پرینت

تصاویر/خاطره تلخ آوارگی کردهای عراق

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در مقاومت و پایداری

پس از شکست صدام حسین در جنگ خلیج فارس کردهاي عراق با سازمان دادن قيامي فراگير در مارس 1991 مناطق کردنشين عراق از «زاخو» در مرز ترکيه تا «کرکوک» را از تسلط دولت عراق خارج و دولت محلی در آن تشکیل دادند؛ پاسخ دولت صدام بمباران هوایی و زمینی مناطق کرد نشین بود.
در بهار سال 1991 نزدیک به 2میلیون نفر از کردهای ساکن عراق از ترس جان و مال خود از این کشور آواره و به نقاط مرزی ایران و ترکیه پناهنده شدند.
 
به گزارش سرویس عکس و تاریخ فرارو، کوچ تاریخی کردهای عراق که به «کۆرەوە مەزنەکە» در میان این قوم مشهور است یکی از جنایات رژیم صدام به شمار می رود که طی آن نزدیک به 2میلیون نفر از موطن خود آواره شدند.
 
پس از شکست صدام حسین در جنگ خلیج فارس کردهاي عراق با سازمان دادن قيامي فراگير در مارس 1991 مناطق کردنشين عراق از «زاخو» در مرز ترکيه تا «کرکوک» را از تسلط دولت عراق خارج و دولت محلی در آن تشکیل دادند؛ پاسخ دولت صدام بمباران هوایی و زمینی مناطق کرد نشین بود.
 
نزدیک به 2 میلیون کرد از ترس تکرار حمله شيميايي سال 1988 که منجر به کشته شدن 182 هزار نفر در عمليات موسوم به «انفال» شد به طور دسته جمعي در اواخر اسفند سال 1369 راهي مرزهاي ايران و ترکيه شدند که منجر به صدور قطعنامه سازمان ملل در ایجاد منطقه پرواز ممنوع در حمایت از آوارگان شد.
 
این حملات آوارگان را به مرزهای ایران و ترکیه سرازیر کرد؛ گرچه ایران از اوارگان استقبال کرد و آنان را مورد حمایت خود قرار داد ولی گفته می شود بسیاری از آوارگان کرد که به نقاط شرقی و جنوب شرقی ترکیه پناه برده بودند به دلیل عدم حمایت دولت این کشور در شرایط وخیمی قرار گرفتند و تعدادی زیادی از آوارگان به ویژه کودکان به دلیل شرایط نامساعد بهداشتی، درمانی و نبود آذوقه و محل اسکان مناسب جان خود را از دست دادند.
 
دولت ترکیه پس از چندی حتی تعداد زیادی از آوارگان کرد را به عراق بازگرداند تا آنجا که عفوبين‌الملل در گزارشی اعلام کرد در فاصله ماه‌های مارس و ژوئن 1991 حدود 2584 آواره به بهانه عفوعمومی اعلام شده حكومت صدام به آن كشور بازگردانده شدند. "برونو باربی" عکاس فرانسوی-مراکشی جنگ که در پیش از آن به عنوان عکاس خبری وقایع جنگ خلیج فارس را پوشش می داد با حضور در مناطق جنوب و جنوب شرقی ترکیه شرایط وخیم کردهای ترکیه را به تصویر کشید. او که در جنگ ویتنام نیز به عنوان عکاس خبری حضور داشت از تجربه اش برای به تصویر کشیدن فاجعه انسانی که در حال وقوع بود استفاده کرد و تصاویر تکاندهنده ای از زندگی کردهای آواره به ثبت رساند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000