پرینت

راز سفر «بارزانی» به ترکیه چیست؟

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در تحلیل مسائل روز

مسعود بارزانی در سفری غیر رسمی همراه با «قباد طالبانی» معاون نخست وزیر منطقه و وزرای دارائی و منابع طبیعی کردستان عراق امروز وارد آنکارا می شود.

راز سفر «بارزانی» به ترکیه چیست؟

روزنامه های ترکیه روز دوشنبه از سفر غیررسمی رئیس منطقه کردستان عراق به این کشور خبر داده و تأکید کردند که، هدف از این سفر بدست آوردن موافقت ترکیه در مورد اعلام دولت مستقل کردستان است.


روزنامه «حریت» ترکیه امروز در مطلبی در سایت خود اعلام کرد: مسعود بارزانی در سفری غیر رسمی همراه با «قباد طالبانی» معاون نخست وزیر منطقه و وزرای دارائی و منابع طبیعی کردستان عراق امروز وارد آنکارا می شود.


 این روزنامه افزود: اردوغان از بارزانی و هیأت همراه در ساختمان هیأت وزیران استقبال می کند؛ و آنها با داود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز دیدار خواهند کرد و در مورد برخی مسائل، بویژه گروگان های ترکیه در موصل که در دست داعش هستند، و همچنین تشکیل دولت عراق و روند صلح بین ترکیه و کردها و نقش منطقه کردستان عراق در این زمینه گفتگو می کنند.


بر اساس این گزارش، تقویت همکاری های دو جانبه و صادرات نفت شمال عراق به اروپا از طریق ترکیه هم از مسائل مورد مذاکره طرفین خواهد بود.


 روزنامه ملیت چاپ ترکیه نیز تأکید کرد که هدف از سفر غیر رسمی بارزانی به ترکیه، مشورت و کسب موافقت ترکیه برای اجرای همه پرسی از مردم در مورد کرکوک طی ماههای آینده است، تا راه برای اعلام استقلال کردستان هموار شود.


مسعود بارزانی در سخنانی در پارلمان منطقه کردستان عراق، خواستار تعجیل در تصویب قانون تشکیل کمیساریای عالی مستقل برای انتخابات کردستان و آمادگی برای اجرای همه پرسی در مورد حق تعیین سرنوشت شده بود.


نوری المالکی نخست وزیر عراق 2 ژولای ( 11 تیر ) گفت ماده 140 قانون اساسی عراق هنوز پایان نیافته است و اقدامات مسؤولان منطقه کردستان در حوادث اخیر غیر قابل قبول است، و بعد از پایان بحران همه نیروهای نظامی به پایگاههای خود باز خواهند گشت و به کردهای عراقی درباره خطرات طرح جدایی و تعیین سرنوشت هشدار داد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000