مقاومت و پایداری

پرینت

کتابی که رهبری آن را بهترین نامید

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در مقاومت و پایداری

دیدن جلد کتابی که رویش نوشته خاطرات فرمانده‌ گردان «حضرت ابالفضل علیه‌السلام»، آن هم با عنوان «آب هرگز نمی‌میرد»، به‌خودی خود آنقدر جذاب هست که آدم را ترغیب کند به خریدن و خواندن آن.

شاید برای همین است که سراسر کتاب، بوی آن حضرت را به خود گرفته و راوی داستان هم، در دست‌نوشته‌ای که در ابتدای کتاب، خودنمایی می‌کند، چنین نوشته است:

«از روزی که در ۶ سالگی روضه‌ی مشک و سقا را از پدرم شنیدم تا زمانی که دستم به داس و خوشه‌های گندم گره خورد، رد این بوی خوش را گرفتم تا به زیر علم عباس علیه‌السلام رسیدم. اتفاقی نبود. در دفتر تقدیر الهی همه‌چیز حساب و کتاب داشت که با شروع جنگ تحمیلی و تأسیس یگان رزمی استان همدان –انصارالحسن علیه‌السلام - به نوکری گردان حضرت ابالفضل علیه‌السلام منصوب شدم و تشنه‌ آب، آب حیاتی که هنوز از مشک ابالفضل علیه‌السلام می‌ریخت و به تاریخ آبرو می‌داد.»

کتاب "آب هرگز نمی میرد" روایت جانبازی است که از ابتدای دوران دفاع مقدس حضور فعالانه ای داشت. وی از ابتدای سال 62 فرمانده گردان 152 حضرت ابوالفضل (ع) لشکر 32 انصارالحسین (ع) بود که در این گردان تا بعد از عملیات کربلای 5 در سال 65 حضور داشت و به تعبیر سردار حسین همدانی نقش او در عملیات مرصاد مغفول ماند.

با توجه به اهمیت تاریخ شفاهی دفاع مقدس و لزوم جمع آوری خاطرات دفاع مقدس و تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «این جنگ (جنگ هشت ساله‏) حقیقتاً یک گنجِ تمام نشدنی است» و باید آن را استخراج کرد و هر رزمنده ای در این راستا وظیفه دارد تا خاطرات خود را برای آگاهی نسل های بعد از جنگ بیان و ثبت کند.

در این راستا کتاب «آب هرگز نمی میرد» در بردارنده خاطرات جانباز و پیشکسوت دوران دفاع مقدس حاج میرزا محمد سلگی است که با استفاده از تاریخ شفاهی و با انجام مصاحبه هایی در چندین فصل به نگارش سردار حمید حسام و مصاحبه گری جمشید طالبی و حمید حسام از انتشارات صریر به انتشار رسیده است.

«آب هرگز نمی میرد» اسلوبی تازه و طرحی نو در تاریخ شفاهی است که با محوریت خاطرات سردار میرزا محمد سلگی و روایت جمعی از رزمندگان گردان حضرت ابوالفضل و چهار فرمانده لشگر انصار الحسین (ع) به سامان رسیده است که این روش برای جامعیت روایت با توجه به اینکه راوی روایت خاطرات خود را حدیث نفس می دانست انجام شد. استشمام عطر علقمه را از خاطرات علمدار گردان حضرت ابوالفضل (ع) در این کتاب می توان دریافت.

حاج میرزا محمد سلگی راوی کتاب آب هرگز نمی میرد متولد نخستین روز فروردین ماه سال 1335 از روستای هادی آباد در فاصله 25 کیلومتری شهرستان نهاوند است که سومین فرزند خانواده شیخ علی محمد سلگی است.

فصل اول کتاب به معرفی راوی و نحوه بزرگ شدن او در خانواده ای مذهبی در روستا و ارادت مردم لر زبان این خطه به حضرت ابوالفضل (ع) و شخصیت های عاشورایی می پردازد، در بخشی از فصل دوم راوی از روستا برای کار نقاشی ساختمان به همراه برادرش به تهران سفر می کند در بخش هایی از این قسمت به دوران انقلاب و فرهنگ حاکم در پوشش زنان و دختران و فرهنگ غربی نیز اشاره می شود که در شهر فرنگ، تهران آن زمان حاکم بود و راوی در سال 54 عازم خدمت سربازی می شود و در سایر فصول نیز به فعالیت ها و مصاحبه های انجام شده و عملیات های آن دوران پرداخته می شود.

