گزارش ویژه

پرینت

در این شهر دزدی، غارت و تجاوز آزاد است +عکس

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در گزارش ویژه

در هفته های گذشته، مناطق تحت اشغال عناصر تروریستی موسوم به سپر فرات و نیروهای ارتش ترکیه در شمال سوریه شاهد اعتراضات گسترده شهروندان بود و خبرها حاکیست این موج به شهر عفرین در شمال غرب استان حلب رسیده است.

در روزهای گذشته، صدها تن از مردم شهر عفرین تظاهرات گسترده ای را علیه تروریست ها و نیروهای ارتش ترکیه در میدان آزادی (مرکز شهر) برگزار کردند و خواستار آزادی فوری خبرنگاران و شهروندان اسیر شدند.

اهالی محله «المحمودیه» در شمال شهر عفرین هم تظاهرات مشابه ای را علیه ظلم و جنایت های نیروهای اشغالگر برگزار و حمله تروریست ها به خانه ها، مغازه ها و غارت اموال مردم را محکوم کردند.

آوارگان عفرین (آرشیو)

شهروندان معترض اعلام کرده اند اگر تروریست ها به غارت و چپاول اموال عمومی در شهر عفرین ادامه دهند در روزهای آینده تظاهرات گسترده تری را علیه نیروهای اشغالگر برگزار می کنند.

یک منبع میدانی در شهر عفرین در گفت وگو با مشرق به جزئیات جنایت های نیروهای اشغالگر اشاره کرد و گفت: تروریست ها شهر عفرین را به محلی برای جولان خود تبدیل کرده اند و دزدی برای آنان به یک مسئله عادی تبدیل شده است.

غارت عفرین توسط نیروهای مورد حمایت ترکیه (آرشیو)

این منبع میدانی با بیان این که تروریست ها بدون هیچ دلیلی مردم عادی را مورد ضرب و شتم قرار می دهند، افزود: عناصر تروریستی حتی به کشاورزان هم رحم نمی کنند و محصول آنان را با زور به یغما می برند.

وی خاطرنشان کرد: اگر کشاورزان در برابر غارت محصول خود مقاومت کنند، تروریست ها زمین های آنان را با وحشی گری تمام می سوزانند و معلوم نیست چه سرنوشت در انتظاری کشاورز است.

غارت عفرین توسط نیروهای سپر فرات مورد حمایت ترکیه (آرشیو)

به گزارش مشرق، در دو ماه گذشته حدود ۳ هزار و ۳۰۰ تن از اهالی شهر عفرین توسط عناصر تروریستی و نیروهای ارتش ترکیه دستگیر شده اند و به مکان نام معلومی انتقال داده شده اند و از سرنوشت آنان خبری در دسترس نیست.

به گفته منابع میدانی، در یک ماه گذشته هم بیش از ۳۰ تن از زنان عفرین توسط عناصر تروریستی دزدیده شده اند و براساس اطلاعات به دست آمده مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته اند.

منابع میدانی از  ادامه تلاش های دولت ترکیه برای تغییر بافت جمعیتی شهر عفرین خبر داد و گفت: نظامیان ترکیه، صدها تن از تروریست هایی که در دو ماه گذشته از استان دمشق اخراج شده اند را به همراه خانواده هایشان در شهر عفرین مستقر کرده اند.

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق با بیان این که تاکنون هزار و ۲۰۰ تن از تروریست ها به همراه خانواده خود به شهر عفرین منتقل شده اند، افزود: تروریست ها در همین ابتدای ورود خود به عفرین اقدام به تغییر نام خیابان ها، محله ها و بازارها کرده اند.

برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید

این منبع میدانی با توضیح این که تروریست ها نام یکی از محله های عفرین را به غوطه تغییر داده اند، گفت: تروریست ها درصدد هستند شکست های سنگین خود را در غوطه شرقی دمشق با تغییر نام محله ها در عفرین جبران کنند.

از سویی دیگر، عناصر تروریستی بیش از ۵۰ هکتار از زمین های کشاورزی اهالی عفرین را هم به زور اشغال کرده اند و از سویی دیگر صدها درخت زیتون را هم در مناطق مختلف و بدون هیج دلیلی قطع کردند.

