پرینت

به مناسبت حادثه قیام خونین 15 خرداد؛ نامه جلال آل احمد به امام خمینی (ره)

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در گزارش ویژه

امام خمینی (ره) پس از حوادث خونین 15 خرداد 1342 و دستگیری، انتقال به زندان تهران، سرانجام در اثر مقاومت مردم مسلمان و پی‌گیری مراجع عظام، در 16 فروردین 1343 به حوزه علمیه قم مراجعت کردند.

در آن هنگام جلال آل احمد در مکه مکرمه بوده  و پس از مراجعت، کتاب «خسی در میقات را نوشت»؛ او با شنیدن خبر آزادی امام، نامه‌ای از مکه نگاشته و فرستاده که در بیت امام، در قم بین اوراق و مدارک امام نگهداری می‌شده و در یورش مامورین ساواک به بیت ایشان در سال 1345 به یغما رفت و به دستور ساواک، اصل آن در پرونده جلال آل احمد، بایگانی گردید.

اداره کل سوم در نامه‌ای به ریاست ساواک تهران ضمن اعلام کشف نامه جلال، خواستار سوابق روابط جلال با امام می‌شود:

 
// 14 خرداد منتشر شود/ نامه جلال آل احمد به امام خمینی (ره) 
 
                                                                                  

خیلی محرمانه

از: اداره کل سوم

 

به: ریاست ساواک تهران

 

نخست وزیری سازمان اطلاعات و امنیت کشور س.ا.و.ا.ک 

درباره‌ی: جلال الدین سادات آل احمد

در بررسی مدارک مکشوفه از منزل آیت الله خمینی نامه‌ای به دست آمده که توسط نامبرده بالا، به عنوان خمینی نوشته شده و مبین وجود ارتباط نزدیک بین دو نفر مذکور با همدیگر می‌باشد. خواهشمند است دستور فرمایید هر گونه سوابقی درباره ارتباط نامبردگان در آن ساواک موجود است، خلاصه آن را به این اداره کل اعلام نمایند.

 

ضمنا اعمال و رفتار جلال آل احمد را از طریق عوامل و منابع موجود کماکان تحت مراقبت قرار داده و اخبار مکتسبه را به موقع اشعار دارند.
                                                                                     
مدیر کل اداره سوم. مقدم 1/3/47  رهبر عملیات- نجومی 1/3/47 پس از صدور ارائه شود.
   رئیس بخش 312- عطاپور 1/3/47
   رئیس اداره عملیات و بررسی. ثابتی


                                               
اما متن نامه جلال، که متاسفانه در هیچ یک از یادنامه‌ها و ویژه نامه‌های منشره درباره‌ وی، نقل نشده، چنین است:

مکه- روز شنبه 31 فروردین 1343/ 8 ذی حج 1383 

 

آیه‌اللّها

وقتی خبر خوش آزادی آن حضرت تهران را به شادی واداشت فقر منتظر الپرواز(!) بودند به سمت بیت الله، این است که فرصت دست بوسی مجدد نشد. اما اینجا دو سه خبر اتفاق افتاده و شنیده شده که دیدم اگر آنها را وسیله‌ای کنم برای عرض سلامی، بد نیست.

 

اول اینکه مردی شیعه جعفری را دیدم از اهالی الاحساء- جنوب غربی خلیج فارس، حوالی کویت و ظهران- می‌گفت 80 درصد اهالی الاحساء و ضوف و قطیف شیعه‌اند و از اخبار آن واقعه‌ی مولمه‌ی پانزده خرداد حسابی خبر داشت و مضطرب بود و از شنیدن خبر آزادی شما شاد شد- خواستم به اطلاعتان رسیده باشد که اگر کسی از حضرات روحانیان به آن سمت‌ها گسیل بشود، هم جا دارد و هم محاسن فراوان.

 

دیگر اینکه در این شهر شایع است که قرار بوده آیه الله حکیم امسال مشرف بشود، ولی شرایطی داشته که سعودی‌ها دو تایش را پذیرفته‌اند و سومی را نه. دوتایی را که پذیرفته‌اند داشتن محرابی برای شیعیان در بیت‌الله - و تجدید بنای مقابر بقیع- و اما سوم که نپذیرفته‌اند، حق اظهار رای و عمل در رویت هلال. به این مناسبت حضرت ایشان خود نیامده‌اند و هیاتی را فرستاده‌اند گویا به ریاست پسر خود خواستم این دو خبر را داده باشم. دیگر اینکه گویا فقط دو سال است که به شیعیان دراین ولایت حق تدریس و تعلیم داده‌اند. پیش از آن حق نداشته‌اند.

 

دیگر اینکه «غرب‌زدگی» را در تهران قصد تجدید چاپ کرده بودم با اصلاحات فراوان، زیر چاپ جمعش کردند و ناشر محترم متضرر شد. فدای سرشما. دیگر اینکه طرح دیگری در دست داشتم که تمام شد و آمدم، درباره‌ی نقش روشنفکران میان روحانیت و سلطنت، و توضیح اینکه چرا این حضرات همیشه در اخرین دقایق طرف سلطنت را گرفته‌اند ئو نمی‌بایست. اگر عمری بود و برگشتم تمامش خواهم کرد و به حضرتتان خواهم فرستاد. علل تاریخی و روحی قضیه را گمان می‌کنم و نمی‌بایست. اگر عمری بود و برگشتیم تمامش خواهم کرد و به حضرتتان خواهم فرستاد. علل تاریخی و روحی قضیه را گمان می‌کنم نشان داده باشم. مقدماتش در غرب زدگی ناقص چاپ اول آمده، دیگر اینکه امیدوارم موفق باشید.

 

 والسلام جلال آل احمد

 

 همچنانکه آن بار در خدمتتان به عرض رساندم فقیر گوش به زنگ هر امر و فرمانی است که از دستش برآید. دیده شد که گاهی اعلامیه‌ها و نشریاتی به اسم و عنوان حضرات در می‌آید که شایستگی و وقار نداشت. نشانی فقیر را هم حضرت صدر می‌داند و هم اینجا می‌نویسم: تجریش آخر کوچه‌ی فردوسی. والسلام

مامور رژیم در ذیل نامه چنین می‌نویسد:

این نامه از مدارک مکشوفه از منزل خمینی به دست آمده در پرونده جلال آل احمد بایگانی شود.

                                                                                                                                             

 

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000