پرینت

جنایات تکفیری‌ها در تخریب اماکن مقدس اسلامی+تصاویر و فیلم

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در پرونده ویژه

پیشینه اهانت و تخریب مزار اولیاء خدا و اصحاب پیامبر به چه زمانی بازمی‌گردد؟ آیا جسارت‌های وهابیون به اموات تنها محدود به شخصیت‌های اسلامی است؟جریان تکفیری مورد حمایت ارتجاع عرب تاکنون مزار کدامیک از اولیاء الله و صحابی را تخریب کرده است؟ گزارش ویژه مشرق روایتی است از جاهلیت وهابیون در جسارت به اماکن مقدس اسلامی.

دشمنان اسلام همواره قصد داشته اند پیروان این دین آسمانی را با توطئه‌های خبیث قومی و مذهبی از هم پاشانده و موجبات تضعیف آنها را فراهم بیاورند، در عصر حاضر نیز استعمار غربی- صهیونیستی به این نتیجه رسیده است که کم‌هزینه‌ترین و موثرترین شیوه برای ضربه‌زدن به اسلام حقیقی و رکن اصیل مقاومت و جهاد حقیقی علیه ظالمان، استفاده ازگروه‌های تکفیری و وهابیاست؛ وهابی‌هایی که تحت نام اسلام و تعالیم پیامبر اعظم (ص)، بزرگترین ضربات را بر پیکره جامعه اسلامی وارد کرده‌اند. 

اقدامات این گروه‌ها در کشورهای مختلف اسلامی مانند مثله کردن اجساد، اعدام‌های دسته‌جمعی، ربایش دختران نیجریه‌ای و هزاران مورد مانند این خود زمینه‌ای مناسب برای ترویج تفکر اسلام‌هراسی در جهان گردیده است. اما در ادامه برآنیم تا یکی از اقدامات تنفربرانگیز این گروه یعنی تخریب مقابر و هتک حرمت به اجساد اولیاء و صحابی حضرت رسول (ص) و شخصیت‌های دینی را مورد بررسی قرار دهیم.

وهابیت بر این باورند که هر کس برای زیارت مقابر و به قصد زیارت آن حرکت کند، مشرک است و مهدور الدم و غارت اموال وی مباح خواهد بود. نکته متناقض در این میان اعتقاد آن‌ها به احترام به صحابی پیامبر (ص)، اما مقابر ایشان را تخریب نموده و به اجساد ایشان هتک حرمت می‌نمایند.

با شکل گیری این نگاه در میان پیروان این جریان انحرافی که هدفی جز انشقاق در جامعه اسلامی ندارند، در طول تاریخ شاهد اهانت‌های بسیاری به قبور متبرک ائمه (ع) و همچنین صحابی رسول اکرم(ص) بوده‌ایم که تا به امروز و در حوادث سوریه و اخیرا عراق نیز شاهد این جسارت‌ها هستیم.

 

تخریب قبور ائمه مظلوم بقیع (ع)

نخستین تخریب قبور مطهر ائمه‌ بقیع به دست وهابیون سعودی در سال 1220هجری یعنی زمان سقوط دولت اول سعودی‌ها توسط حکومت عثمانی روی‌ داد، پس ازاین واقعه‌ تاریخی - اسلامی با سرمایه‌گذاری مسلمانان شیعه و به‌ کار بردنامکانات ویژه‌ای، قبور تخریب‌‌‌شده به زیباترین شکل بازسازی‌ شد.

حرم مطهر ائمه بقيع (ع)، پيش از تخريب توسط وهابيان در سال 1344 ق

دومینو در واقع دردناک‌ترین حادثه تاریخی - اسلامی معاصر به هشتم شوال سال 1344قمری و پس از روی‌ کار آمدن سومین حکومت وهابی عربستان مربوط ‌می‌شود؛ سالی کهوهابیون به فتوای سران خود مبنی بر اهانت و تحقیر مقدسات شیعه، مرقدهای مطهرائمه و اهل‌بیت ‌پیامبر(ص) را مورد دومین هجوم وحشیانه‌ خود قرار دادند وبقیع را به مقبره‌ای ویران‌ شده و در واقع مهجور و بی‌نام و نشان تبدیل‌ کردند.