به گزارش مشرق، ارتش ترکیه و عناصر تروریستی موسوم به سپر فرات اواخر اسفندماه سال گذشته پس از ۷۱ روز درگیری با شبه نظامیان کُرد، شهر عفرین را به اشغال درآوردند و  جنایت های خود را با تخریب آثار تاریخی آغاز کردند.

نظرات (0) کلیک ها: 238
پرینت

افشای شکست بزرگ نیروی دریایی آمریکا در مقابله با قایق‌های تندرو سپاه/ ناوهای LCS در کمتر از ۱۰ سال بازنشسته می‌شوند +عکس

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در گزارش ویژه

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا به شکلی که امروزه شناخته می شود در حقیقت حیات خود را از جنگ دوم جهانی آغاز کرد. نبرد در دو اقیانوس، یانکی ها را به سمت استفاده از ناوهای هواپیمابر، رزم ناوها و ناوشکن های بسیار سنگین سوق داد و در طول جنگ سرد نیز همین سیاست از سوی آمریکایی ها دنبال شد. امروزه نیز زیردریایی های اتمی بزرگ، ناوشکن و رزم ناوهای سنگین در کنار در ناوهای هواپیمابر اتمی بخش اعظم توان رزمی نیروی دریایی آمریکا را تشکیل می دهند. اما طی سالهای اخیر و با بهره گیری نیروهای مسلح کشورهایی جون ایران از ابزارها و تاکتیک های نامتقارن، مشخص شده دوره جدید، دوره ای با بازیگران جدید و تاکتیک های متفاوت است.

مسئله اینجاست که شناورهای آمریکایی اصولا برای یک نبرد سنگین و مقابله با حجم زیادی از این نوع تهدیدات در فضایی مثل تنگه هرمز، تنگه تایوان یا خلیج فارس طراحی نشده اند. با ورود به قرن جدید، نیروهای مسلح آمریکا در دو منطقه با چالش های جدیدی رو به رو شد؛ یکی منطقه تنگه تایوان و دیگری تنگه هرمز و خلیج فارس. در این فضا، آمریکا با حجم زیادی از پرتابگرهای موشک های کروز زمینی، ناوچه های موشک انداز سریع کوچک و در مورد ایران در خلیج فارس با قایق های مسلح تندرو رو به رو شد.

LCS؛ یک تراژدی آمریکایی در دریا

در سالهای قبل، آمریکایی ها از ناوهای محافظ کلاس  Oliver Hazard Perry برای امور رزمی در مناطق آبی کم عمق بهره می بردند اما با خروج از خدمت این ناوهای محافظ، عملا نیروی دریایی آمریکا فاقد ناو محافظ شد. در نهایت و برای پاسخ دادن به تمامی این مشکلات در آبهای کم عمق، آمریکایی ها به سراغ طراحی نسل جدیدی از شناورها رفتند که به LCS یا Littoral combat ship معروف شدند که این شناورها که با تبلیغات و سر و صدای زیاد رونمایی شده بودند، برای ماموریت هایی مثل حفاظت خطوط ساحلی، مین روبی، مقابله با زیردریایی ها در آب های کم عمق و همچنین تهدید قایق های تندرو توسعه پیدا کردند.

اما نکته اینجاست که این شناورها که در دو کلاس Independence و Freedom ساخته شدند با مشکلات زیاد فنی، افزایش قیمت و کم بودن قدرت آتش رو به رو شدند. در چندین مورد موتور این شناورها دچار مشکل شد. از طرف دیگر تسلیحات آن بسیار محدود بوده و قاعدتا توان دوام آوردن در یک درگیری سنگین را نخواهند داشت؛ در حالی که از عملیاتی شدن آنها حتی ۱ دهه نمی گذرد و این موضوع با توجه برنامه ریزی های مرسوم نیروی دریایی آمریکا برای ساخت شناورهایی با امکان عملیاتی ماندن طولانی، نشان دهنده عدم وجود طرحی مناسب و کامل برای مقابله با قایق های تندرو و موشک انداز ایرانی است. در نهایت قرار بر این است که حدود ۱۵ فروند از هر شناور این دو کلاس ساخته شده و در نقش های پوششی یا حضور در مرزهای خود آمریکا به خدمت گرفته شوند.