نکته قابل توجه دیگر داستان ذکر قسمتی از روایت ها با گویش مردم خطه نهاوند به زبان لری است که نگارنده کتاب در برخی قسمت ها که زبان برای خواننده نامفهوم است توضیحاتی را در پاورقی به خوبی آورده است همچنین تعدادی از مصاحبه های انجام شده با اعضای خانواده و فرماندهان دوران دفاع مقدس و همرزمان حاج میرزا در پاورقی آمده است.

نگارنده به خوبی موفق شده تصویر سازی از شخصیت ها و مکان ها را با توصیفات خود در ذهن خواننده جای دهد.

این کتاب از فرهنگ عاشورایی، نمادهای عاشورا و وفاداری به ائمه معصومین برگرفته شده که در مصاحبه های این کتاب حدود 50 نفر شرکت داشتند و چینش خاطرات آن بر اساس زمان، عملیات ها و اولویت بندی انجام گرفته است.

نکته قابل توجه این کتاب این است که راوی کتاب حاج میرزا محمد سلگی، نگارنده کتاب سردار حمید حسام و مصاحبه گر کتاب جمشید طالبی هر سه از رزمندگان و جانبازان دوران دفاع مقدس هستند، ضمن اینکه حاج میرزا محمد سلگی هم اکنون در جایگاه مشاور استاندار همدان در امور ایثارگران فعالیت می کند.

نکته جالب کتاب حاضر، این است که کتاب توسط نویسنده ای که خود جانباز دوران دفاع مقدس است و با حضور و اطلاعاتی که در مورد عملیات ها دارد به نگارش در آمده. کتاب در مورد راوی که جانباز دو پا قطع است و تعدادی از مصاحبه ها نیز توسط مولف که جانباز هستند انجام و پیاده شده است.

کتاب «آب هرگز نمی میرد» شامل 11 فصل و عنوان های کُر شیخ علی ممد، رنگ خدا، زیر علم عباس، گردان سقا ها، مجنون؛ جنگ آب و آتش، شب عاشورایی انصار الحسین، فاو؛ سلام بر تشنگی، آب هرگز نمی میرد، ما گردان ابالفضلیم، با دو پای بریده و فصلی با عنوان خدا با ما بود می باشد و در خلال کتاب نیز تصاویر مرتبط با هر فصل نیز آورده شده است.

نتیجه تصویری برای کتاب آب هرگز نمیمیرد

رهبر انقلاب بر این کتاب تقریظی نوشته اند که متن آن بدین شرح است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
سلام بر یاران حسین (علیه‌السّلام) و سلام بر لشگر انصارالحسین همدان؛ و سلام بر شهیدان، دلاوران، فدائیان، شیران روز و عابدان شب؛ و سلام بر شهید زنده میرزا محمد سُلگی و بر همسر باایمان و صبور او؛ و سلام بر حمید حسام که دردانه‌هایی چون سُلگی و خوش‌لفظ را به ما شناساند. ساعتهای خوش و باصفائی را با این کتاب گذراندم و بارها با دریغ و حسرت گفتمک

درنگی کرده بودم کاش در بزم جنون من هم / لبی تر کرده زان صهبای جام پرفسون من هم

هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران / که ره چون میتوانم یافتن سوی درون من هم...

در میان کتابهای خاطرات جنگ، این، یکی از بهترین‌ها است. نگارش درست و قوی، ذوق سرشار، سلیقه و حوصله، همّت بلند، همه با هم دست به کار تولید این اثر شده‌اند. کتاب خانم ضرّابی در شرح حال شهید عالی‌مقام علی چیت‌سازیان نیز دارای همین برجستگی‌ها است. این دو نفر از ستارگان اقبال همدانند.

این کتاب در سال 93 منتشر شده است اما در سال 95 مورد اقبال قرار گرفت کتابی که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسید است.

 

نظرات (0) کلیک ها: 863
پرینت

سرگذشت شیعیان غریب تیپ زینبیون

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در مقاومت و پایداری

 

روزی که امام خمینی (ره) در بحبوحه انقلاب اسلامی ایران و جنگی که از سوی همه‌ی دنیا به ما تحمیل شده بود حرف از نهضت جهانی اسلام و فراگیر شدن قیام مستضعفین و پیروزی آنان صحبت می‌کرد رزمندگانی که در صف اول نبرد علیه باطل بودند با این سخن امام دل‌هایشان آرام‌تر و پایشان به مسیری که می‌رفتند قرص‌تر شد.

