده است. حفاظت از شخصیتهای نظام و امنیت پروازهای هوایی از دیگر مأموریتهای سپاه می باشد که با شجاعت، ایثار و فداکاری در این دو عرصه نیز موفق بوده است.

شهیدکاظمی وقف ارزشهای دینی
سردار شهید سرلشکر پاسدار "احمد کاظمی” در سن‪ ۱۸‬سالگی ، پس از تحصیلات دوره دبیرستان در صف مبارزین و جبهه‌های جنوب لبنان حضور پیدا کرد و مبارزه با استکبار و اشغالگران را آغاز نمود. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌جزو اولین کسانی بود که به سپاه پاسداران پیوسته و از فرماندهان شجاع ، پر انرژی ، مدیر و خلاق بود و به همین دلیل حکم مسوولیت‌های زیادی را از دست مبارک مقام معظم رهبری دریافت کرد. شهید کاظمی‌، با شروع جنگ تحمیلی ، با یک گروه‪ ۵۰‬نفره در جبهه‌های آبادان حضور یافت و مبارزه را با دشمن متجاوز آغاز کرد.

نقش شهیداحمدکاظمی در تامین امنیت و اقتدار کشور

 وی، از همان اول فرماندهی یکی از جبهه‌های آبادان را برعهده گرفت و در عملیات حصر آبادان و در یکی از محورهای عملیات مسوولیت مهمی‌برعهده داشت . وی در پایان جنگ تحمیلی همان گروه ‪۵۰‬نفره روز اول جنگ را تبدیل به یکی از لشکرهای قوی و مهم سپاه کرد و لشکر را با سلاح‌های به غنیمت گرفته شده از عراقی‌ها به یک لشکر زرهی با صدها تانک و نفربر و توپخانه و ماشین آلات ، تحویل نظام داد. وی در راه‌اندازی و شکل‌گیری نیروی زمینی سپاه به عنوان معاون عملیاتی نیروی زمینی سپاه خدمات شایانی داشت. 
سردار کاظمی‌همچنین در سال‪ ۱۳۷۲‬با حضور در منطقه شمال غرب کشور به عنوان فرمانده منطقه شمال غرب حکم فرماندهی را از دست مقام معظم رهبری دریافت کرد . مقام معظم رهبری در همان دوران مسوولیت سردار کاظمی‌در استان اذربایجان غربی و کردستان حضور پیدا کردند و از برقراری امنیت منطقه توسط سردار کاظمی‌تقدیر به عمل اورد . در سال‪ ۱۳۷۹‬حکم فرماندهی نیروی هوایی سپاه را از رهبر معظم انقلاب دریافت کرد و نیروی هوایی را از نظر سازمان ، ساختار و سازماندهی و سازمان موشکی ارتقا داده تا جایی که دشمنان جمهوری اسلامی‌ایران از توانمندی موشکی کشور حیرت زده بودند . وی پس از‪ ۵‬سال خدمت ارزنده در نیروی هوایی سپاه ، در سال ۱۳۸۴‬حکم فرماندهی نیروی زمینی سپاه را از مقام معظم کل قوا دریافت کرد و طی سه ماه فعالیت شبانه‌روزی، بیش از‪ ۱۰۰‬سفر به تمامی‌یگان‌های نیروی زمینی داشت و وضعیت یگان‌های نیروی زمینی را از نزدیک بررسی می‌کرد.
 سردار شهید کاظمی‌محور عمده فعالیت‌های نیروی زمینی را تقویت و ارتقای یگان‌های صفی نیروی زمینی سپاه اعلام کرد و در این زمینه ،خدمات ارزنده‌ای را ارایه داد. وی ، شب شهادت در جلسه‌ای ، ضمن آنکه که حسرت می‌خورد که چرا شهید نشده و یاران او رفته‌اند ، سفارش کرد ، ” شهدا خیلی به گردن ما حق دارند ، باید تلاش زیادی کنیم ” باید در اردوهای راهیان نور از همه شهدا ( ارتش ، سپاه ، بسیج) بگویید ، از خودتان نگویید از دیگران بگویید.از نیروی هوایی ارتش از هوانیروز ارتش ، از شهدای ارتش و جهاد بگویید . وی صبح روز شهادت عازم منطقه شمال غرب شد.

فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران

در 8 تیر 1379حکم فرماندهی نیروی هوایی سپاه را از رهبر معظم انقلاب دریافت کرد و نیروی هوایی را از نظر سازمان ، ساختار و سازماندهی و سازمان موشکی ارتقا داد.
نقش قابل توجه او در پيشرفت سيستم موشكي سپاه بود. براي موشك شهاب 3 با بردهاي گوناگون شبانه‌روز وقت گذاشت تا به ثمر رسيد. مدت ماموريت احمد در نيروي هوايي به شش سال و نيم رسيد. احمد كاظمي به‌علت جراحت‌هاي زياد در طول دوران دفاع مقدس به 55درصد جانبازي نايل شد و به جهت رشادت‌ها و توانمندي‌ها خود از دست مقام معظم رهبري 3مدال فتح و شجاعت را به افتخارات خود افزود. سال1384 حاج احمد با حكم مقام معظم رهبري فرمانده نيروي زميني سپاه شد.

نقش شهیداحمدکاظمی در تامین امنیت و اقتدار کشور

فرماندهي نيروي زميني

در مراسم توديعش در نيروي هوايي گفت: «واقعا نمي‌دانم كه چرا از جنگ تا اينجا رسيدم. ولي خدا را شاهد مي‌گيرم كه هيچ روزي نيست كه از واماندگي از اين كاروان غبطه و حسرت نخورم و قطعا گير در خودمه، از خدا مي‌خوام به حق حضرت فاطمه زهرا(س) من دوست داشتم در نيروي هوايي شهيد بشم ولي در نيروي زميني دوران شهادت ما فرابرسد و از خدا فقط همين رو مي‌خوام، اگه كه كاري كردم، رزمنده‌اي بودم، اگرم گناهكار هستم به خاطر دوستان شهيدم خدا مارو ببخشه و ما شرمنده نشيم و سرافكنده نباشيم، نمي‌خوام غيراز شهادت به اون دنيا وارد بشم.وي طي 3ماه فعاليت در نيروي زميني خدمات بي‌شائبه‌اي عرضه داشت. 
احمد كاظمي در آخرين روزهاي دنيايي‌‌اش ديگر تاب و توان نداشت، قلب او آينه‌اي شفاف از گذشته شده بود. هر لحظه انتظار مي‌كشيد و از دوستان مي‌خواست براي رفتنش دعا كنند.
احمد كاظمي يكي از نام‌آورترين سرداران فداكار اسلام در عصر انقلاب اسلامي و در عين حال براي بسياري از مردم ايران گمنام‌ترين فرماندهان دوران دفاع مقدس و پس از آن بود. صبح نوزدهم دي ماه سال 1384 احمد براي هميشه از خانواده و بچه‌ها خداحافظي كرد. به هنگام سوارشدن بر هواپيما، مهدي باكري را در افق ابرهاي آبي مي‌ديد. او رفت تا براي هميشه از تمام خستگي‌ها و ناملايمت‌هاي دنيا خداحافظي كند.
یازده ستاره فروزان انقلاب در يك پرواز به سوي اروميه در سرزمين خاطره‌هايشان براي هميشه ماندگار و ثابت قدم در پيشگاه حضرت دوست شدند. او در كنار دوستان شهيدش حسين خرازي و مصطفي رداني‌پور در گلزار شهداي اصفهان جاي گرفت. سردار سرلشكر پاسدار كاظمي به همراه يارانش رفت و آناني كه با عشق به آنها زندگي مي‌كردند در فراقشان چشم انتظار ماندند. روحشان شاد و يادشان سبز.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000