تربیت و تعالی || Education

پرینت

وقتی خوش با خوشوقت ره

نوشته شده توسط معاونت تربیت و تعالی. ارسال شده در چشمه سار معرفت

 خوشوقت

آیت الله خوشوقت، استاد اخلاق و از شاگردان علامه طباطبایی، سالها در هدایت و راهنمایی سالکان الهی کوشید و به حق تاثیر این عارف بزرگ انکار ناشدنی است.

گزیده ای از بیانات ایشان را بخوانید؛

توصیه ای برای مبارزه با وسوسه شیطان

برای مبارزه با وساوس شیطان لازمست انسان معده اش سبك باشد برای همین در ماه مبارك می گویند شیطان در غل و زنجیر است.البتّه جوانانی كه ازدواج نكرده اند بیشتر این موضوع را رعایت كنند و سه روز روزه در هر ماه را ترك نكنند وسوسه های شیطان تناوبی است در وسوسه اول اگر مغلوب شدی در وسوسه بعدی حتماً شكست می خوری واگر زمین نخوردی براحتی وسوسه بعدی دفع میشود.

اگر شیطان وسوسه كرد نباید دور وسوسه گشت، باید سریعاً درباره آن فكر نكرد كه هرچه فكر كنی و بمانی بدتر میشود.

  • ذکر کثیر

از نظر ایمان دو مرحله داریم : اولی كه خدا اصلاً از آن نگذشته و كنارش هم جهنم گذاشته - چون آدمها از بین می روند- تقوای خدا در واجب و حرامست. با اطاعت فرمان در این مرحله نفس اماره آب می شود و از بین می رود و نفس مطمئنه جایش می آید. كسانی كه اینطور هستند طبق تعریف قرآن كریم، اولیاء الله اند. حال اگر كسی خواست بالاتر پرواز كند، علاوه بر این دو، باید ذكر خدا را هم كنارش بگذرد. باید یواش یواش از كم، ذكر را با توجه و با زبان، در حال كار، در حال نماز، تعقیبات ، قرآن، ... با توجه بگوید تا توجه تقویت شود و غفلت از دل خارج و ذكر از زبان وارد قلب شود و ذكر كثیر حاصل گردد. با رعایت تقوا و ذكر باهم رشد ایمان سرعت می گیرد. اما این (ذكر) واجب نیست و اقلی از مردم كه تقوا را رعایت می كنند، تصمیم به ادامه راه دراین مرحله را میگیرند. لذا این طرف اتوبانش خلوت خلوت است. اما خدا راه را باز گذاشته ولی ....؟! برای همین در قرآن زیاد به ذكر اشاره نشده است.

 • زبان کیسه اعمال را سوراخ می کند

قال رسول الله(ص):واحفظوا السنتكم... در یك كلام زبان باعث سوراخ كردن كیسه اعمال است.هر چه اعضاء زحمت می كشند و جمع میشود یك حركت زبان كیسه را سوراخ می كند(اشاره به حدیث گفتگوی اعضاء با زبان)

حضرت امیر(ع)فرمودند:هیچ عملی بدون تقوا مفید نیست و تقوا هم بدون حفظ زبان مفید نخواهد بود لذا خداوند دو خاكریز برای زبان قرار داده است لبها و دندانها!اگر در برابر زن و فرزند غضبناك شدید باید از مهلكه خارج شوید و گرنه قطعاً زمین خواهید خورد.

برای شادی روح آیت الله خوشوقت صلواتی هدیه بفرمایید.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000