آمریکا به دنبال ناو محافظ جدید

اما تصورات کشوری که عده ای گمان می کنند هیچ اشتباه یا گاف بزرگی در برنامه نیروهای مسلح خود ندارد، با توجه به آنچه تا به اینجا برای نیروی دریایی آمریکا رخ داده بود، تغییر کرد و این نیرو مجددا درخواست طرح متفاوت برای یک ناو محافظ جدید را ارائه کرده است. در نیازمندی نیروی دریایی آمریکا برای این ناو جدید، توان حضور در کنار گروه رزمی ناوهواپیمابر برای ماموریت های حفاظتی، انجام عملیات ضد شناور سطحی، ضد زیردریایی و دفاع هوایی و همچنین عملیات به صورت مستقل ذکر شده است. از دیگر بحث های مطرح شده به صورت خاص در نیازمندی اخیر نیروی دریایی آمریکا، توان مقابله با حمله دسته جمعی قایق های تندرو است.

در ابتدا نگاهی داریم به سامانه هایی که نیروی دریایی آمریکا درخواست نصب بر روی ناو محافظ جدید دارد. سامانه مدیریت رزمی COMBATSS-۲۱ که از زیر شاخه های سامانه ایجیس است، رادار جستجوی سطحی نسل جدید، سامانه های سونار کششی برای عمق کم و زیاد به منظور شناسایی تهدیدات زیر سطحی، موشک های پدافند هوایی RIM-۱۶۲ و RIM-۱۷۴، ۸ تیر موشک ضد کشتی برد بلند، مدل دریایی موشک هلفایر؛ سامانه دفاع نزدیک SeaRAM، قابلیت نصب پرتابگر عمودی موشک، حمل توپ ۵۷ میلی متری MK۱۱۰، یک بالگرد سی هاوک و یک بالگرد بدون سرنشین فایر اسکاوت. روی پرتابگرهای عمودی، امکان نصب موشک های کروز تاماهاوک و استاندارد ۶ نیز بایستی ممکن باشد. اما به ۵ طرح مورد نظر می رسیم.

کلاس Carlo Bergamini از شرکت Fincantieri

شناورهای کلاس Carlo Bergamini در حقیقت حاصل پروژه مشترک بین فرانسه و ایتالیا برای توسعه نسل جدیدی از ناوهای محافظ چند منظوره بوده و تبدیل به نسلی از شناورهای بسیار نیرومند و پیشرفته شده است. در ادامه به شناورهای فرانسوی حاصل از این برنامه مشترک نیز خواهیم پرداخت. در نیروی دریایی ایتالیا ۵ فروند از این ناوها حضور دارند و آنها قصد دارند ۵ فروند دیگر از این ناوها را نیز به خدمت بگیرند.

شناورهای ایتالیایی ۶۹۰۰ تن وزن داشته و طول آنها ۱۴۴ متر و همچنین عرض آنها در حدود ۲۰ متر است. این شناورها در مدل های چند ماموریتی ۱۹۹ نفر و در مدل های خاص جنگ ضد زیردریایی ۲۰۱ نفر خدمه دارند. سیستم پیشران مدل ایتالیایی از ترکیبی از موتورهای دیزل الکتریکی و همچنین موتورهای الکترونیکی است که بخش دیزل الکترونیک با همکاری بین ایتالیا و آمریکا و موتورهای الکترونیکی نیز ساخت ایتالیا است و در کنار آن ۴ ژنراتور دیزل نیز وجود دارد.برد این شناورها در حدود ۱۲۳۰۰ کیلومتر با سرعت ۲۷ کیلومتر بر ساعت بوده و سرعت نهایی آنها نیز ۵۵ کیلومتر بر ساعت است. رادار اصلی این شناور مدل Selex MFRA  ساخت ایتالیا است که یک رادار آرایه فازی فعال در باند C است و توان شناسایی اهداف تا فاصله حدود ۴۰۰ کیلومتری و هدایت موشک به سمت آنها را نیز دارد. رادارهای کنترل آتش توپ و جستجوی سطحی این شناور هم ساخت ایتالیا است.

سامانه پرتاب موشک عمودی Sylver ساخت فرانسه برای شلیک موشک های ضد هوایی Aster ۱۵و Aster ۳۰ با بردهای ۳۵ و ۱۲۰ کیلومتر در این کشتی نصب شده است. این شناورها ۱۶ تیر از این دو نوع موشک حمل می کنند. ۴ این موشک های ضد هوایی به صورت مشترک توسط ایتالیا و فرانسه توسعه پیدا کرده است. تیر موشک کروز ضد کشتی و حمله به اهداف زمینی Otomat با برد بیش از ۲۰۰ کیلومتر در مدل های چند منظوره این شناور نصب شده است و در مدل های مخصوص جنگ ضد زیردریایی ۴ تیر موشک ضد زیردریایی MILAS  نصب شده است.

