پرینت

نامه امام(ره) به فرزندشان: این سیلی‌های طاقت‌فرسا که می‌خوری برای آن است که فرزند من هستی

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در اخبار و مطالب حوزه دین و فرهنگ

حضرت امام خمینی رحمت الله علیه در مراحل حساس و گوناگون نهضت تاریخی خویش چه در قبل و چه پس از پیروزی، از یاری و مشاوره و تدبیرهای فرزند گرامی‌اش مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیداحمد خمینی برخوردار بود. این تدبیرها و همراهی‌ها وقتی اوج گرفت که با فداکاری‌های آن فرزند برومند ممزوج گردید وتمام لحظات زندگی او را با اداره دفتر امام و دقت و توجهات ویژه در انجام امور مختلف در آمیخت. به این جانفشانی و فداکاری اگر مراقبت‌های ویژه از حضرت امام خمینی را اضافه کنیم، ارزش کار مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیداحمد خمینی را مضاعف می‌سازد و نشان می‌دهد که او همچون پروانه‌ای عـاشق به گـرد شمع جمال پدر می‌چرخید و هم از روح قدسی او یاری می‌جست و هم از جرعه‌های ایمان و توکل و خلوص آن پیشـوای الهی بهره‌ها می‌گرفت.

ـ
یکبار دیگر در سالگرد رحلت  جانسوز فرزند حضـرت امام خمینی قــرار داریم . به این مناسبت، نامه‌ای اخلاقی و عرفانی از حضرت امام (ره)  به فرزند گرامی‌اش را مرور می‌کنیم و از آن درس و پیام می‌گیریم.

ـ

javanenghelabi - ahmadi khomeini 3

ـ

بسم‌الله الرحمن الرحیم

ـ

الحمدللّه رب العالمین الذی لا رحمن و لا رحیم غیره، و لا یعبد و لا یستعان الا منه، و لا یحمد سواه، و لا رب و لا مربی الا ایاه، و هو الهادی الی الصراط المستقیم و لا هادی و لا مرشد الا هو و لا یعرف الا به، هو الاول و الاخر و الظاهر و الباطن. و الصلاة و السلام علی سید الرسل و مرشد الکل الذی ظهر من غیب الوجود الی عالم الشهود و اتم الدائرة و اءرجعها الی اءولها، و علی آل بیته الطاهرین الذین هم مخازن سراللّه و معادن حکمةاللّه و هداة ما سوی اللّه.(۱)

ـ
و بعد این وصیتی است از پیری درمانده که در تمام دوره عمر قریب به نود ساله‌اش در غرقاب ضلالت و سکر طبیعت به سر برده و اکنون ارذل العمر(۲) را به سوی قعر جهنم می پیماید و امیدی به نجات خود ندارد ولی از روح‌اللّه و رحمتهمایوس نیست و امیدی جز او ندارد و آن چنان در پیچ و خم علوم رسمی – که سر به سر قیل است و قال(۳) – خود را عاجز می داند که جز خدای تبارک و تعالی نتواند احصای معاصی او کند.

ـ
این وصیت به جوانی است که امید است به توفیق خدای بزرگ و هدایت هادیان سبل(۴) – علیهم سلام‌الله – راهی به سوی حق پیدا کند و خود از این منجلاب که پدرش را فرا گرفته نجات یابد.
ای پسر عزیزم احمد – سلمک‌الله تعالی – در این اوراق نظر کن و انظر الی ما قال و لاتنظر الی من قال(۵) من خود آن چه به تو می گویم گرچه خودم عاری و بری هستم لکن امیدوارم که برای تو تنبهی باشد. بدان که هیچ موجودی از موجودات از غیب عوالم جبروت و بالاتر و پایینتر چیزی ندارد و قدرتی و علمی و فضیلتی را دارا نیست و هر چه هست از او جل و علا است، او است که از ازل تا ابد زمام امور را به دست دارد و احد و صمد است. از این مخلوقات میان تهی پوچ و هیچ باکی نداشته باش و چشم امیدی هرگز به آنها مبند که چشم داشتن به غیر او شرک است و باک از غیر او – جل و علا – کفر.