وهابیوندر سال 1343 هجری قمری در مکه گنبدهای قبر حضرت عبدالمطلب (ع)، خدیجه (س) و زادگاه پیامبر (ص) و فاطمه زهرا (س) را با خاک یکسان کردند و در جده نیز قبر "حوا" و دیگر قبوررا تخریب کردند. در مدینه نیز گنبد منور نبوی را به توپ بستند، ولی از ترسمسلمانان، قبر شریف نبوی را تخریب نکردند.

وهابیونمتعصب در همان سال به کربلای معلی حمله کردند و ضریح مطهرحضرت امامحسین(ع) را تخریب و جواهرات و اشیاء نفیس حرم مطهر را که اکثرا از هدایایسلاطین و بسیار ارزشمند و گرانبها بود، غارت کردند و قریب به 7000 نفر ازعلما، فضلا و سادات و مردم را کشتند. سپس به سمت نجف رفتند که موفق به غارتنشدند و شکست خورده برگشتند.

 

تخریب قبور امامین عسکریین (ع) در سامرا

سوم اسفند ‌1384 ه.ش تروريست‌های وهابی در حرم امام هادي (ع) و امامحسن عسگري (ع) در شهر سامرا بمب‌گذاري كرده و گنبد و بخش زيادي از اين حرممقدس را ويران كردند.

روایتی از جنایات وهابیت در تخریب اماکن مقدس اسلامی

نزديك به ‌16 ماه پس از آن فاجعه، تروريست‌ها وافراطيون بار ديگر اوضاع نابسامان امنيتي عراق اشغال شده از سوي آمريكا رامناسب ديده و دو مناره‌ اين بارگاه مقدس را ويران كردند.

حرم امامین عسکریین (ع) قبل و بعد از تخریب

 

تلاش برای تخریب حرم مطهر حضرت زینب (س) و سیده سکینه (س)

عناصر تکفیری جبهه النصره در سوریه چندین‌بار نیز جهت تخریب حرم مطهر حضرت زینب (س) اقدام کردند که با مقاومت جانانه مدافعین حرم نتوانستند به مقصود پلید خود برسند. یکی از مفتیان این جریان در این خصوص در صفحه توئیتر خود می‌نویسد:

قبر[حضرت] زینب[سلام الله علیها] منبع الهام شیعیان جهان است به همین دلیل برای نزدیکی به خدا آن را خراب کنید، با این کار صدمه‌ای به شیعیان می‌زنید که پیروزی در چند میدان جنگ هم با آن برابری نمی‌کند، وی سپس حرم حضرت زینب(سلام الله علیها) را کانون شرک می‌خواند.

تروریست‌ها همچنین در اواخر سال 91 بخشی از حرم سیده سکینه (س) واقع در حومه دمشق را تخریب و به آن خسارات زیادی وارد کردند.

 

نبش قبر حجر بن عدی

12 اردیبهشت‌ماه 92 تروریست‌های وابسته به گروهک جبهه النصره بارگاه حجر بن عدی از صحابی حضرت رسول (ص) در شهر "عدرا" در "ریف دمشق" را تخریب وپساز کندن قبر، پیکر مطهر ایشان را به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

شاهدان این تجاوزاظهار می‌دارند عناصر وهابی هنگام ارتکاب این جنایت، به جشن و پایکوبی پرداختند.

تروریست‌های جبهه النصره در کنار مرقد مطهر حجر بن عدی

در بخشی از اعلامیه منتشر شده توسط گروهک تروریستی جبهه النصره پس از انجام این اقدام شنیع آمده است:

"در راستای تطبيق شرع خداوند در زمین به وسیله سپاهیان رحمت، به شکر و فضل خدا از یکی از ادوات شرك به خداوند خلاصی یافتیم؛ و پیکر حجر بن عدي برای اینکه در زمین دفن شود از محلی که نظام كافر سوريه به جای فبر برای او بنا کرده بود منتقل گردید. این کار تطبيق شرع خداوندی است که ساخت مزارات که موجب شرك به پروردگار و عبادت قبور می شود را حرام کرده است.