در بحث توپها نیز در مدل های چند ماموریتی یک قبضه توپ ۱۲۷ میلی متری ساخت شرکت ایتالیایی Oto Melara به همراه یک توپ ۷۶ میلی متری ساخت همین شرکت نصب شده است. در مدل ۱۲۷ میلی متری از گلوله های هدایت شونده سری Vulcano  استفاده می شود که می تواند اهداف را تا فاصله ۱۲۰ کیلومتر هدف قرار دهد .در مدل ضد زیردریایی نیز ۲ قبضه از توپهای ۷۶ میلی متری ساخت شرکت Oto Melara وجود دارد که می تواند گلوله های هوشمند را تا فاصله ۴۰ کیلومتری پرتاب کند. این شناور در مدل ایتالیایی توان حمل ۲ فروند بالگرد را نیز دارد.

 کلاس Alvaro de Bazanاز شرکت General Dynamics

 این کلاس پیش از این در اسپانیا ساخته شده و شرکت جنرال دینامیکز قصد دارد طرحی را بر اساس این ناو محافظ ارائه دهد. این ناو محافظ اسپانیایی علاوه بر بهره بردن از خواص پنهانکاری در طراحی بدنه از سامانه دفاع هوایی "ایجیس" ساخت آمریکا نیز بهره می برد. در حال حاضر ۵ فروند از این ناوها در نیروی دریایی اسپانیا فعال هستند و سفارشی برای ششمین فروند از کلاس نیز صادر شده است.

وزن این کلاس از ناوهای محافظ در حدود ۶۳۰۰ تن، طول آن در حدود ۱۴۶ متر و عرض آن نیز حدودا ۱۸ متر است. با توجه به مجهز شدن این شناور به سامانه ایجیس، نقش اصلی آن ایجاد چتر دفاع هوایی است که با کمک این سامانه و موشک های ضد هوایی استاندارد ایجاد می شود.

این شناور علاوه بر طراحی پنهانکار بدنه که در بالا به آن  اشاره شد در بخش تسلیحات نیز با بهره گیری از فناوری VLS یا همان سیستم پرتاب عمودی توانسته است حجم زیادی از تسلیحات را با خود حمل کند. این شناور به پرتابگرهای عمود مارک ۴۱ ساخت آمریکا مجهز شده است. این کشتی اسپانیایی حدود ۴۸ سلول پرتاب عمودی در اختیار دارد که ۳۲ تا از آنها به موشک های سطح به هوای SM-۲MR Block IIIA از خانواده استاندارد با برد بیش از ۱۰۰ کیلومتر اختصاص داشته و در تعداد باقی مانده این سلول ها نیز ۶۴ فروند موشک ضد هوایی کوتاه برد RIM-۱۶۲ ESSM با برد ۵۰ کیلومتر وجود دارد.

۸ تیر موشک کروز ضد کشتی هارپون به همراه پرتاب گرهای اژدر ۳۲۴ میلی متری از دیگر تسلیحات این کلاس از شناورهای ارتش اسپانیا به شمار می رود. البته موشک های هارپون از پرتابگرهای عمودی استفاده نکرده و از ۲ پرتابگر ۴ تایی زاویه دار پرتاب می شوند .به غیر از سامانه ایجیس که رادار اصلی این ناو محسوب می شود این شناور اسپانیایی به سامانه جنگ الکترونیک ساخت اسپانیا و همچنین سیستم دفاع در برابر اژدر AN/SLQ-۲۵A ساخت آمریکا مجهز است. سامانه های سونار فعال و غیر فعال این ناو نیز ساخت شرکت ریتهون آمریکا می باشد. این شناور با داشتن دو توربین و دو موتور دیزل می تواند با سرعت ۵۲ کیلومتر بر ساعت تا مسافتی در حدود ۸۳۰۰ کیلومتر را طی کند. این ناو توان حمل یک فروند بالگرد سی هاوک را نیز داشته و تعداد خدمه آن نیز ۲۵۰ نفر می باشد.

