پرینت

نوشتیم مرگ بر آمریکا ،خواندند سلام کدخدا!

نوشته شده توسط سردبیر. ارسال شده در تحلیل دانشجو

al emranزمانی که به تاریخچه ی جنبش دانشجویی مسلمان نگاه میکنیم، شاهد وقایعی هستیم، که چون جرقه ای مشتعل در انبار باروت، شروع حرکت هایی عظیم را در بدو پیدایش خود نوید می دهند، که به طور خلاصه میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

ریشه های و جرقه جنبش دانشجویی را باید در مراسم کنگره ی دانشجویان ایرانی مقیم اروپا در کلن به سال1309 و در اعتراض به اشرافیت زدگی رییس دانشگاه تهران در دعوت از ولیعهد وقت آلماندر بازدید از دانشکده ی حقوق دنبال نمود، که طی آن و با بی توجهی فراوان سردمداران وقت، تنها 12هزار تومان از اموال مملکت را به خوشبو کردن فضای بازدید اختصاص داده بودند(!) و این در حالی بود که در روستاها و در فقری وحشتناک مردم در زیر یوغ خوانین به سر میبردند و حقوق ماهیانه ی یک کارمند طبقه ی متوسط از 12تومان تجاوز نمیکرد.

اما نتیجه ی و تاوان اعتراض دانشجویی علیه این اشرافیت زدگی چیزی نبود  جز ، دستگیری 20دانشجو و اعدام یک دانشجوی دانشگاه تهران. و از این پس بود که رفته رفته دانشگاه ها به عرصه ی فضای مبارزه با  استبداد و استکبار بدل می شد، دانشجویان سرخورده از خیانت امثال امینی ها (از سران جبهه ی ملی)در ماجرای 28مرداد، بغض فروخورده ی خود را در اعتراض به کودتای 28مرداد بدست دژخیمان آمریکابا تشکیل شاخه ای منشعب از جبهه ی ملی حرکات خویش را سازمان دادند. ادامه ی جنبش ضد استکباری دانشجویان با حمایت بازاریان به تظاهرات طوفانی 16مهر و21 آبان و در ادامه به اعتراض به حضور" دنیس رایت" کاردار جدید انگلیس در ایران در روزهای14و15آذر و خروش علیه ورود "ریچارد نیکسون" معاون رییس جمهور وقت آمریکا به ایران که منجر به شهادت سه تن از دانشجویان توسط رژیم صفاک غرب زده ی پهلوی اوج گرفته بود به خاتمه گرایید.

گرچه بعداز آن شاهد حرکاتی جسته و گریخته در محیط دانشجویی بوه ایم، اما اوج گیری دوباره حرکات ضد استکباری دانشجویان را باید به شروع علنی نهضت حضرت امام خمینی (ره)  و آغاز سیرجدیدی در بدنه ی حرکات دانشجویی یافت.

حرکاتی که در ادامه باعث  قیام خونین 15خرداد 42 و پشتیبانی سیل عظیم دانشجویان مسلمان از حضرت روح اللهرا باید جز جداناشدنی آن دانست.

اما پیروزی انقلاب اسلامی پایان کار جنبش استکبار ستیز وعدالت طلب دانشجویی نبود، چراکه پس از زمانی که خشم فرو خورده دانشجویان در 13آبان 58 دهان باز میکند به تسخیر لانه ی کفر می انجامد و حضرت روح الله با حمایت تام  از آن، تسخیر را انقلاب دوم نام می نهند. و  این در حالیست که این ها تماما  بریده هایی کوتاهی از روند حق طلبانه و کفر ستیزانه دانشجویان در بدو سیر تاسیس دانشگاه در مملکتمان بوده و با مروری کوتاه بر تاریخ جنبش های دانشجویی تنها به این نتیحه میرسیم که ماهیت جنبش و حرکات دانشجویی بر دو مبنا در طول تاریخ80 ساله دانشگاه شکل گرفته؛ یکی عدالت طلبی و دیگری استکبار ستیزی. برای نمونه در دوران رژیم صفاک پهلوی، زمانیکه طرح غرب برای نابودی اسلام در ایران، با ارائه طرح "ناسیونالیستی - باستان گرا"دنبال و از سوی محمدرضا خائن ترویج می گردد، این هوشیاری قشر مسلمان دانشجوست که همپا با  جریان روحانیت به پیش می تازد تا به تشکیل حکومتی با ماهیت اسلامی-ایرانی مبدل شود.  و این در صورتیست که در حال حاضر وقتی به ماهیت برخی جریان های دانشجویی می نگریم به دو مبنای اصلی یعنی جهانی شدن و صلح جهانی زیر نظر کدخدا و...بر می خوریم و گرچه ماهیت کدخدا همان است اما انگار ماهیت گوشه ای از جریان دانشجوست که تغییر کرده. وقتی عدالت خواهی و استکبار ستیزی نهفته در رگ های جنبش دانشجویی که میراث 16آذرهاست مانع گسترش و به قدرت رسیدن جریان سکولار دربدنه ی دانشجوی مسلمان ایرانی میشود ناچار عده ای خودباخته و فراموشکار نسبت تاریخ ننگ آور غرب، به  سردمداری آمریکا علیه سایر ملل، مجبور به ساخت جریانی تصنعی و جعلی از جنبش دانشجویی در جهت  امیال و اهداف خویش می گردند.

اما در پایان به عنوان یک هشدار صمیمانه باید گفت یک جریان مشخص مدافع لیبرال سرمایه داری شبه مدرن در سال های اخیر تلاش های فراوانی صورت داده تاجنبش دانشجویی، یعنی این نهاد خود جوش استکبار ستیزی را از محتوای اصیل دین مدار خود تهی کرده و به پیاده نظام و کارگزار و گوشت دم توپ اغراض قدرت طلبانه سکولارها و لیبرال ها و جریان سرمایه دار غرب زده تبدیل کند.اما آنچه امروز از دانشجو انتظار می رود تنها آگاهی کامل نسبت به تاریخ، ماهیت خود و هوشیاری در اقدامات است تا اسیر جریان استکبار هموطن موجود نشود و رسالتی را که شهدای دانشجوی16آذر ،15خرداد42،انقلاب ،8سال دفاع مقدس و شهدایفتنه ی ننگین 88بر دوش او گذاشته اند را فراموش نکنند.

سید محمد آل عمران 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد هفته

  • کتاب‌های پیشنهادی  هفته: کتاب

جنگ دوست داشتنی

کتاب جنگ دوست داشتنی مجموعه خاطرات نویسنده رزمنده ،سعید تاجیک است. توضیحات بیشتر...

ارتباط با ما

تهران- میدان ونک-خیابان ملاصدرا- خیابان شیخ بهایی جنوبی-بیمارستان بقیه الله الاعظم(عج)-حیاط شمالی- دفتر حوزه بسیج دانشجویی- تلفکس 88620826-021

پیامک:50001000501000-10005510001000