مجاهدان ما در سرزمین مبارک شام شرعيت و سنّت نبويّ را قاعده برای احقاق حق قرار می‌دهند؛ لذا باز هم اقدام به تخریب تمامی بيوت شرك در شام عزیز خواهند نمود."

 

فیلم سخنان رهبر انقلاب در خصوص نبش قبر حجر بن عدی

 

تخریب مزار اویس قرنی، عمار یاسر و وابصه بن معبد الاسدی

گروه تروریستی تکفیری داعش در فروردین ماه سال جاری مزار "اویس القرنی"،‌ ازیاران با وفا و گرانقدر امیر المومنین (ع) و "عمار یاسر"، از صحابه پیامبر(ص) را در شهر رقه در شمال سوریه تخریب کرد.

 

فیلم تخریب مرقد عمار یاسر و اویس قرنی

گفتني است زيارتگاه شهداي صفّين در جنوب شرقي شهر رقه و در فاصله حدود يككيلومتر از ساحل رود فرات قرار دارد. اين زيارتگاه مجموعه معماري وسيع وباشكوهي است كه بر روي قبور سه تن از شهداي جنگ صفّين يعني عمار ياسر، اويسقرني و ابيّ بن قيس، كه در سال۳۷ق در ركاب امیرالمومنین علیه السلام درنبرد با لشكر معاويه به شهادت رسيدند، ساخته شده است.

تخریب یکی از اماکن مقدس سوریه بدست تروریست‌های داعش

همچنینگروهک داعش در پی اعلام قبلی خود مبنی بر تخریب اماکن مقدس، قبر صحابی " وابصه بن معبد الاسدی" را تخریب کردند، این بنا از قدیمی ترین آثار در سوریه بوده است.

 

تخریب قبور نوادگان اهل بیت(ع) و صحابی پیامبر (ص) در لیبی

لیبی پس از سقوط قذافی نیز شاهد تحرکات بسیار زیاد گروه‌های سلفی به خصوص گروه انصار الشریعه در تخریب قبور نوادگان اهل بیت(ع) و مقابر صحابی جلیل‌القدر پیامبر (ص) بود. در مهم‌ترین این فجایع شهریور ماه 91 مسجد و حرم " عبدالسلام الأسمر"امام‌زاده مظلوم از نوادگان امام حسن مجتبی(ع)، ویران شد و به آن آسیب‌های هنگفتی وارد آمد. این مکان بهعنوان بزرگترین قطب زیارتی شیعیان در کشور لیبی و شمال آفریقا به حساب می‌آمد در این حادثه30نفر از شیعیان لیبی به شهادت رسیده و تعداد 212 نفر نیز مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

حرمعبدالسلام الأسمر قبل از تخریب

در سال‌های اخیر مفتی‌هایوهابی بارها فتوای تخریب این امام‌زاده شریف را صادر کرده بودند ولی به دلیل مخالفت‌های مردمی و دفاع آنان از حریم امام‌زاده، تروریست‌ها کار به جایی نبرده بودند. ولی با سوء استفاده وهابی‌ها از اوضاع نابسامان و آشفته لیبی، توانستند این جسارت عظیم را در برابر چشم مردم جهان انجام داده و چنین واقعه هولناکی را رقم بزنند.

 

لحظه انفجار حرم امام‌زاده عبدالسلام الاسمر

حرم امام زاده عبد السلام الاسمر مربوط به 800 سال پیش بوده و به عنوان یکی از اماکن تاریخی شیعه نیز مطرح می شود .موقعیت آن در شهر "زلیتن" (160 کیلومتری طرابلس) می باشد که بعد از فشار مفتی های وهابی توسط تروریست های سلفی تخریب و به قبر آن حضرت جسارت های بسیاری شده است . در جوار این حرم شریف کتاب خانه بسیار بزرگی از کتب شیعی و اسناد تاریخی هزاران ساله نگهداری می شد که به گفته وزیر فرهنگ لیبی بزرگترین کتاب خانه در کشور لیبی به حساب می آمده که بعد از تخریب حرم ، این کتابخانه تخلیه و به آتش کشیده شده است .

