تربیت و تعالی || Education

پرینت

سیره امام خمینی در ماه مبارک رمضان

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در چشمه سار معرفت

imam-khomeini-ramadan-tmubasij.irامام خمینی (ره) همچون سایر بزرگان در ماه مبارک رمضان سیره  ای  داشته اند که به مناسبت ورود به این ماه مبارک، بخشی از سیره عملی ایشان تقدیم می شود.

 ائمه معصومین و بزرگان در ماه مبارک رمضان سیره ای داشته اند. استاد شهید مطهری در کتاب سیری در سیره نبوی، در تعریف «سیره» نوشته است: “«سیره» در زبان عربى از ماده «سِیْر» است…«سیر» یعنى حرکت، رفتن، راه رفتن و «سیره» یعنى نوع راه رفتن و این نکته دقیقى است… سیر یعنى رفتن، رفتار، ولى سیره یعنى نوع و سبک رفتار.”

 

امام خمینی (ره) نیز همچون سایر بزرگان در ماه مبارک رمضان سیره خاص خود را داشته اند که بخشی از سیره عملی ایشان به عنوان فردی که رهبری انقلاب را برعهده داشته اند و نائب عام امام زمان عجل الله تعالی فرجه محسوب می شدند، به علاقمندان به سربازی امام عصر(عج) تقدیم می شود.

اول نماز، بعد افطار

امام در ماه رمضان، در هوای پنجاه درجه نجف، با آن سن و سال و ضعف مفرط روزیهجده ساعتروزه می گرفتند و تا نماز مغرب و عشا را همراه با نوافل آن بجا نمی آوردند افطار نمی کردند. (۱)

از امام باقر علیه‏السلام نیز روایت شده است: «در (ماه) رمضان نماز مى‏خوانى و سپس افطار مى‏کنى، مگر آن که با گروهى باشى که منتظر افطارند. اگر با آنان بودى، بر خلاف آنان عمل نکن؛ افطار کن و سپس نماز بخوان، وگرنه اوّل، نماز بخوان.» گفتم: براى چه؟

فرمود: «براى آن که دو واجب برایت پیش آمده است: افطار و نماز. اوّل به آن بپرداز که برتر است و نماز، برترینِ آن دو است.»

سپس فرمود: «نماز مى‏خوانى، در حالى که روزه‏اى. پس، آن نمازت با روزه به پایان برده مى‏شود. این نزد من، محبوب‏تر است.»  (تهذیب الأحکام: ۴/۱۹۸/۵۷۰، مصباح المتهجّد: ۶۲۶)

توجه ویژه به قرآن

امام خمینی (ره) توجه خاصی به قرآن داشت، به  طوری که روزی، هفت  بار قرآن می خواند! امام در هر فرصتی که به  دست می آورد، ولو اندک، قرآن می خواند. بارها دیده شد که امام، حتی در دقایقی قبل از آماده شدن سفره  که معمولا به بطالت می گذرد  قرآن تلاوت می کنند! امام بعد از نماز شب تا وقت نماز صبح، قرآن می خواند. (۲)

خواندن ده جزء قرآن در هر روز

یکی از همراهان امام در نجف اشرف، نقل کرده است: ایشان در ماه مبارک رمضان هر روز ده جزء قرآن در ماه مبارک رمضان می‌خواندند؛ یعنی در هر سه روز یک دوره قرآن می‌خواندند. برادران خوشحال بودند که دو دوره قرآن را خوانده‌اند، ولی بعداً می‌فهمیدند که امام ده یا یازده بار قرآن را ختم کرده است. (۲)

شب بیداری در ماه رمضان

یکی از فرزندان امام می‌گفت: شبی در ماه رمضان، من در پشت بام خوابیده بودم. خانه ایشان یک خانه کوچک ۴۵ متری بود. بلند شدم دیدم که صدا می‌آید. و بعد متوجه شدم که آقاست، که در تاریکی در حال نماز خواندن است. دست‌هایش را طرف آسمان دراز کرده و گریه می‌کند. برنامه عبادی ایشان این بود که در ماه رمضان، شب تا صبح نماز و دعا می‌خواندند و بعد از نماز صبح و مقداری استراحت، صبح زود برای کارهایشان آماده بودند. (۳)

