پرینت

اهمیت نظامی تسلط ارتش سوریه بر «مزارع الملاح» حلب چیست؟

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در تحلیل مسائل روز

 

 دوازده روز پس از آغاز عملیات سرنوشت‌ساز شمال و غرب شهر حلب، ارتش سوریه موفق شد،‌ مزارع شمالی، میانی و جنوبی «الملاح» در شمال شهر حلب را کاملا تحت کنترل خود بگیرد.

پس از این موفقیت، نیروهای ارتش سوریه و مقاومت موفق شدند، شاهراه امدادی تروریست‌ها منتهی به داخل شهر حلب را با قدرت آتشباری قطع کند.

صبح پنجشنبه (دیروز) منابعی میدانی گفته بودند که ارتش سوریه موفق شده بخشی از جاده کاستیلو را زیر آتش خود قرار بدهد که از حیث نظامی به معنای قطع این جاده بود. ساعاتی بعد رسانه‌های مخالف سوریه هم این خبر را تأیید کردند.

اهمیت نظامی تسلط ارتش سوریه بر «مزارع الملاح» حلب چیست؟

اندازه واقعی نقشه

گروه اطلاع رسانی موسوم به «الاعلام الحربی» درباره اهمیت مزارع الملاح در ریف شمالی حلب گزارش داد، این منطقه شامل 3 مزرعه متصل به هم است که مجموعا یک منطقه مهم در شمال حلب به شمار می‌رود.

این مزارع طی سالهای گذشته شاهد جنگ و تعقیب و گریز میان ارتش سوریه و تروریستهای مسلح بوده است. ارتش سوریه از مزارع مرکزی و با انجام عملیات قصد داشت مزارع شمالی را آزاد کند؛ مزارعی که حلقه وصل مزارع جنوبی است و از آنجا به سوی جاده کاستیلو ارتباط دارد؛ راهی که تنها شریان امدادرسانی به تروریستها از ریف شمالی حلب به نقاط شمای و شرقی شهر حلب است.

ارتش سوریه از 25 ماه ژوئن میلادی پیشروی خود به سوی مزارع شمالی را آغاز کرد. جنگنده‌ها نیز از این عملیات پشتیبانی می‌کردند، تا اینکه نیروهای مقاومت در تاریخ 26 ماه میلادی گذشته موفق شدند کنترل کامل مزارع شمالی را در دست گیرد. در جریان این درگیریها شمار زیادی از تروریستهای جبهه النصره و گروهک «نور الدین الزنکی» از پای درآمدند.

این عناصر دو روز بعد از اینکه ارتش سوریه کنترل مزارع شمالی الملاح را در دست گرفت سعی کردند آن را دوباره اشغال کنند، ولی تلاش آنان به شکست منتهی و شمار زیادی از سرکرده‌های میدانی و نظامی آنان کشته شدند. ارتش سوریه اما از طریق افزایش حملات خمپاره‌ای و توپخانه‌ای به عناصر تروریستی حاضر در مزارع جنوبی اعمال فشار کرد.

پس از این تلاشها بود که نیروهای مقاومت امروز پنجشنبه موفق شدند وارد مزارع جنوبی الملاح شوند و کنترل آن را به دست گیرند و بدین ترتیب همه منطقه مزارع الملاح تحت سیطره ارتش سوریه درآمد.

این مزارع ویژگیهای جغرافیایی منحصر به فردی دارد. در غرب این مزارع، اردوگاه حندرات تحت اشغال تروریستها و در غرب آن «الارض الحمراء» قرار دارد که در واقع امتداد اراضی شهر «حریتان» است که تروریستها آن را اشغال کرده‌اند. در شمال امتداد اراضی «باشکوی» است که تحت تسلط ارتش سوریه است و در جنوب آن نیز راه کاستلیو قرار دارد.

با کنترل این مزارع، ارتش سوریه از نظر نظامی اهداف زیر را محقق کرده است:

1. قطع آتشباری راه کاستیلو؛ ارتش سوریه و نیروهای همپیمان به فاصله 1 کیلومتر و 360 متری این جاده رسیده است. این جاده، تنها شریان امدادرسانی تروریستها از ریف شمالی حلب به سوی اردوگاه حندرات و از این اردوگاه به مناطق شرقی داخل شهر حلب است.

2. ارتش سوریه به صورت گازانبری ورودی شمالی حلب را محاصره کرده است.

3. تأمین امنیت نقطه تمرکز ارتش سوریه برای ایجاد یک محور جدید به منظور عملیات از سمت غرب به سوی اردوگاه حندرات.

4. گسترش پهنا و عمق امنیت منطقه‌ای که اراضی منطقه صنعتی و راه شهرکهای «نبل و الزهراء» را به هم وصل می‌کند.

اما درباره ابعاد سیطره بر مزارع الملاح باید به مسائل زیر اشاره کرد:

1. تروریستهایی که در مناطق شرقی حلب قرار دارند با بزرگترین تجمع تروریستها از طریق راه کاستیلو به سوی ریف شمالی حلب و ریف غربی و سپس به بزرگترین تجمع در ادلب و از آنجا به ترکیه می رسند.

تروریستها افراد مصدوم خود را برای درمان به ترکیه می‌بردند و از آنجا سلاح منتقل می‌کردند.

2. با کنترل مزارع الملاح، شهر حلب محاصره و از ریف آن به صورت کامل جدا شد.

3. ارتش سوریه عملیات نظامی را به سوی منطقه های شرقی شهر حلب آغاز خواهد کرد یا طرح آشتی ملی را مانند استان حمص برقرار خواهد کرد تا تروریست‌ها با زمین گذاشتن سلاح‌های سنگین و نیمه‌سنگین خود از آن خارج شوند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000