نبش قبر امامزاده عبدالسلام لیبی

همچنین در حادثه دیگری بخشی از ضریح "الشعاب الدهمانی"از سادات بزرگوار حسنی و قبور ده‌ها سادات دیگر را که در مرکز پایتخت لیبی سال ها زیارتگاه شیعیان بود، منهدم کرده بودند.

همچنین در شهر جنزور مسجد "سیدی سالم "که در آن ضریحی از 600 سال قبل بوده و مکانی برای تحصیل علوم فقهی بود تخریب شد.

در واکنش به این اقدامات دار الافتاء لیبی بیانیه‌ای منتشر و در آن اشاره نمود: "نبش قبور قدیمی و منهدم‌کردن مساجد مخالف سنت نبوی و اقوال علمای مسلمین است و این نهی نبش قبر شامل قبور غیرمسلمانان هم می‌شود و اقدامات برخی افراد مسلح در نبش قبور با قدرت سلاح، امری است که شرعا غیر جائز و عرفا ناشایسته است. زیرا باعث هتک حرمت اموات می‌شود.

مرکز دینی "الزیتونیه" تونس نیز با صدور بیانیه‌ای، حمله به مقابر مسلمین، نبش قبور و توهین به اجساد مردگان را شرعا حرام و جنایتی بزرگ دانست، بخصوص که این قبور مربوط به مسلمانان و آن هم اولیای صالح خدا باشد.

در تازه‌ترین اقدام گروه‌های تکفیری در لیبی نیز اوایل ماه جاری شهر درنه در لیبی شاهد تخریب مقابر صحابی پیامبر اکرم (ص) بود. درنة یک شهر تاریخی در لیبی است که از زمانی که تکفیری‌ها بر آن مسلط شده‌اند اکثر اماکن تاریخی آن را از بین برده‌اند و بهانه آنان برای تخریب این است که این مقابر جهت امور سحر و جادو بکارگیری می‌شود.

تخریب مرقد اصحاب پیامبر (ص) در لیبی

گفتنی است که مقبره تاریخی صحابه در شهر درنه شامل ۷۰ صحابه پیامبر اکرم (ص) می‌شود از جمله این صحابه می‌توان به ""، "عبدالله بن القیسی" و "ابومنصور الفارسی" اشاره کرد.

زهیر بن قیس از افراد حاضر در فتح مصر بود و در فتح مناطق شمال آفریقا شرکت داشته است و در مقطعی به حکومت و فرماندهی سپاه هم انتخاب شد.

 

مواضع متناقض شبکه وهابی کلمه که هدف از بعثت انبیاء را تخریب قبور می‌داند!

 

تخریب قبور علمای سایر مذاهب و ادیان توسط وهابیون

اقدامات وحشیانه گروه‌های تکفیری تنها محدود به قبور ائمه اهل بیت (ع) و مقابر صحابی پیامبر (ص) نبوده بلکه این افراد در ادامه تحرکات خود در کشورهای مختلف مقابر علمای صوفیه و همچنین کشیش‌های‌ مسیحی در سوریه را نیز ویران نموده‌اند.

در 5/6/91 وهابی‌های تکفیری در لیبی وابسته به جریان انصار الشریعه مقبره " احمد البکر" و " محمد جربوع" از علمای صوفیه را با استفاده از دستگاه‌های حفاری تخریب و قبر وی را نبش و مدعی شدند که درون قبر و در کنار جسد وی وسایل ساحری موجود بوده است.

نبش قبر علمای صوفیه در لیبی

در اقدامی دیگر گروه وهابی انصارالدین در کشور مالی در غرب آفریقا نیز در تیر ماه 91 تعدادی از قبور علمای صوفیه را تخریب نمودند. افراد این گروهبه مقابر شخصیت‌های صوفیه در شهر تومبوکتو حمله، و دو ضریح را ویران نمودند.

