پرینت

گزارش تصویری// بزرگداشت شهدای حوزه سلامت

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در شهدا

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد گفت: شهدا بشارت‌دهنده فضایی هستند که در آن نه اندوهی و نه دلهره و افسردگی راه دارد.

وحید جلیلی در مراسم یادواره شهدای حوزه سلامت، که شب گذشته، 25 بهمن‌ماه، در تالار ابن‌سینای دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: حتی اگر مسلمان نباشیم و دغدغه دینی و انقلابی نداشته باشیم، آیات قرآن در ارتباط با شهدا، جای تامل و قابلیت ارائه به هر فرد و نیز جامعه بشری که به دنبال رهایی از حزن و اندوه است، را دارد؛ کدام جامعه است که از چنینی فضا و جامعه‌‌ای روی برگرداند.


وی ادامه داد: مشهد که حتی در نامش هم عطر شهادت پیچیده و مزین با نام امام‌رضا(ع) است، اگر در آن به شهادت توجه ویژه‌ای شود، محصولش جامعه‌ای پر از شادکامی و فارغ از حزن و دلهره است.

جلیلی خاطرنشان کرد: مفهوم سلامت در اندیشه دینی بسیار فراتر و عمیق‌تر از واژه‌ها در دایره‌المعارف‌های مادی است؛ شهدا در حوزه سلامت به مثابه گلبول‌های سفید جامعه، ضامن حفظ سلامتی و امنیتی جامعه در برابر هجوم انبوه بسیاری از آسیب‌ها و بیماری‌ها هستند.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد تصریح کرد: بسیاری از کشورها نیز بودند که در دفاع از مرز و بوم خود در مقایسه با ایران جنگ‌های دفاعی انجام داده که صرفا در بحث امنیت است اما جنگ‌های ایران علاوه بر موضوع امنیت، با بحث سلامت نیز همراه بود و به سلامت جسمی، روانی و اجتماعی کشور نیز توجه داشت.

وی عنوان کرد: با نگاه کوتاهی به وصیت‌نامه شهیدان می‌بینیم، آن‌ها همان‌قدر که نگران امنیت جسمی هم‌وطنان خود بوده‌اند، بیش‌تر و به شکل مضاعف نگران امنیت و سلامت روحی و اجتماعی مردم نیز هستند، امنیتی که در آن کرامت و عزت نیز به چشم می‌خورد.

جلیلی با بیان اینکه «پاسداشت شهدا، پاسداشت راه آن‌ها است در حالیکه آن‌ها هیچ نیازی به ما ندارند» اظهار کرد: در قرآن‌کریم آمده است که «شهدا به‌طور دائم در حال فرستادن پیام بشارت به بازماندگان خود هستند».

وی افزود: این جلسات بایستی به ما کمک کند که حجاب‌ها از میان برداشته ‌شود، چرا که گاهی این پیام‌ها طنین‌انداز می‌شود اما گوش‌های ما نمی‌شنود چراکه ما از سلامت فکری برخوردار نیستیم.

جلیلی با بیان اینکه «دغدغه‌مندان سلامت جامعه بایستی فکری کنند برای اینکه چرا رایحه و پیام شهدا را استشمام نمی‌کنیم» خاطرنشان کرد: در بطن‌های ما چیست که گوش‌هایمان برای شنیدن این پیام‌ها ناشنوا شده‌است؛ پیام‌هایی که اگر درست شنیده شود ناآرامی‌هایی را از زندگی فردی و اجتماعی افراد می‌گیرد.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد  گفت: امام به عنوان پرورش‌دهنده و تربیت‌کننده شهدا و کسی که مفهوم شهادت را در جامعه ما زنده کرد، در تبیین مکتب و راه آن‌ها در آخرین پیام در اواخر عمر خود در پاسخ به کسانی که دفاع‌مقدس را زیر سوال بردند و ادعا کردند جنگ بی‌فایده است، فرمودند: «از هر دستاوردی در جنگ بالاتر، استمرار روح اسلام انقلابی است که در پرتو جنگ محقق می‌شود».

وی اضافه کرد: امروزه اگر مراسمی برای پاسداشت مقام شهدا برگزار می‌‌شود، بایستی دید مکتب شهدا در کجا است؛ شهدا جان خود را فدای اسلام آمریکایی، سلطنتی، روشن‌فکری و سرمایه‌داری نکردند؛ انواع مختلفی از اسلام که حتی در این شهر نیز به چشم می‌خورد.

جلیلی خاطرنشان کرد: شهدا با خون خود مرزی بین اسلام ناب و اسلام آمریکایی ایجاد کردند که بایستی کاری کنیم این خط از بین نرود؛ وظیفه ما بعد از گذشت 26 سال از جنگ این است که نگذاریم این خط خون بین این دو اسلام کم رنگ شود.

وی تصریح کرد: در معنویات و به خصوص ارادت شهدا به اهل‌بیت(ع) هیچ تردیدی وجود ندارد اما این امر بایستی با جهاد نیز همراه باشد و در واقع شهدا پیروان واقعی اهل‌بیت واقعی بودند.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد گفت: امیدداریم این محافل بهانه‌ای شود برای بازخوانی راه واقعی شهدا و نیز تمایز بین مکتب آنان و امام (ره)، با انواع و اقسام دین‌داری‌های ریاکارانه و بدون جهاد، انقلاب و مبارزه با ظالمین.نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000