با روشنگری‌های امام و قلب مسلمینی که حالا با به ثمر نشستن انقلاب اسلامی یکرنگ‌تر و متحدتر شده بود آرمان فلسطین و نابودی شکل گرفت. همه مسلمانان جهان آرزوی آزادی قدس را در قلب‌های خود پروراندند و خود را برای روز موعود آماده کردند. سال‌های جنگ عراق علیه ایران و بعد از آن همزمان شد با اتفاقات بسیاری در جهان اسلامی، از طرفی جنگ در بوسنی شکل گرفت. اسرائیل به لبنان حمله کرد و افغانستان در حال دست و پنجه نرم کردن با جنگ‌های داخلی بود.

سال‌های بعد آمریکا به بهانه‌های بی پایه و اساس به دو کشور افغانستان و عراق حمله کرد که جنگ و کشتار تنها ثمره نبردهای خونینی شد که به بهانه‌ی برقراری حقوق بشر و با پشتوانه غربی شکل گرفت. بعد از این دو جنگ و افکار عمومی منفی جهانی نسبت به جنایات آمریکا و هم‌پیمانانش در عراق  کم کم این فکر در ذهن سیاستمداران و جنگ افروزان غرب پدیدار شد تا جنگی نیابتی با پیدایش اسلامی دروغین از افراطیون را به وجود آورند و به این صورت دامان آلوده خود به خون هزاران نفر در جنگ‌هایی که به راه انداخته‌اند را پاک کنند. از این رو با حمایت‌های غرب و تجهیز گروه‌های تکفیری جنگی نیابتی در سوریه شکل گرفت. این جنگ پیش از این که جنگی داخلی باشد ابعاد بزرگ‌تری از خود را به نمایش گذاشت. حضور تروریست هایی از ملیت های مختلف و حمایت و همدستی کشورهای مرتجع منطقه‌ای به همراه غرب برای ضربه زدن به جبهه مقاومت که سال‌ها در برابر رژیم غاصب صهیونیستی ایستاده بود جنگ خانمان سوزی را در این کشور رقم زد.

** همدلی شیعیان در دفاع از حرم اهل بیت(ع)

با حمله تکفیرها به اماکن متبرکه و مقدس شیعیان در کشور سوریه و عراق شیعیان بسیاری از کشورهای مسلمان به این اقدام واکنش نشان دادند. بعد از اهانت تروریست‌های تکفیری به حرم حضرت سکینه و تخریب آن و نیز حمله به مرقد مطهر حضرت زینب (س) تعدادی از شیعیان عراقی، ایرانی و افغانستانی برای دفاع از حرم راهی سوریه شدند. حضور مدافعان حرم شیعه در سوریه باعث شد تا شیعیان کشورهای دیگر نیز به هر طریق ممکن خود را به سوریه برسانند. از این بین شیعیان پاکستانی از جمله کسانی بودند با مدافعان حرم در راه مبارزه با تکفیری ها همراه شدند.

در سال‌های اخیر میلیون‌های شیعه پاکستانی در سرزمین خود با محجوریت و مظلومیت و در سایه اقدامات تروریستی گروهک‌های تروریستی و تندرو زندگی می‌کنند. محدودیت‌های دولت پاکستان و اقدامات تروریستی گروه‌های تکفیری و تبلیغات گسترده وهابیت به سرکردگی عربستان سعودی در این کشور باعث شد که اقدامات علیه شیعیان به بیشترین حد ممکن برسد. با این وجود دل‌های آگاه و مؤمن شیعیان پاکستانی همواره در مسیر همراهی اهل بیت بوده است.

بسیاری از شیعیان پاکستانی که امروز در سوریه برای دفاع از حرم‌ها آماده نبرد هستند به دلیل محدودیت دولت این کشور مجبور به پنهان کردن نام و نشان خود شده‌اند تا خانواده‌های این مدافعان در پاکستان مورد اذیت و آزاد گروهک‌های تندرو قرار نگیرند.

** پاراچنار و وضعیت شیعیان پاکستانی

وقایع رخ داده در منطقه پاراچنار پاکستان و کشتار بی‌رحمانه بسیاری از شیعیان پاکستانی گواه کینه توزی گروهک‌های تروریستی تکفیری در این کشور از ایمان و اعتقادات مردم این منطقه به خصوص شیعیان است. شیعیانی که سال‌ها با وجود کمبود امکانات و فقر و تنگدستی زندگی کردند اما هیچ گاه از باورهای دینی خود دست نکشیدند.