ـ

javanenghelabi - ahmadi khomeini 5ـ

ـ
پسرم! تا نعمت جوانی را از دست ندادی فکر اصلاح خود باش که در پیری همه چیزرا از دست می دهی ، یکی از مکاید(۶) شیطان که شاید بزرگترین آن باشد که پدرت بدان گرفتار بوده و هست – مگر رحمت حق تعالی دستگیر او باشد – استدراج(۷)است. در عهد نوجوانی شیطان باطن که بزرگترین دشمنان اوست او را از فکر اصلاح خود باز می دارد و امید می دهد که وقت زیاد است، اکنون فصل برخورداری از جوانی است و هر آن و هر ساعت و هر روز که بر انسان می گذرد درجه درجه او را با وعده های پوچ از این فکر باز می دارد تا ایام جوانی را از او بگیرد. و آنگاه که جوانی رو به اتمام است، او را به امید اصلاح در پیری سرخوش می کند و در ایام پیری نیز این وسوسه شیطانی از او دست نکشد و وعده توبه در آخر عمر می دهد و در آخر عمر و شهود موت، حق تعالی را در نظر او مبغوض‌ترین موجود جلوه می دهد که محبوب او که دنیا است از دستش گرفته است. این حال اشخاصی است که نور فطرت در آنها بکلی خاموش نشده است و اشخاصی هستند که غرقاب دنیا آنها را از فکر اصلاح، به دور نگهداشته و غرور دنیا سرتاپای آنان را فرا گرفته است. من خود چنین اشخاصی را در اهل علم اصطلاحی دیده‌ام و اکنون بعض آنها در قید حیاتند و ادیان را هیچ و پوچ می دانند. پسرم! توجه کن که هیچ یک از ما نمی تواند مطمئن باشد که به این دام شیطانی نیفتد.عزیزم! ادعیه ائمه معصومین را بخوان و ببین که حسنات خود را سیئات می دانند وخود را مستحق عذاب الهی می دانند و بجز رحمت حق به چیزی نمی اندیشند و اهل‌دنیا و آخوندهای شکم‌پرور این ادعیه را تاویل می کنند، چون حق – جل و علا – رانشناخته‌اند. پسرم! مسئله بزرگتر از آن است که ما تصور می کنیم. آنان که در پیشگاه عظمت حق تعالی از خود فانی شده‌اند و جز او چیزی نمی بینند در آن حال، کلام‌ و ذکر و فکری نیست و خودی نیست، این ادعیه کریمه در حال صحو قبل از محو(۸) یا بعد از محو(۹) که خود را در حضور حاضر می بینند صادر شده است و دست ما وهمه کس غیر از اولیاء خلص از آن کوتاه است.

ـ
پس سخن را از آن که در خور مثل منی نیست درهم پیچم و آنچه برای تو فرزندم ممکن است که امید است به فضل خدا و دستگیری اولیای او – علیهم السلام – بدان برسی آغاز کنم و آن چیزی است که در فطرة‌الله التی فطر الناس علیها(۱۰) جمیعا حاصل است یعنی فطرت توحید که تمام انسانها بلکه تمام موجودات بر آن مفطورند و آنچه توجه به آن شود و دنبال آن هر کس رود چه در علوم و فضائل و فواضل و چه در معارف و امثال آنها و چه در شهوات و هواهای نفسانی و چه در توجه به هر چیز و هر کس از قبیل بتهای معابد و محبوبهای دنیوی و اخروی ظاهری و خیالی و معنوی و صوری، چون حب به زن و فرزند و قبیله و سران دنیوی چون شاهان و امیران و سپهبدان یا اخروی چون علما و دانشمندان و عارفان و اولیا و انبیا – علیهم السلام – همه و همه عین توجه به واحد کامل مطلق است، حرکتی واقع نشود جز برای او و وصول به او، و قدمی برداشته نشود جز به سوی آن کمال مطلق. و اکنون امثال ما در حجابهای ظلمانی – بعضها فوق بعض(۱۱) – واقعیم، دردها و رنجها و عذابها از این احتجاب است. و اول قدم که مقدمه رفع حجب است آن است که گرایش پیدا کنیم که درحجابیم واز این خدر(۱۲) طبیعت که تمام وجود ما را از سر و علن و باطن و ظاهر فراگرفته به تدریج به هوش آییم و این یقظه ایست که بعض اهل سلوک، منزل اول دانسته اند،(۱۳) و چنین نیست بلکه این به هوش آمدن و بیدار شدن مقدمه دخول در سیر است. و رفع همه حجب ظلمانی و پس از آن نورانی، وصول به اول منزل توحید است.

