پرینت

بودجه مراکز اسلامی اروپا از کجا تامین می‌شود؟

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در گزارش ویژه

پس از موفقیت حملات تروریستی اخیر در فرانسه، چگونگیِ تأمین بودجه و سازماندهی مساجد در این کشور، به شدت مورد

انتقاد قرار گرفته است. دولت فرانسه وعده داده که منبع خارجی کمک‌های مالی به مساجد این کشور را زیر نظر و محدود

خواهد کرد.

بودجه مراکز اسلامی اروپا از کجا تامین می‌شود؟
 

پس از موفقیت حملات تروریستی اخیر در فرانسه، چگونگیِ تأمین بودجه و سازماندهی مساجد در این کشور، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. دولت فرانسه وعده داده که منبع خارجی کمک‌های مالی به مساجد این کشور را زیر نظر و محدود خواهد کرد.

از ماه دسامبر گذشته، نزدیک به بیست مسجد و مرکز اسلامی نزدیک به جریان‌های سلفی که بنیادگرا تشخیص داده شده بودند، بسته شده اند و پرونده اخراجِ دهها تن واعظ بنیادگرا از کشور نیز به جریان افتاده است.

گزارش کمیسیون تحقیقات مجلس فرانسه تصریح می کند: از آنجاکه دولت طبق قانون سال نمی تواند بودجه اماکن عبادی را تأمین کند، مسلمانان برای تآمین این بودجه به کشورهای خارجی روی می آورند. تا کنون ترکیه ۱۵۱ نفر، الجزایر ۱۲۰نفر و مراکش ۳۰ نفر امام جماعت دائمی به فرانسه فرستاده اند. در مجموع ۳۰۱ امام جماعت از سوی کشورهای خارجی تأمین شده اند.

به گزارش یورونیوز، مراکش نزدیک به ۶ میلیون یورو برای سال ۲۰۱۶ به اماکن عبادی مسلمانان در فرانسه پرداخته و عربستان سعودی نیز از سال ۲۰۱۱ برای ساخت ۸ مسجد و حقوق ۱۴ امام جماعت، در فرانسه نزدیک به ۴ میلیون یورو هزینه کرده است.

آخرین بررسی ها نشان می دهند شمار مساجد و اماکن عبادی سَلَفی ها که گروه‌های سلفی آنها را اداره می کنند طی چهار سال، دو برابر شده است. شمار این مساجد در خاک فرانسه از ۴۴ مسجد در سال ۲۰۱۰ به ۸۹ مسجد در سال ۲۰۱۴ رسیده است.

در این میان برخی کشورها چون الجزایر یا مراکش بدلیل پیشینه مهاجرتی شهروندانشان اگرچه تمرکز فعالیت‌های خود را در فرانسه متمرکز کرده‌اند؛ اما برخی دیگر از کشورها همچون عربستان، پشتیبانی از گروه‌های بنیادگرا را در سطح وسیع‌تری در اروپا دنبال می‌کنند.

بطور مشخص علاوه بر فرانسه، بریتانیا یکی دیگر از مقاصد هدف عربستان سعودی برای حمایت از گروه‌های بنیادگرا و سلفی اروپایی به شمار می‌رود.

بارزترین و خبرسازترین کمک های غیرمستقیم خارجی به مراکز اسلامی در اروپا، کمک‌هایی می‌باشد که به بنیاد اسلامی المنتدی صورت گرفته است.[1] این بنیاد نخست در سال 1986 با عنوان بنیاد المنتدی الاسلام با هفتاد کارمند رسمی در لندن آغار بکار کرد و اکنون به عنوان سازمان خیریه بین المللی در گستره وسیعی از قاره آفریقا شامل 21 کشور از مراکش در شمال غرب تا موزامبیک در جنوب شرقی آفریقا در حال انجام اقدامات نیکوکارانه و عام المنفعه است. این سازمان از سال 2013 نیز در سوریه فعالیت های خود را گسترش داده و مدعی بازسازی یک روستا بطور کامل با همکاری "بنیاد الخیر" عربستان می باشد. براساس گزارشی از “Stand For Peace” المنتدی یک بنیاد خیریه بین المللی می باشد که با پشتیبانی مالی عربستان سعودی در قالب یک سازمان غیردولتی در اروپا مشغول به فعالیت می باشد.[2] در حال حاضر فعالیت های المنتدی در اروپا در چارچوب قانونی با ثبت رسمی در بریتانیا در منطقه لندن غربی درجریان است. بنیاد المنتدی در لندن به عنوان یک سازمان خیریه و فرهنگی با هدف توزیع بسته های غذایی و کمک به توسعه اجتماعی و تاسیس مدارس و آموزشگاه ها در مناطق حاشیه ای و حومه به ثبت رسیده است. مرکز رسانه ای المنتدی، مدارس نوبت اول و دوم، موسسه امام شطیبی، شرکت المنتدی سفر، فروشگاه کتاب المنتدی، کانون خواهران و کانون جوانان المنتدی، مهمترنی نهادها و شرکت های وابسته به بنیاد خیریه المنتدی در لندن می باشد.