** دلیرمردان مدافع حرم زینبیون

بسیاری از رزمندگان مقاومت در توصیف مدافعان پاکستانی حرم حضرت زینب آنان را سلحشورانی می‌دانند که در سخت‌ترین شرایط و در شدیدترین عملیات‌ها حاضر به جان‌فشانی در راه دفاع از حرم می‌شوند. شیرمردانی که بدون هیچ مزد و درخواستی تنها برای دفاع از حرم‌های مقدسه به دور از خانواده و در غربت به کشوری دیگر رفته‌اند. بسیاری از این رزمندگان طلبه‌هایی هستند که در حوزه‌های علمیه ایران مشغول به تحصیل‌اند با این وجود بعد از در خطر قرار گرفتن حرم‌های اهل بیت و هتک حرمت به مقدسات شیعیان برای دفاع از دین خود به سوریه رفتند. گلزار شهدای قم محل دفن بسیاری از این شهدای گمنام و ماست که به همراه شهدای افغانستانی مدافعان حرم معروف به لشکر فاطمیون به خاک سپرده شده‌اند.

** پاسداشت شهدای زینبیون در ایران

یکی از فعالین پاکستانی و از دانشجویان جامعه المصطفی قم در رابطه با گمنامی این شهدا توضیح می‌دهد که به دلیل  سخت گیری‌های دولت پاکستان در رابطه با شیعیان به خصوص مدافعان حرم امکان بازتاب رسانه‌ای شهادت و تشییع این شهدا نیست.

در ماه‌های اخیر مراسم‌هایی در تجلیل و گرامیداشت شهدای مدافع حرم پاکستانی معروف به تیپ زینبیون در تهران و سایر شهرها برگزار شده است. از جمله بزرگ‌ترین این برنامه‌ها اجتماع مدافعان حرم در میدان امام حسین (ع) و دعوت از خانواده شهدا بود. این مراسم 7 تیرماه امسال با حضور جمع کثیری از مردم و مداحان اهل بیت برگزار شد. همچنین در مراسمی دیگر با حضور همسر شهید سیاح طاهری از خانواده‌های شهدای مدافع حرم فاطمیون و زینبیون تجلیل شد.

همچنین در آخرین شب از شب‌های ماه مبارک رمضان نیز در مهدیه امام حسن مجتبی (هیئت رزمندگان غرب تهران) نکوداشت شهدای پاکستانی مدافع حرم برگزار شد. در شهرهای مختلف از جمله مشهد و قم که میزبان مهاجران بیشتری از کشور پاکستان است مراسم‌های بزرگداشت شهدا برگزار شده است.
نظرات (0) کلیک ها: 3215
پرینت

ورود ارتش سوریه به کاخ امیر قطر در تدمر+عکس

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در مقاومت و پایداری

نیروهای ارتش سوریه و گروه‌های هم پیمان آن پس از نبردهای شدید با عناصر گروه تروریستی تکفیری داعش وارد محلات غربی شهر تاریخی و باستانی "تدمر" واقع در حاشیه شرقی استان حمص این کشور شدند.

 
ورود ارتش سوریه به شهر تدمر+عکس
 
بنابر گزارش‌های میدانی، رزمندگان ارتش سوریه و حزب الله با پشتیبانی هوایی بالگردهای جنگی روسی و سوری پس از بیرون راندن نیروهای داعش از مناطق حاشیه غربی شهر تدمر و سیطره بر ارتفاعات مشرف بر آن، وارد محلات غربی شهر شده اند. طی پیشروی های روز گذشته مجموعه "قصر القطری" که شامل کاخ‌های مجلل "شیخه موزه ملکه سابق قطر و مادر پادشاه فعلی این کشور" می باشد، از حضور نیروهای داعش پاکسازی شده است.
 
ورود ارتش سوریه به شهر تدمر+عکس
 
خبرنگاران نزدیک به ارتش سوریه تصاویر متعددی از ورود رزمندگان به مناطق ذکر شده منتشر کرده اند. این در حالی است که بخش رسانه ای داعش نیز با هدف خرید زمان جهت خارج ساختن نیروهای باقیمانده خود در تدمر، اقدام به انتشار تصاویر قدیمی از محلات غربی شهر کرده است. در تصاویر منتشره از کاخ‌های سابق پادشاه قطر در تدمر حجم عظیم تخریب‌های صورت گرفته توسط نیروهای داعش پیش از فرار از آن کاملا واضح و آشکار می باشد.
 