ـ
و اگر به قدم عقال (۱۴) عقل پیش رویم، آن هم با همه عقال، همین نغمه را دارد و گویدکمال مطلق همه کمالات است و الا مطلق نیست و هیچ کمالی و جمال و جمیلی ممکن نیست در غیر حق ظهور کند که این غیریت، عین شرک است اگر نگویم الحاد است.

ـ
عزیزم! اول باید با قدم علم، لنگان لنگان پیش روی و این هر علمی باشد حجاب اکبراست که با ورود به این حجاب به رفع حجب آشنا می شوی، بیا با هم به سوی وجدان رویم که ممکن است راهی بگشاید. هر انسانی بلکه هر موجودی بالفطره عاشق کمالات است و متنفر از نقص، شما اگر علم می جویید چون کمال است می‌جویید و از این جهت ممکن نیست که فطرت شما به هر علم که دست یابد به آن قانع شود و اگر توجه کند که مراتب بالاتری است در این علم بالفطره آن را می جویدو می خواهد و از این علم که دارد به واسطه محدودیت و نقصش متنفر است وآنچه بدان دل باخته حیث کمال آن است نه نقص. و اگر قادریتوجه به قدرتش دارداین توجه به کمال قدرت است نه نقص آن، و لهذاقدرتمندان دنبال قدرتهای بالاترمی گردند و خود نمی دانند. قدرت مطلق، موجودمطلق است و تمام‌دار تحقق‌جلوه ای است از آن موجود مطلق و به هر چه روآوری به او رو آوردی و خودمحجوبی و نمی دانی، و اگر بقدم وجدان همین مقدار را درک کنی و بیابی ممکن نیست که بجز موجود مطلق به چیزیتوجه کنی و این گنجینه ای است که انسان را بی نیاز کند از غیر او و هر چه به اوبرسد از محبوب مطلق رسیده و هر چه از او سلب شود، محبوب مطلق از او سلب کرده است، در این حال از عیبجوییهاو هرزه درایی های دشمنان لذت می بری، چه که از محبوب است نه از اینان و دل به هیچ مقامی نمی بندی جز به مقام کمال مطلق.

ـ

ـ
پسر عزیزم! حالا می خواهم با تو با زبان و قلم ناقصی که دارم صحبت کنم :
تو و همه می دانید که در نظامی واقع هستید که به یمن قدرت الهی و توفیق او – جل و علا – و دعا و تایید حضرت بقیةاللّه – ارواحنالتراب مقدمه الفداء – و ملت انقلابی ایران – که جانم فدای یک یک آنها – دست رد به سینه همه قدرتهای شیطانی زده است، نظام بی نظام ستمشاهی را که هزاران سال جز ستم و ظلم و مردم آزاری و قتل و غارت کاری نکرده‌اند به خاک مذلت کشاند و در این راستا کسانی که به طفیل آنان دود و دمی داشتند و ظلم و ستمی و غارت و چپاولی می کردند و الان هم بسیاری از آنان یا درممالک دیگر و یا در داخل هستند و شیفته آنانند، و با بلوک غرب سر پنجه نرم کرده و آنان را که با قدرتهای شیطانی و تبلیغات وسیع عالم که در تحت فرمان آنان است از اوج قدرت نمایی به پایین کشیده و در صحنه های بین المللی مشت آنان را بازکرده و رسوایی آنان را بر سر زبانها انداخته.