آخرین ماه مبارک رمضان دوران حیات امام، به گفته  ساکنان بیت، از ماه مبارک رمضان های دیگر متفاوت بود! به این صورت که امام همیشه، برای خشک کردن اشک چشمشان دستمالی را همراه داشتند، ولی در آن ماه مبارک رمضان، حوله ای را نیز همراه برمی داشت تا به هنگام نمازهای نیمه شب ، از آن استفاده کنند! (۴)

کم کردن کارهای دیگر در ماه رمضان

ماه رمضان برای ایشان، ارزش خاصی داشت، بدین جهت در این ماه، ملاقاتهای خود را تعطیل می‌کرد تا بهره بیشتری از برکات آن ببرد.

ایشان می‌فرمود: « خود ماه رمضان، کاری است. » لذا کارهای دیگر را کم می‌کرد. و بیشتر به تلاوت دعا و قرآن می‌پرداخت. در این ماه، شعر نمی‌خواند و نمی‌سرود و به شعر گوش هم نمی‌داد و دگرگونی خاصی متناسب به این ماه، در زندگی خود ایجاد می‌کرد؛ به گونه‌ای که سراسر این ماه را به تلاوت قرآن مجید، دعا و به جا آوردن مستحبات مربوط به ماه رمضان سپری می‌کرد. غذا بسیار کم می‌خورد. حتی در روزهای بلند و طولانی ، روزه می‌گرفت، اما وقت افطار و سحر، آن قدر کم می‌خورد که خادمش فکر می‌کرد آقا چیزی از غذا نخورده است. (۵)

گزیدهایی از توصیه ها و سفارش های امام به مناسبت ماه مبارک رمضان

مبادا در ماه مبارک رمضان، از شما غیبتی، تهمتی و خلاصه گناهی سر بزند و در محضر ربوبی، با نعم الهی و در مهمان سرای باری تعالی، آلوده به معاصی باشید! شما اقلا، به آداب اولیه  روزه عمل نمایید و همان  طوری که شکم خود را از خوردن و آشامیدن نگه می دارید، چشم و گوش و زبان را هم از معاصی باز دارید! ا

ز هم اکنون بنا بگذارید که زبان را از غیبت، تهمت، بدگویی و دروغ نگهداشته، کینه، حسد و دیگر صفات زشت  شیطانی را از دل بیرون کنید!

اگر با پایان یافتن ماه مبارک رمضان، در اعمال و کردار شما هیچ گونه تغییری پدید نیامد، و راه و روش شما با قبل از ماه صیام فرقی نکرد، معلوم می شود روزه ای که از شما خواسته اند، محقق نشده است.

اگر دیدید کسی می خواهد غیبت کند، جلوگیری کنید و به او بگویید ما، متعهد شده ایم که در این سی  روز ماه مبارک رمضان، از امور محرمه خودداری ورزیم. و اگر نمی توانید او را از غیبت  باز دارید، از آن مجلس خارج شوید! ننشینید و گوش کنید! باز تکرار می کنم تصمیم بگیرید در این سی روز ماه مبارک رمضان، مراقب زبان، چشم، گوش و همه  اعضاء و جوارح خود باشید.

توجه بکنید که به آداب ماه مبارک رمضان عمل کنید؛ فقط، دعا خواندن نباشد، دعا به معنای واقعی اش باشد. (۶)

_________________________________

منابع:

۱- حجة الاسلام و المسلمین سید حمید روحانی ـ پاسدار اسلام ـ ش ۱

۲-پا به پای آفتاب، ج ۱، ص ۲۷؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حوزه

۳-فرازهایی از ابعاد روحی، اخلاقی وعرفانی امام خمینی(ره) تهیه وتدوین ،با مقدمه انصاری کرمانی، ص۷۰ ، به نقل از مقاله سیره بزرگان در ماه مبارک رمضان.

۴- برداشت هایی از سیره امام خمینی(ره)، ج ۳، ص ۱۲۶ ؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حوزه

۵-سایت حوزه، کانون قاصدک دانشگاه علامه طباطبایی به نقل از مقاله سیره بزرگان در ماه مبارک رمضان.

 ۶-سیمای فرزانگان، صص ۱۵۹ و ۱۶۱؛ برداشت هایی از سیره امام خمینی(ره)، ج ۳، ص ۸؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حوزه

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000