ورود ارتش سوریه به شهر تدمر+عکس
 
ورود ارتش سوریه به شهر تدمر+عکس
 
ورود ارتش سوریه به شهر تدمر+عکس
 
ورود ارتش سوریه به شهر تدمر+عکس
 
ورود ارتش سوریه به شهر تدمر+عکس
 
نظرات (0) کلیک ها: 3501
پرینت

دلنوشته قالیباف برای همرزمانش در عملیات کربلای پنج +عکس

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در مقاومت و پایداری

محمدباقر قالیباف در اینستاگرام خود دلنوشته ای برای همرزمانش در عملیات کربلای پنج نوشت که به شرح زیر است:

دلنوشته قالیباف برای همرزمانش در عملیات کربلای پنج

 

اگر استقامت کنیم نصرت الهی محقق خواهد شد


بسمه تعالی
برادران، همرزمان، همسنگران و یاوران ولایت، سلام و درود خدا بر شما که تا دیروز با استعانت از ذات اقدس الهی یار خمینی (ره) بودید و امروز یاور خامنه‌ای؛ و خط سرخ شهادت را که خط محمد وآل محمد صلوات الله علیهم اجمعین است، استمرار می‌بخشید. 

۱۹ دی ماه سالروز عملیات کربلای ۵ در سال ۱۳۶۵ یکی از نقاط برجسته دوران دفاع مقدس است. عملیاتی که با فاصله کمی پس از کربلای ۴ به اجرا در آمد و ما شاهد نصرت الهی بودیم که در قرآن فرموده است: 
الآنَ خَفَّفَ اللّهُ عَنکُمْ وَعَلِمَ أَنَّ فِیکُمْ ضَعْفًا فَإِن یَکُن مِّنکُم مِّئَةٌ صَابِرَةٌ یَغْلِبُواْ مِئَتَیْنِ وَإِن یَکُن مِّنکُمْ أَلْفٌ یَغْلِبُواْ أَلْفَیْنِ بِإِذْنِ اللّهِ وَاللّهُ مَعَ الصَّابِرِینَ

آنچه در کربلای ۴ بوقوع پیوست نتیجه ضعفی بود که در ما بود و در این آیه کریمه نیز بدان اشاره شده، اما پس از آن دستاوردهای عظیم کربلای ۵ که نتیجه صبر مجاهدان راه الهی بود نصیبمان گشت. آن روز ما با استعداد نظامی بسیار کمتر با دشمن وارد کارزار حق و باطل شدیم و پیروزی چشمگیری به دست آوردیم. 

برادران عزیزم! ما بار‌ها نصرت الهی را با چشم خود دیدیم و تحقق وعده‌های الهی را با پوست و گوشت و استخوان خود لمس کردیم. اگر ما همچنان اهل صبر و استقامت باشیم باز هم شاهد پیروزی جبهه حق در مصاف نوین امروزی – که در صور مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... رخ می‌نماید - خواهیم بود. ما امروز بیش از گذشته نیازمند وحدت کلمه با محوریت کلمه توحید هستیم؛ بیش از گذشته نیازمند رعایت اخلاق برای تقویت جبهه حق هستیم؛ و بیش از آن ایام باید پشتیبان ولایت فقیه باشیم و نه اورا واگذاریم و نه بر او پیشی گیریم. 

مگر امام نگفت که جنگ ما جنگ حق علیه باطل بود و تمام شدنی نیست و جنگ ما جنگ فقر و غنا و ایمان و رذالت بود؟ مگر نگفت که ما افتخار می‌کنیم که در این نبرد طولانی و نابرابر، فقط با تکیه بر سلاح ایمان و توکل بر خدای بزرگ و دعای بقیت‌الله (عج) و اعتماد به نفس و همت دلاورمردان و شیرزنان صحنه کارزار، به پیروزی رسیده‌ایم و خدا را سپاس می‌گذاریم که منت هیچ قدرت و کشور و ابرقدرتی در جنگ بر گردن ما نیست؟ 

برادران سنت‌های الهی تغییر ناپذیرند و اگر ما همچنان در راه حق الهی استقامت ورزیم، وعده نصرت الهی محقق خواهد شد و ما از گردنه‌های صعب‌العبور تقابل‌های امروزی پیروز و سربلند بیرون خواهیم آمد. بعون الله تعالی. 

برادرتان، محمد باقرقالیباف- ۱۹ دیماه ۱۳۹۴

نظرات (0) کلیک ها: 970

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000