ـ

javanenghelabi - ahmadi khomeini 4ـ

ـ
و اکنون همه خصوصا امریکای جهانخوار طرفدارانی در جهان و بین ملتهای دربند و غافل از قدرت اسلام وبین افراد بسیاری از ملت ما که دلباخته آنان یا قدرت آنانند موجود و شمشیرها را برضد این جمهوری و سران آن از نیام کشیده و در انتظار محو این جمهوری به سرمی برند و چون منافع غرب در خطر است و اسلام قدرتمند تنها قدرتی است که این خطر را پیش آورده است و همین‌طور بلوک شرق ملحد که با هر صدایی که منافی قدرت آنان است مخالف و نصفی از جهان به دست آنان است و احساس خطربزرگ از اسلام قدرتمند برای خود و دوستان خود می کنند و در داخل و خارج نیزدلباختگانی دارند که آنان نیز به تبع معبودشان با اسلام بزرگ و جمهوری اسلامی و دستاندرکاران آن در دشمنی بسر می برند و در فکر محو آثار آنند، با این اوضاع و احوال توقع این دارید که دست جمهوری اسلامی رابفشارند و اهلا و سهلا گویان به مداحی جمهوری اسلامی و گردانندگان آن برخیزند!

ـ
این طبیعی افکار فاسد بشر است که باید به هر وسیله خار راه را از سر راه برداشت، و یک وسیله بزرگ علاوه بر وسائل نظامی و اقتصادی و قضایی همان بعدفرهنگی است. فرهنگ فاسد غرب و شرق اقتضا می کند که با وسائل عظیمی که دردست دارند در تمام ساعات روز به دروغ پردازی و تهمت و افتراء بر فرهنگ الهی اسلام بتازند، و در هر فرصتی قوانین الهی جمهوری اسلامی و اصل اسلام را بکوبندو وابستگان به آن را مرتجع کهنه پرست فاقد شعور سیاسی بخوانند، و قوانین اسلام را کافی برای این زمان ندانند. به بهانه آنکه قوانینی که هزار و چهارصد سال برآن گذشته قدرت اداره امور را ندارد، که دنیا نوآوردهایی دارد که در آن اعصارنبوده و بعض اشخاص مدعی اسلام نیز این مطلب را تکرار کرده و می کنند.

ـ
در این محیط باید به حسب فرهنگ الهی اسلامی، در مقابل این توطئه های دامنه داراستقامت کرد و از این فرصت الهی که به دست آمده است نویسندگان متعهد وگویندگان و هنرمندان استفاده کرده و به مدد روحانیون آشنا به فقه اسلام و قرآن کریم، احکام الهی را – که برای همه قرون است – با اجتهاد صحیح از قرآن کریم، سنت نبی اکرم(ص) و اخبار سرشار از معارف الهی و فقه سنتی استخراج کرد و به عالم عرضه داشت. و از خرده گیری کج روشان و آخوندهای درباری و وعاظ السلاطین نهراسید و به آن روحانی نمایان یا روحانیان که از روی عمد یا کج فهمی، یا حسد ودسیسه های شیطانی [مخالفت می کنند] با موعظه حسنه و طریقه نبی اکرم – صلی‌الله علیه و آله و سلم – و امیرالمؤمنین و سایر ائمه معصومین – علیهم صلوات‌الله – فهماند که این کجروی‌ها اگر خدای نخواسته بجایی برسد و خللی در جمهوری اسلامی – که می خواهد اسلام مظلوم در طول تاریخ را تجدید کند – وارد شود، اسلام چنان سیلی از غرب و شرق و وابستگان به آنان می خورد که قرنها فسادی بالاتر از عصر ستمشاهی را شاهد خواهیم بود.