در همين حال شاهدان عيني در تومبوكتو از تخريب كامل بارگاه "ولي سيد محمود" وضريح "ولي سيد مختار" دو تن از بزرگان مدفون در اين منطقه، خبر دادند.

اعضای گروهک وهابی انصار الدین

"ایاد اگ قالی" فرمانده گروه انصار الدین در سال 2010 پس از بازگشت از عربستان این گروه سلفی تندرو را تشکیل داد که به گسترش تفکر وهابی در منطقه شمال و غرب آفریقا مشغول می‌باشند.

سخنگوی گروه وهابی انصارالدین در خصوص تخریب مقابر اظهار می‌دارد:تمامبارگاه‌هاي بزرگان و اولياء الهي در شهر تاريخي "تومبوكتو" را كه توسط يونسكودر ليست ميراث جهاني در معرض خطر قرار گرفته است را نابود مي‌كنيم.

در سوریه نیز دیده‌بان مستقل حقوق بشر سوریه اعلام کرد: برخی افراد مسلح وابسته به گروه‌های تروریستی افراطی با یورش به مقبره یکی از کشیش‌های مسیحی در کلیسای "قاره" واقع در قلمون، قبر وی را نبش کرده و بعد از خارج کردن باقیمانده جسد وی، قبر را تخریب کردند.

نبش قبر کشیش مسیحی در سوریه

جمع‌بندی

آن‌چه که در این گزارش ذکر شد تنها گوشه‌ای از جنایات و وحشی‌گری جریان‌های منتسب به وهابیت و تکفیری‌ها بوده و بررسی تمام اقدامات بیمارگونه و تفرقه‌افکنانه ایشان خود نیاز به گزارشی مستقل و مفصل دارد. نبش قبر و اهانت به اجساد مردگان از نگاه تمامی مذاهب و ادیان الهی امری مردود و مذموم به شمار می‌آید. در حالی که این گروه افراطی تنها به مقدسات شیعیان بی‌احترامی ننموده و در ادامه اقدامات پلید خود مقدسات اهل تسنن، مسیحیان، صوفیه و ... را هدف قرار داده‌اند. وحدت و انسجام مسلمانان اعم از شیعه و اهل تسنن لازمه مقابله باحرکت‌های موهن فرقه انحرافی وهابیت بوده و وظیفه همهمسلمانان است که هتک حرمت به مقدسات اسلامی را به شدتمحکوم کنند.

اما نکته نهایی آن که پیامد چنین رفتارهایی سقوط فرقه وهابیت بوده و دشمنان اسلام با این اقدام درواقع مسیر اضمحلال و نابودی خود از صحنه جهان را هموار خواهند ساخت. چرا که به استناد آیات قرآنی پیروزی نهایی با امت اسلام ناب محمدی (ص) و پیروان حق و حقیقت خواهد بود و غیر از هر آنچه که در اطاعت و بندگی خداوند باشد محکومبه فنا و نابودی است.

منابع و مآخذ:

http://www.aviny.com/Occasion/jang-narm/vahabiat/jenayat/yamolhadm.aspx

http://fa.alalam.ir/news/1470447

http://mouood.org/component/k2/item/9806

http://www.tabnak.ir/fa/news/338618/

http://ansar91.blogfa.com/post/23

http://libya-al-mostakbal.org/news/clicked/49237

http://madeena.org/vb/t56885

http://www.qurynanew.com/40660

http://libya-al-mostakbal.org/news/clicked/20292

http://www.alwasat.ly/ar/news/libya/20407/

http://www.bbc.co.uk/persian/world/2012/07/120630_u09_timbuktu_shrines.shtml

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/193206/

http://www.tvshia.com/farsi/index.php/news/205

http://www.pajoohe.com/fa/index.php?Page=definition&UID=45924

http://www.aviny.com/article/gozaresh/91/06/takhrib-haram-libi.aspx

http://khabarfarsi.com/ext/5685003

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000