 طرح بر پایه شناور گارد ساحلی از صنایع Huntington Ingalls

 گارد ساحلی آمریکا دارای تعدادی شناور کلاس Legend است که در امر گشت ساحلی و جستجو و نجات از آنها استفاده می کند. وزن ۴۵۰۰ تنی و طول ۱۲۸ متری این شناور آن را برای تبدیل شدن به یک ناو محافظ تبدیل به انتخابی ایده آل کرده است. این شناور می تواند تا ۱۴۸ نفر خدمه را حمل کرده و به دو موتور دیزل به توانایی ۹۹۰۰ اسب بخار و یک توربین گازی به توان ۳۰ هزار اسب بخار مجهز است. برد این شناور ها ۲۲ هزار کیلومتر و سرعت آنها ۵۲ کیلومتر در ساعت است.

ست کاملی از سامانه های راداری و اپتیکی بر روی این شناورها نصب شده است. در بخش تسلیحات این شناور ها به یک سری توپ و تیربار مجهز هستند. توپ ۵۷ میلی متری مارک ۱۱۰، ۱ سامانه فالانکس، ۴ تیربار کالیبر ۱۲.۷ و ۲ تیربار ۷.۶۲ دیگر سلاح های این شناور هستند. این شناورها توان حمل یک بالگرد و دو پهپاد را نیز دارند. هنوز مشخص نیست دقیقا چه نوع تسلیحاتی بر روی این شناور توسط Huntington Ingalls نصب شود ولی شناورهای این کلاس را می توان از جمله انتخاب های پر امید در این رقابت دانست.

 کلاس Freedom از شرکت لاکهید مارتین و کلاس Independence از شرکت Austal USA

در بخش آخر دو شناور شکست خورده کلاس ال سی اس که برای دور دیگری از رقابت وارد میدان می شوند با هم معرفی می شوند. شرکت لاکهید مارتین برای شرکت در این رقابت یکی از دو شناورهای اصلی طرح LCS را انتخاب کرده است. کلاس Freedom طرحی است که قرار است شرکت لاکهید آن را ارتقاء داده و با نصب تسلیحاتی مثل موشک های کروز ضد کشتی و نصب پرتاب گرهای عمودی برای موشک های ضد هوایی آن را ارتقاء بدهد.

کلاس Independence از شرکت Austal USA نیز دیگر طرح از برنامه شکست خورده LCS است که بار دیگر وارد این رقابت شده است. اما نکته جالب اینجاست که بر اساس آنچه منابع نزدیک به این شرکت ها اعلام کرده اند آنچه برای ارتقاء در نظر این دو شرکت است طرح سفارش داده شده MMSC عربستان سعودی است. آنچه سعودی ها در این طرح سفارش داده اند حدودا از این قرار است :

نصب موشک های هارپون، نصب موشک های پدافند هوایی سری RIM-۱۱۶ و ۱۶۲ به همراه پرتاب گرهای عمودی برای موشک های پدافندی است. در هر حال یکی از این ۵ طرح به زودی انتخاب شده و احتمالا منطقه خلیج فارس از جمله اولین نقاطی است که این شناورها در آن حضور پیدا خواهند کرد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که ممکن است طرح ها در آینده دچار تغییر شده و با سامانه هایی متفاوت در میدان ظاهر شوند. خصوصا اینکه در بخش تسلیحاتی و راداری، آمریکایی ها اصرار به استفاده از سامانه های تولید داخلی داشته و در دو طرح ارائه شده، با برخی رادارها و تسلیحات اروپایی رو به رو هستیم. پرپوزال نهایی در سال ۲۰۱۹ و برنده قرارداد برای ۲۰ فروند ناو محافظ در سال ۲۰۲۰ اعلام می شود و قیمت هر فروند از این ناوها تا حدود ۱ میلیارد دلار پیش بینی شده است.  

نظرات (0) کلیک ها: 231
پرینت

سرنوشت جنگ در جنوب سوریه چه خواهد شد؟

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در گزارش ویژه

صحبت های زیادی درباره تحولات جنوب سوریه و آمادگی نیروهای سوری برای سلطه دوباره بر این منطقه پس از موفقیت در خارج کردن منطقه غوطه شرقی از سلطه گروه های مسلح مطرح می شود، بدون اینکه به خط قرمزهایی که دیگران تلاش کرده اند در اطراف منطقه الغوطه ترسیم کنند، توجه شود، همان خطوط قرمزی که دیگران قبلاً تلاش کردند در اطراف شهر حلب ایجاد کنند.