ـ
و اکنون وقت آن است که وصیت و نصیحت پدرانه به احمد فرزند خود بکنم. پسرم! تو با آنکه در هیچ شغلی از شغلهای سران اسلامی – ایدهم‌الله تعالی – وارد نیستی ، این سیلیهای طاقت‌فرسا را که می خوری برای آن است که فرزند منی و به حسب فرهنگ غرب و شرق باید من و هر کس به من نزدیک و به ویژه تو که از هر کس نزدیکتری مورد تهمت و آزار و افتراء واقع شود. در حقیقت جرم تو این است که فرزند منی و این در نظر آنان کم جرمی نیست، البته بالاتر از اینها هم باید بگویند و خواهند گفت و باید منتظر و مهیا باشی، اما اگر ایمان و اعتقاد به حق تعالی داشته باشی و اعتماد به حکمت و رحمت بی پایان او بکنی، خواهی این تهمتها و افتراها و آزارهای بی پایان را تحفه ای از دوست برای سرکوب نفسانیت خود بدانی و ابتلایی و امتحانی است الهی برای خالص کردن بندگان خود. پس سیلی ها را بخور و شکر خداوند را به جا آور که چنین عنایتی فرموده و آرزوی بیشتر بکن.

ـ
پسر عزیزم! بارها به من گفتی که درباره تو صحبتی که دال بر تبرئه تو از این تهمت ها است نکنم و این را برای اسلام و مصلحت جمهوری اسلامی گفتی، لکن من اگر در این ورقه بر خلاف آنچه گفتی درباره تو چیزی بگویم برای ادای تکلیف الهی است که یک نفر مسلمـان یا بنده خدا برای من، مورد این همه تهمت و آزار باشد و من آنچه می دانم درباره او نگویم.

ـ
من خدای قاهر حاضر منتقم را شاهد می گیرم که احمد از آن روزی که در کمک اینجانب در بیرونی مشغول اداره امور من بوده تا الان که این ورقه را می نویسم قدمی یا قلمی بر خلاف گفتار و نوشتار من بر نداشته و با وسواس عجیب در کلیه گفتارهای من یا نوشته های من سعی نموده که حتی یک کلمه بلکه گاهی یک حرف را که به نظر او محتاج به اصلاح است بدون اذن من تصرف نکند. من در نوشته و گفتارهایی که دارم به او و بعض اعضای دفتر – حفظهم‌الله – و به اشخاصی که متکفل رسانه‌ها بوده‌اند و هستند اجازه دادم که هر چه بر خلاف صلاح به نظر آنها است به من تذکر دهند و احمد فرزند من در جریان این امور بوده و هست و تاکنون اتفاق نیفتاده که کلمه ای را بدون رجوع به من اضافه یا کم کند “واللّه علی کل ذلک شهید”.(۱۵)

ـ
خداوندا! من با آنکه نمی خواهم از بستگانم چیزی که بوی مدح و ثنا می آید بگویم یا بنویسم، لکن تو می دانی که ساکت ماندن در مقابل تهمت ها جرم و گناه است، اینجانب از دوستانی که در دفتر هستند خلافی که موجب نارضایتی من باشد سراغ ندارم، اینان سابقه ممتد با من دارند و در بین آنها به آقای صانعی(۱۶) برای بستگی به من در طول زندگی من صدمات بسیار وارد شده است که از خدای متعال برای همه اجر جزیل و صبر جمیل خواهانم. و در آخر این را هم بگویم که احمد تاکنون برای مصارف خود دیناری از بیت المال صرف نکرده و من از مال شخصی خودم زندگی او را اداره می کنم. خداوندا! بر ما بندگان ناچیز سر تا پا گناه ببخشا و رحمت واسعه خود را از ما دریغ نفرما هر چند نالایق هستیم لکن مخلوق تو هستیم. خداوندا! این جمهوری اسلامی و دست‌اندرکاران آن را و رزمندگان عزیز ما را در پناه عنایت خود حفظ، و شهدا و مفقودین و شهدای عزیز را با خانواده آنها در رحمت خود غریق بفرما، و محبوسین و مفقودین ما را که به وطن خود بازگردان، به حق محمد و آله الاطهار علیهم صلوات و سلام.

