پرینت

شهیدی که بالاترین نشان نظامی پاکستان را دریافت کرد + تصویر

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در شهدا

امیر سرلشکر منصور ستاری از فرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نظامی حاضر در دفاع مقدس بود. او در سال ۶۲ به‌ دلیل کارایی و لیاقتی که از خود نشان داده بود، به‌ سمت معاونت عملیات پدافند نیروی هوایی، و در بهمن ۱۳۶۵ به ‌فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

در پانزدهم دی ۱۳۷۳شهید منصور ستاری که 46 سال سن داشت در سانحه سقوط هواپیما در نزدیکی فرودگاه اصفهان به همراه تعدادی از افسران بلندپایه نیروی هوایی به شهادت رسید.

وی طرح‌ها و ابتکارات زیادی را در تجهیز سیستم‌های راداری و پدافندی به اجرا درآورد که موجب ارتقای کارایی سیستم راداری ایران در طول جنگ تحمیلی شد؛ موضوعی که در تمام مراحل کاری شهید ستاری نمایان و روشن بود. یکی از دوستان شهید ستاری ماجرای جالب سفر شهید ستاری به پاکستان را اینگونه روایت می‌کند:

برای شرکت در مراسم سالروز استقلال پاکستان، همراه شهید ستاری به آن کشور سفر کردیم، در کنار این مراسم، برنامه‌هایی را برای هیئت ایرانی تدارک دیدند، تا از مراکز نظامی کشور بازدید کنند. یکی از مراکز که برای بازدید در نظر گرفته شده بود، مرکز سیستم ارتباطات راداری بود؛ این سیستم به وسیله مهندسین امریکایی تهیه شده بود، و طرز کار آن اینگونه به نظر می‌رسید که در یک اتاق اصلی، اطلاعات همه رادارهای موجود در کشور دریافت می‌شد.


فرمانده نیروی هوایی پاکستان، (ژنرال حکیم) مشغول ارائه اطلاعاتی کلی درباره روش کار آن سیستم بود، که تیمسار سؤالاتی را پیرامون نحوه عملکرد سیستم و مسایل فنی هواپیما پرسید سؤالات کاملاً تخصصی بود. پس از پایان بازدید ژنرال حکیم به خانم بی‌نظیر بوتو گفت: «فرماندهان نیروی هوایی زیادی را ملاقات کرده‌ام، ولی تا این لحظه فرماندهی را به دانایی، دانشمندی و با هوشی تیمسار ستاری که در مسایل غیر از تخصص سیستم‌های رادار خود تبحر داشته باشد، ندیده‌ام. روز بعد «غلام اسحاق خان» رئیس جمهور پاکستان مراسمی را جهت تجلیل از تیمسار ستاری تدارک دید؛ در آن مراسم بود که بالاترین نشان نظامی پاکستان توسط رئیس جمهوری آن کشور به تیمسار اعطا شد.

************************************

تصاویر/حضور فرمانده کل قوا در مراسم تشییع پیکرهای جمعی از فرماندهان نیروی هوایی

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000