همچنین ادعاهای مربوط به استفاده دمشق از سلاح های شیمیایی در دوما و تبعات ناشی از آن از جمله حملات موشکی نیروهای ائتلاف سه جانبه آمریکا، بریتانیا و فرانسه، هیچ کدام نتوانست نیروهای سوری را دستپاچه کند. بین گزینه های اقدام نظامی یا آشتی یا بیرون راندن کسانی که با سازش مخالفند، رسانه هایی که دنباله روی محور سعودی – اماراتی هستند، از تهدید دولت آمریکا علیه نیروهای سوری درباره پیامد اقدام به راه حل نظامی، استقبال کردند، سپس از تهدیدات اسرائیل مبنی بر حمله به نیروهای ایرانی یا نیروهای هم پیمان در منطقه جنوب سوریه به وجد آمدند و در نهایت از درخواست روسیه برای عدم حضور هیچ نیرویی غیر از نیروهای سوری در مرزهای سوریه و فلسطین و استقبال رژیم اشغالگر اسرائیل از این مساله، استقبال کردند.
 

در همین زمینه بخوانید:

سناریوی جبهه غربی - عربی - صهیونیستی برای دمشق چگونه پس از ۷ سال با شکست پایان یافت + نقشه میدانی

کسانی که هفت سال همواره می گفتند که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از راه های نظامی یا سیاسی در قدرت باقی نخواهد ماند، چه چیزی را جشن می گیرند؟ و چه چیزی را به یکدیگر تبریک می گویند، در حالی که منتظر پیروزی گروه های مسلح اعم از جبهه النصره و جیش الاسلام هستند تا در مسجد اموی نماز بخوانند؟

اکنون امید و آرزوهای آن ها از بین رفته و معادله ها تغییر کرده است و گروه های مسلح پراکنده شده اند و حلب، الغوطه، جنوب دمشق، حمص، القلمون و وادی بردی و دیگر مناطق از گروه های مسلح بازپس گرفته شد وکفه ترازو به نفع دولت سوریه است.

ایران و هم پیمانانش به ویژه حزب الله به هدف خود در حمایت از دولت سوریه و پشتیبانی از آن درجنگ با تروریسم رسیده اند و ضعف و درماندگی تروریست ها که درصدد ضربه زدن به محور مقاومت بودند، مشخص شد و وابستگی آن ها به رژیم اشغالگر اسرائیل و پیروی آن ها از دیکته های آمریکا اثبات شد.

امروزه ایران و هم پیمانانش در تحقق اهداف خود مبنی بر از سرگیری سلطه و حاکمیت دولت سوریه در اراضی این کشور از ایادی شرور موفق شده اند و امنیت بار دیگر در دمشق برقرار شده است اما گزینه ای که اکنون برای تامین امنیت در مرزهای سوریه و فلسطین در اولویت قرار دارد، استقرار نیروهای سوری است، این مناطق که زمانی جولانگاه عناصر جبهه النصره و گروه های مسلح بود، این بار  مکانی برای پیروزی جدید محور مقاومت خواهد بود.

آنچه اکنون مطلوب و مورد انتظار است، اعمال حاکمیت مجدد سوریه بر کل اراضی این کشور و کنترل مرزهای جنوبی سوریه است و این برخلاف آنچه رسانه های غرض ورز گمان می کنند، دستاوردی برای رژیم اشغالگر اسرائیل نیست، بلکه پذیرفتن واقعیتی اجتناب ناپذیر از سوی اسرائیل است که در صورتی که بخواهد امنیت این منطقه را به خطر بیاندازد، روی خوش نخواهد دید و درهای جهنم به رویش گشاده خواهد شد ولی در غیر این صورت، جنوب سوریه نیز مانند جنوب لبنان، آرام خواهد بود.