ـ

تاریخ ۲۷ ربیع‌الثانی ۱۴۰۸
روح‌الله الموسوی الخمینی
(منبع: صحیفه امام، ج ۲۰، ص۴۴۳ـ۴۳۶)

ـ

ـ

ـ

پاورقی :

ـ
۱- ستایش، ویژه خدایی است که پروردگار جهانیان است، آنکه غیر از او نه بخشاینده است و نه مهربان، و پرستیده نشده و یاری خواسته نمی شود مگر از وی، و ستایش نمی شود آنچه جز اوست، و نه پروردگار و نه مربی است مگر او، و اوست راهنمای به راه راست و راهنما و ارشادگری نیست جز او، و شناخته نمی شود مگر به خودش، اوست اول و پایان و آشکار و پنهان.
و درود و سلام بر آقای پیامبران و ارشادگر همگان که از غیب هستی و وجود به جهان آشکار و شهود، ظاهر شده است و دایره هستی را تمام نموده و آن را به ابتدا و شروع آن بازگردانیده است، و (درود و سلام) بر خاندان پاک وی باد، کسانی که ایشان مخزنهای سر خدایی هستند و معادن حکمت الهی و راهنمایان آنچه که جز خداوند است. ۲- دوران پیری و کهولت.

ـ
۳- مصرعی است از این بیت مشهور شیخ بهایی:
علم رسمی، سر به سر قیل است و قال / نه از او کیفیتی حاصل، نه حال

ـ
۴- سبل جمع سبیل: راه، طریق.

ـ
۵- تصنیف غررالحکم، ص ۵۸٫

ـ
۶- دامها.

ـ
۷- کسی را به نعمتهای داده شده به او مغرور ساختن و بدان واسطه از حق غافل نمودن.

ـ
۸- اشاره است به مقام هوشیاری عبد به منزلت عبودیت پیش از آنکه فانی در حق تعالی شود.

ـ
۹- اشاره است به مقام هوشیاری حاصل از بقای به حق، بعد از فانی شدن در او.

ـ
۱۰- سوره روم، آیه ۳۰: فطرت الهی که مردم را بر آن آفرید.

ـ
۱۱- بعضی از این ظلمتها، بالای بعضی دیگر است.

ـ
۱۲- پرده، حجاب.

ـ
۱۳- شرح منازل السائرین، عبدالرزاق کاشانی: ۳۴٫ و منظور از بعض اهل سلوک، خواجه عبداللّه انصاری است.

ـ
۱۴- آنچه که با آن شتر یا اسب را به جایی می بندند.

ـ
۱۵- و خدا بر همه آن شاهد و گواه است.

ـ
۱۶ آقای حسن صانعی.

ـ
*پسرم، مسئله بزرگتر ازآن است که ما در شناخت خدا تصور می‌کنیم. ائمه ما در پیشگاه عظمت حق‌تعالی از خود فانی شده‌اند و جز او چیزی نمی‌بینند و در آن حال، کلام و ذکر و فکری نیست و خودی نیست
*پسرم، بارها به من گفتی که درباره تو صحبتی که دال بر تبرئه تو از این تهمت‌هاست نکنم، ولی من اگر چیزی بگویم برای ادای تکلیف الهی درباره کسی است که مورد این همه تهمت و آزار باشد و من آنچه می‌دانم درباره او نگویم.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000