با این حال بنیاد المنتدی در لندن متهم به کمک مالی به گروه های بنیادگرای اسلامی، بویژه گروه بوکوحرام می باشد. روزنامه گاردین در جولای 2012 به نقل از دیوید التون، عضو مجلس لردها در پارلمان بریتانیا، سازمان المنتدی لندن را متهم به پشتیبانی مالی از عملیات های تروریستی بوکوحرام در آفریقا نمود.[3] دامنه اتهامات نسبت به ارتباطات المنتدی تنها محدود به یک مورد نیست، بلکه بسیاری از مقامات محلی در لندن از جمله ریچارد برنز،[4] معاون شهردار لندن؛ نیک کلگ،[5] از مقامات بلند پایه در این شهر نسبت به ارتباطات آشکار و علنی بنیاد المنتدی با بوکوحرام هشدار داده اند. علاوه بر این امانوئل اجیب،[6] وکیل نیجریه ای تبار حقوق بشر در امریکا، در جریان بررسی طرحی در کنگره آمریکا شهادت به کمک مالی بنیاد خیریه المنتدی به بوکوحرام داده است.

علاوه بر این تا کنون گزارش های متعددی از ارتباطات مالی المنتدی با عربستان سعودی و امارات متحده عربی منتشر شده است، از جمله  گزارش دیلی میل، شخصی بنام دکتر نبیل اللوادی[7]، شهروند کویتی تبار مقیم بریتانیا و رئیس یک مدرسه ابتدایی در لندن را رابط میان موسسات تحت پوشش المنتدی و مقامات رسمی در عربستان سعودی و امارات متحده عربی معرفی می کند.

علاوه بر این کمک‌های مالی به مراکز سلفی در اروپا تنها منحصر به بنیاد المنتدی نمی‌باشد، بلکه براساس گزارش مفصلی که بنیاد پژوهشی جیمز استون در واشنگتن با عنوان رشد بنیادگرایی اسلامی[8] منتشر کرده، مراکز متعدد دیگری نیز در ارائه حمایت‌های مالی و پشتیبانی از مراکز اسلامی اروپا پیشقدم بوده‌اند. براساس این گزارش دیگر مراکز وابسته به عربستان  از جمله، موسسه الدعوه؛[9] اتحادیه جهانی مسلمان،[10] مجمع جهانی جوانان مسلمان؛[11] سازمان بین المللی کمک های اسلامی[12] و بنیاد اسلامی الحرمین[13] نیز در کمک به مراکز اسلامی- سلفی تا کنون فعال بوده‌اند. بیشتر این موسسات به عنوان موسساتی خیریه با پشتیبانی برخی از شاهزاد های سعودی و یا افراد نزدیک به پادشاه در ریاض مشغول به فعالیت می باشند. پرداختن به هرکدام از موسسات مذکور برای شناخت مدیران و ارتباطات آن ها با دستگاه پادشاهی عربستان خود موضوع تحقیقات جداگانه و گسترده ای می  تواند باشد. اما آن چه روشن است، افزایش اقدامات تروریستی در اروپا و غرب همزمان با رشد مراکز بنیادگرا بواسطه حمایت مهمترین پشتیبان غرب، یعنی عربستان سعودی از این گرو‌ه‌ها می‌باشد. موضوعی که از چشم رهبران اروپایی و آمریکایی پنهان نیست، اما بدلایل مشخصی اراده و یا علاقه‌ای به پیگیری و حل ریشه‌ای آن در میان سیاستمداران غربی وجود ندارد.

[1] Al-Muntada Trust
[2] -(2014). Al-Muntada Trustm, Stand For Peace, 2015
[3] Paul. Ohia(2012). British Trust Fund Accused of Financing Boko Haram, http://www.thisdaylive.com/articles/british-trust-fund-accused-of-financing-boko-haram/124574/.2015
[4] Richard Barnes
[5] Nick Clegg
[6] Emmanuel Ogebe
[7] Leon Watson.(2014)Revealed: Islamic State's 'banker' was director of a private Muslim primary school in Birmingham, Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2738933/Revealed-Islamic-State-s-banker-director-private-Muslim-primary-school-Birmingham.html#ixzz3sp158HA6
[8] Stephen Schwartz, (2005). Islamic Extremism on the Rise in Nigeria, Terrorism Monitor Volume: 3 Issue: 20.
[9] da’wa institutions
[10] the Muslim World League (MWL)
[11] World Assembly of Muslim Youth (WAMY)
[12] International Islamic Relief Organization (IIRO)
[13] al-Haramain Islamic Foundation

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000