کسانی که در کمین محور مقاومت نشسته اند، نمی خواهند این واقعیت را قبول کنند که تکیه کردن آن ها به گروه های مسلح در براندازی دولت سوریه، با شکست سخت مواجه شده است و آن ها با وجود اینکه پول ها و سلاح های زیادی را برای براندازی دولت سوریه صرف کرده اند، همه برگه های برنده خود را در ارتباط با سوریه از دست داده اند، و محور مقاومت نه تنها حافظ دولت سوریه است، بلکه بر قدرت آن افزوده و حتی ارتش رژیم اشغالگر را مجبور کرده است که حضور ارتش سوریه را در مرزها بپذیرد. زیرا در غیر این صورت با ارتشی شکست ناپذیر مواجه خواهد بود که می تواند درصورتی که این رژیم از خط قرمزها عبورکند، آن رژیم را با سیل موشک هایش هدف قرار دهد.

نظرات (0) کلیک ها: 241
پرینت

نوار غزه شاهد شدیدترین تبادل آتش/ وزیر صهیونیست خواستار اشغال نوار غزه شد +عکس و فیلم

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در گزارش ویژه

نوار غزه روز سه‌شنبه شاهد شدیدترین مورد تبادل آتش از زمان حمله سال 2014 رژیم صهیونیستی به این منطقه بود.

نیروهای مقاومت فلسطینی در واکنش به حملات چند هفته گذشته نیروی زمینی و هوایی ارتشرژیم صهیونیستی به نوار غزه، ده‌ها فروند راکت به سمت شهرهای صهیونیست‌نشین نزدیک غزه شلیک کردند. در جریان این حملات دستکم 5 صهیونیست زخمی شده‌اند و ساختمان‌های شهرهای مجاور غزه خسارت‌هایی وارد شده است.

بیشتر بخوانید:

رژیم صهیونیستی آتش‌بس در غزه را رد کرد

در حملات هفته‌های گذشته صهیونیست‌ها به نوار غزه نزدیک به 100 فلسطینی شهید و صدها نفر زخمی شده بودند. حماس و جهاد اسلامی روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای مشترک، تأکید کردند که مقاومت «حمله را به حمله و خون را با خون پاسخ می‌دهد و اجازه نمی‌هد صهیونیست‌ها قواعد تازه‌ای تحمیل کنند.

در ادامه مهمترین تحولات مربوط به درگیری اخیر در غزه آمده است. این خبر با وقوع رخدادهای جدید به روز می‌شود:

خبرنگارهای فلسطینی از شنیدن شدن صداهای چند انفجار قدرتمند در غزه خبر می‌دهند. ارتش رژیم صهیونیستی ساعتی پیش گفته بود که عملیات جنگنده‌ها و بالگردهای این رژیم در غزه ادامه دارد.

 آژیرهای هشدار حملات موشکی در شهرک‌های صهیونیست‌نشین نتیووت، سدروت نگو، بنی شیمون، اشکول، شعار هنگو و اشکلون به صدا درآمده‌اند.

 سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد جنگنده‌های این رژیم 25 نقطه در نوار غزه را هدف حمله قرار داده‌اند. وی مدعی شد اهدافی که مورد حمله قرار گرفته‌اند، تأسیسات و ساختمان‌های متعلق به حماس و جهاد اسلامی بوده‌اند.

 تصاویری که خبرنگار روزنامه «جروزالم‌پست» منتشر کرده نشان می‌دهد ارتش رژیم صهیونیستی در حال انتقال تجهیزات سنگین نظامی به مناطق جنوبی فلسطین اشغالی است.

 رسانه‌های صهیونیستی ویدئویی از برخورد یک فروند راکت به منطقه‌ای در شهرک صهیونیست‌نشین «نتیووت» واقع در شرق نوار غزه منتشر کرده‌اند.

 
https://cdn.mashreghnews.ir/d/2018/05/30/4/2260146.jpg"); background-position: center center; background-repeat: no-repeat; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; overflow: hidden; opacity: 1; pointer-events: all; visibility: visible; background-size: contain !important;">
 

 آژیرهای خطر بار دیگر در شهرک‌های صهیونیست‌نشین «آوشالوم»، «بنی نتساریم» و «اشکلون» به صدا درآمدند.

 

 شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه به درخواست آمریکا تشکیل جلسه می‌دهد تا تشدید تنش در غزه را مورد بررسی قرار دهد.

 یک مقام ارتش رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرد روز سه‌شنبه بیش از 70 فروند راکت از غزه شلیک شده است.

«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت سازمان ملل خواست برای برررسی وضعیت غزه و درگیری‌های روز سه‌شنبه، جلسه فوق‌العاده تشکیل دهد.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بار دیگر مناطق مختلف نوار غزه از جمله اداره خدمات عمومی غزه در شرق «جبالیا» را هدف قرار دادند.

 یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با رسانه‌ها توافق برای آتش‌بس را تکذیب کرد.

 شبکه صهیونیستی «آی 24» به نقل از یک مقام جهاد اسلامی مدعی شد طرفین با وساطت مصر برای برقراری آتش‌بس به توافق رسیده‌اند و این آتش‌بس از ساعتی دیگر متوقف می‌شود.

آژیرهای خطر حملات موشکی بار دیگر در چندین شهر صهیونیست‌نشین نزدیک غزه از جمله نتیووت و اشکلون به صدا درآمد.

کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی دستور تداوم تجاوزات به غزه را داد

کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی در پایان نشست های شب گذشته خود اعلام کرد که ارتش این رژیم باید به تجاوزات خود علیه نوارغزه ادامه دهد.

کابینه امنیتی در عین حال به شهرک نشینان صهیونیست که در فاصله ۷ کیلومتری نوارغزه زندگی می کنند دستور داد که در نزدیکی پناهگاه ها باقی بمانند و به زندگی عادی خود ادامه دهند.

آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی هم پس از پایان این نشست کابینه امنیتی مدعی شد که «هر نقطه ای که از آنجا تیراندازی صورت بگیرد، هدف مشروعی برای حملات نیروی هوایی خواهد بود».

در همین راستا، وزیر آموزش و پرورش رژیم صهیونیستی هم از لغو تمامی گردش های علمی و تفریحی در مناطق واقع در ۱۵ کیلومتری غزه خبر داد.

ارتش صهیونیستی از صبح روز سه شنبه پایگاه های مقاومت فلسطین در غزه و اراضی کشاورزی شهروندان فلسطینی را هدف قرار داد که هنوز خبری درباره خسارت های جانی احتمالی این حملات گزارش نشده است.

وزیر صهیونیست خواستار اشغال نوار غزه شد

«ایلیت شاکید» وزیر دادگستری اسرائیل، روز گذشته در گفت‌وگو با رادیو عبری‌زبان، اظهار داشت که بایستی برای اشغال نوار غزه، در چارچوب تلاش‌های اسرائیل برای نابودی رهبران حماس آماده شد.

وی در واکنش به حملات موشکی و خمپاره‌های مقاومت فلسطین به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین، گفت: «پاسخ باید بسیار شدید باشد و خون‌هایی آنجا ریخته شود.»

این وزیر صهیونیست خاطرنشان کرد که «تمامی گزینه‌ها از جمله اشغال نوار غزه روی میز است.»

در پی برقراری آتش‌بس، غزه آرام شد

 پس از میانجی‌گری مصر، آتش‌بس میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها از ساعت 4 صبح امروز (5:30 به وقت ایران) وارد فاز اجرایی شد.

اجرای این آتش‌بس 2 بار به تأخیر افتاد ابتدا قرار بود ساعت 12 دیشب برقرار شود که ممکن نشد، بار دیگر قرار شده بود با نظارت مصر ساعت 2 بامداد دو طرف دست از تبادل آتش بردارند اما اجرایی نشده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری فلسطینی «معا»، «خلیل الحیه» عضو دفتر سیاسی حماس در این باره گفت: پس از آنکه گروه‌های فلسطینی موفق شدند جلوی حملات بایستند و مانع از تغییر قواعد درگیری شوند بسیاری از طرف‌ها میانجی‌گری کردند و به توافق برای آتش‌بس رسیدیم.

ساعات اولیه بامداد امروز (چهارشنبه) برخی از گروه‌های فلسطینی رسیدن به توافق آتش‌بس را اعلام کردند اما رژیم صهیونیستی به این موضوع بی‌توجهی کرد و به روند بمباران غزه ادامه داد. 

از جمله «داوود شهاب» مدیر دفتر رسانه‌ای جهاد اسلامی در ساعات پایانی دیشب (سه‌شنبه شب) اعلام کرده بود: ما پس از میانجی‌گری مصر با بازگشت آرامش به نوار غزه موافقت کردیم، مصر هم به ما اعلام کرد اسرائیل به توافق آتش‌بس سال 2014 (پس از جنگ 31 روزه) پایبند است.

نظرات (0) کلیک ها: 230

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000